English - پښتو

آخرین اخبار

شرکت خبرنگاران افغان در دوره آموزشی " خبرنگاری جنگ" در ترکیه

۲ عقرب ۱۳۹۶

کابل: دوره آموزشی "خبرنگاری جنگ" که برای خبرنگاران ۱۲ کشور از جمله افغانستان در ترکیه برگزار شده بود، به پایان رسید.

این برنامه آموزشی با همکاری آژانس همکاری و هماهنگی ترکیه(تیکا)، خبرگزاری آناتولی و آکادمی پلیس ترکیه در مرکز آموزش حوادث اضطراری ترکیه(آفاد) از ۱۷ تا ۳۰ میزان(۹-۲۲ اکتبر) در شهر انقره برگزار شد.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده نماینده مرکزخبرنگاران افغانستان و از جمله خبرنگاران شامل این برنامه گفت که دراین دوره آموزشی ۲۵ خبرنگار از ۱۲ کشور از جمله شش خبرنگار از افغانستان( تلویزیون های آرزو، آریانا، مشعل، ملی و خبرگزاری پژواک و رادیو آزادی) شرکت کرده بودند.

وی گفت که این برنامه به منظور آموزش خبرنگاران حرفه ای برای پوشش اخبار مربوط به حالات اضطراری در مرکز آموزش حوادث اضطراری ترکیه برگزار شده بود.

آموزش روانی و تکنیکی در حالات اضطراری، چگونگی سفر به مناطق آسیب دیده، حفظ مصونیت جانی در شرایط غیر عادی از جمله در خطوط جنگی و حوادث طبیعی از موارد عمده این برنامه آموزشی بوده است.

نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان افزود که اکنون شرکت کنندگان این برنامه می توانند تجارب و آموخته های خود را برای دیگر خبرنگاران در مناطق کاری خود انتقال دهند و در ارتقای توانایی کاری همکاران خود در وضعیت های غیر عادی سهم بگیرند. 

بزرگ داشت مجید سعیدی در جشنواره بین المللی عکس ایتالیا

۱۴ عقرب ۱۳۹۵

کابل: فستیوال بین‌المللی عکس «سیه‌نا» در کشور ایتالیا برای مجید سعیدی، عکاس باسابقه ایرانی مقیم افغانستان و «ملیسا فارلو» از همکاران قدیمی نشنال جئوگرافی مراسم بزرگداشت برگزار و در آن، از این دو عکاس تقدیر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری «آرت سی» مجموعه عکس هایی سعیدی از افغانستان که پیش از این، جوایزی را از جشنواره های بین‌المللی کسب کرده بود، در جشنواره بین‌المللی عکاسی «سیه‌نا» در کشور ایتالیا نیز مورد تجلیل قرار گرفت.

سعیدی پیش از این برای یکی از مجموعه آثارش، جایزه مستر فوتوژورنالیسم ایتالیا را گرفته بود.

در زمان حضور سعیدی در محل برگزاری فستیوال «سیه‌نا» این عکاس ایرانی درباره «عکاسی مستند» سخنرانی و ورک‌شاپ دو روزه‌ای را همراه «فرانچسکو تیتو» برای عکاسان ایتالیایی برگزار کرد.

هیئت داوران جوایز عکاسی «سیه‌نا» جایزه اصلی این رویداد هنری را به «گِرگوری لکور» عکاس فرانسوی برای مجموعه عکس «فرار ساردین» داد که در جریان فرار ماهی‌های ساردین از دست شکارچیان هنگام مهاجرت در سواحل جنوبی آفریقا ثبت شده است.

همچنین بین نفرات تقدیرشده در این جشنواره، صادق سوری در بخش «مجموعه عکس» و میلاد صفا در بخش «منوکروم»، که شهروند ایران هستند، نیز به‌چشم می‌خورد.

جوایز اصلی را در این بخش‌ها، عکاسانی از ناروی و فرانسه کسب کردند.

 

گشایش نمایشگاه عکاسان افغان در آلمان با هدف ادغام اجتماعی مهاجران

۲۰ سنبله ۱۳۹۵

فرانکفورت: نمایشگاه یک هفته یی پنج عکاس افغان با نام " باهم، صدای مهاجر شویم"، به هدف کمک به تبادل فرهنگی و ادغام اجتماعی مهاجران در آلمان، در شهر فرانکفورت گشایش یافت.

در این نمایشگاه، بیش از ۱۳۰ عکس از سه عکاس خبرنگار افغان مقیم آلمان و دو عکاس خبرنگار در افغانستان به نمایش گذاشته شده که عاری از جنگ و خشونت است و تنها، طبعیت و زندگی روزمره و چند فرهنگی افغانستان را نشان می دهد.

رضا شیرمحمدی از هماهنگ کنندگان این برنامه به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این نمایشگاه، ۱۸ سنبله با حضور شهردار هوزنشتم، و شمار زیادی از مسؤلان محلی و مهاجران در حومه فرانکفورت افتتاح شد و تا ۲۵ سنبله ادامه دارد. به گفته وی بازدید از این نمایشگاه برای همه ممکن و رایگان است.

شیرمحمدی افزود که در این نمایشگاه، عکس هایی از وی، کامران شفایی و رامین محبت که در آلمان زندگی می کنند و آثاری از رادا اکبر و عارف کریمی دو عکس نام آشنای دیگر مقیم کابل و هرات به نمایش گذاشته شده است.

