English - پښتو

یاد‌داشت ۸صبح: ایرنا و فاصله‌ی کابل تا تهران

چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۲

روز گذشته ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، به نقل از اعلامیه‌ی سفارت ایران در کابل خبری را زیر عنوان «اعتراض سفارت ایران در کابل به اقدامات تحریک‌آمیز روزنامه ۸صبح افغانستان» نشر کرد. در این خبر، نشر مطالب در ۸صبح «فتنه‌انگیز» و «تحریک‌آمیز» و «بر ضد جمهوری اسلامی ایران» پنداشته شده و گفته شده است که روزنامه ۸صبح از درج جوابیه مستدل آن سفارت خودداری کرده است.
روزنامه ۸صبح در جواب این خبر ایرنا ذکر چند نکته را لازم می‌داند:
اول: روزنامه ۸صبح به اساس قانون رسانه‌های همگانی افغانستان فعالیت می‌کند، نه به اساس قوانین داخلی ایران.
دوم: روزنامه ۸صبح، روزنامه‌ی «سرمایه» و «شرق» نیست که دولت ایران هر زمانی‌که خواست با اعمال فشار اقدام به بستنش بکند.
سوم: روزنامه ۸صبح «جوابیه‌ای مستدل» از سفارت ایران دریافت نکرده است.
چهارم: روزنامه ۸صبح نمی‌تواند حمایت مشهود ایران از طالبان در «کنفرانس بیداری اسلامی» و دعوت نمایندگان این گروه را در این کنفرانس از جانب ایران، دلیلی بر عدم حمایت ایران از طالبان تلقی کند.
پنجم: روزنامه ۸صبح نمی‌تواند دیدار سوال‌برانگیز مقامات ایرانی با نمایندگان طالبان را که از قطر به تهران سفر کردند، دلیلی بر عدم حمایت ایران از طالبان به‌حساب بیاورد.
ششم: روزنامه ۸صبح نمی‌تواند (مانند برخی از رسانه‌ها که از ایران حمایت می‌کنند) انتظارات ایران را در افغانستان برآورده سازد.
هفتم: برای روزنامه ۸صبح، منافع ملی افغانستان ارزش دارد تا منافع ملی ایران.
هشتم: روزنامه ۸صبح نمی‌تواند دیدگاه‌های «جمهوری اسلامی ایران» را به نام «جوابیه مستدل» چاپ و نشر کند.
نهم: روزنامه ۸صبح، در فضای باز رسانه‌ای افغانستان نفس می‌کشد و نمی‌تواند در مسیر اقدامات ایران که به‌دنبال ایجاد فضای بسته برای رسانه‌های افغانستان است، حرکت کند.
دهم: روزنامه ۸صبح نمی‌تواند اعدام بی‌رویه شمار زیادی از افغان‌ها را در ایران- که به قول مقامات ایرانی براساس قوانین داخلی ایران صورت می‌گیرد- دلیلی بر رفاقت ایران با افغانستان بداند.
با این گفته‌ها، روزنامه ۸صبح می‌خواهد یک‌بار دیگر به سفارت ایران در کابل خاطرنشان بسازد که «این‌جا کابل است، نه تهران."

ما را دنبال کنید