English - پښتو

خبرنگاری و واقعه نگاری

۲۰ اسد ۱۳۹۵

نویسنده: آصف غفوری، خبرنگار آزاد

در خبرنگاری شما با کند و کاو زوایای مختلف به‌ویژه پهلو های تاریک رویدادها می پردازید و چیزهایی را آشکار می سازید که از چشم همگان پنهان مانده است سپس به کمک رسانه های همگانی آن‌را با عموم شریک می سازید.

در این کارزار خبرنگار اطلاعات بسیار وسیعی از تمام زوایای زندگی به شمول سیاست، اقتصاد، جامعه شناسی، محیط زیست و غیره می آموزد و به شخصی خبره و صاحب نظر در یک بخش خاص مانند: قانون، سیاست، جرم شناسی، پزشکی و محیط زیست بدل می شود. خبرنگاران با توجه به اینکه قدرت خود را از رسانه‌ می گیرند در واقع مدیران فکری اجتماع به شمار می آیند. 
خبرنگاران بسیاری از کشورها برای مدیران سیاسی، رهبران وزرا و تصمیم گیران ایده و طرح می دهند، موجب تغییرات بزرگ می شوند، مثلا در هند خبرنگار روزنامه "د هندو" که یکی از بزرگترین روزنامه های جهان است سیاست خارجی نخست وزیر و کابینه آن را حلاجی و نقد می‌کند و با چند راهکار از درون گزارش خود مسیر مملکت را تغییر می دهد، به همین روی خبرنگاران را اجندا ساز حکومت می نامند. 
اما در موارد زیادی در افغانستان خبرنگاران به خبرهای سطحی مانند، برکناری کدام کارمند، استعفا، نقل قول کدام سیاستمدار و پخش تعداد کشته و زخمی های رویداد ها می پردازند که این واقعه نگاری به شمار می آید و بسیاری از پهلوهای مهم رویدادهای بزرگ کشورنادیده گرفته می شود. 
فراموش نکنید هرگاه خبرنگار وابسته به قومندان پوسته منطقه خود یا فرمانده پولیس و والی شهر شد دیگر بساط خبرنگاری آن جمع شده و ابزار دیگران شده است. 
اکنون اگر قصد خبرنگاری صادقانه دارید به قضایا مهم کشور دگرگونه نگاه کنید و برای مملکت تحول بیاورید.

برگرفته از صفحه آصف غفوری در فیس بوک

ما را دنبال کنید