شماری از این عکس ها مربوط به یک زوج انجنیر افغان است که با پسرشان به آلمان رسیده اند. این عکس ها که از مسیر مهاجرت این خانواده و زندگی شان در آلمان است، با موبایل گرفته شده است.

به گفته شیرمحمدی، یکی از اهداف این نمایشگاه که در چهارچوب "هفته فرهنگ" در این شهر آلمان برگزار شده، این است که وضعیت عکاسان، گزارشگران و در مجموع کارمندان رسانه ها در افغانستان را بیان کند.

تنها در سال های اخیر شمار زیادی از عکاسان و خبرنگاران افغان قربانی خشونت های جاری در این کشور شده اند. در آخرین مورد ذبیح الله تمنا یک عکاس مشهور افغان و دیوید کیگلی همکارش از رادیو "ان پی آر" امریکا در حمله شورشیان در هلمند کشته شدند.

ماه گذشته مسعود حسینی عکاس خبرگزاری اسوشیتدپرس و دارنده اولین جایزه پولیتزر افغانستان، از یک حمله شورشیان به دانشگاه امریکایی کابل جان سالم بدر برد. آنیا نیدرینگهاس آلمانی هم خود نمونه دیگری از خبرنگارانی هستند که قربانی خشونت ها در افغانستان شده اند.

در سال های اخیر شمار زیادی از خبرنگاران افغان مجبور شده اند کشورشان را ترک کنند. آنها می گویند در کنار تهدید مخالفان مسلح، گروه های تروریستی و تلاش دولت برای تطمیع و سانسور رسانه ها، قدرتمندان محلی نیز برای آنان تهدیدات جدی ایجاد می کنند.

نمایشگاهی برای "هم پذیری"

پس از بحران مهاجرت به اروپا و اصطکاک ناشی فرهنگ ها، بیگانه هراسی و خارجی ستیزی در کشورهای اروپایی به خصوص آلمان افزایش چشمگیری داشته است و احزاب راستگرا برای گرفتن رای از تاکتیک های پوپولیستی شان بهره می گیرند.

صدراعظم آلمان همواره از سیاست پناهندگی دولتش در قبال مهاجران حمایت کرده و بر ادغام بهتر بیش از یک میلیون مهاجری تاکید می کند که سال گذشته وارد آلمان شده اند.

هفته فرهنگی در آلمان در کنار این نمایشگاه عکس برنامه های دیگری از جمله موسیقی، کتابخوانی، بحث آزاد و پذیرایی با غذاهای محلی کشورهای مبدا مهاجران را نیز دارد.

امروز، قرار است پیتر هارتلینگن نویسنده مشهور آلمانی که کتاب های کودکان زیادی منتشر کرده در مورد کتاب جدیدش "جادی مهاجر کوچک" صحبت کند و بخش هایی از آن را بخواند. وی که خودش در کودکی مهاجر بوده، به دلایل مهاجرت ها و وضعیت آنان خواهد پرداخت.

همچنان، نادیه قانع نویسنده و کارفرمای آلمانی افغان تبار در زمینه کتابش "من یک آلمانی افغانی الاصل هستم" صحبت خواهد کرد و بخش هایی از کتابش را خواهد خواند.

در گفتمانی با شرکت این بانو، داکتر انته راین از فرانکفورت و هالیل اوزتاس شهردار هوزنشتم از حزب "سوسیال دموکرات" آلمان که خودش نیز پیشنه مهاجرت دارد، همچنان در رابطه زمینه های بهتر ادغام پناهجویان در جامعه آلمان و مشکلات فراروی این روند نیز گفتمانی آزاد را پیش خواهند برد.

این نمایشگاه از سوی بنیاد "باهم، صدای مهاجر شویم"، به همکاری کلوب عکاسان افغان برگزار شده است. این بنیاد از سوی گروهی از خبرنگاران مهاجر و خبرنگاران بازنشسته آلمانی ساخته شده و ماهنامه یی را هم به زبان های انگلیسی، آلمانی، فارسی و عربی چاپ می کند.

خودداری از فشار فرهنگی و احترام به فرهنگ مهاجران

رضا شیرمحمدی که خود بعد از سال ها کار حرفه یی خبرنگاری در افغانستان به آلمان مهاجر شده است، می گوید که ادغام اجتماعی باید با در نظر داشت دغدغه های فرهنگی مهاجران صورت بگیرد.

وی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" ادغام اجتماعی یک جاده یک طرفه نیست. آلمانی ها اگر می خواهند مهاجران در جامعه آلمان به خوبی ادغام شوند و برای خود و آینده این کشور مفید باشند، باید مهاجران را در ابتدا همانطور که هستند بپذیرند، به فرهنگ شان احترام بگذارند و با آنها تبادله فرهنگی داشته باشند، نه فشار فرهنگی که در نهایت نتیجه برعکس و انزوای مهاجران را در پی دارد."

به گفته وی، برگزار کنندگان نمایشگاه خواسته اند با راه اندازی این برنامه، از جاذبه های فرهنگی و طبیعی افغانستان بگویند و به بازدید کنندگان نشان دهند که افغانستان به جز جنگ و بحران، زیبایی های طبیعی، فرهنگی و اجتماعی منحصر به فرد خودش را هم دارد.

صفحه 1 از 14

شروع
قبلی
1

آخرین خبرهاي منطقه و جهان

ما را دنبال کنید