English - پښتو

کابل

این ولایت در منطقه کوهستانی هندوکش واقع شده است که مرکز آن شهر کابل؛ پایتخت افغانستان است.

مساحت ولایت کابل ۴٬۵۵۸ کیلومتر مربع است.

واحد های اداری

 

رسانه ها

رسانه های دولتی

تصویری

تلویزیون ملی افغانستان به عنوان تنها تلویزیون سرتاسری ملی در کشور و نشر ماهواره ای با تمویل دولت افغانستان به پخش برنامه می‌پردازد.

این تلویزیون توسط محمد داود خان رئیس جمهور وقت در سال ۱۳۵۶ تأسیس شد. البته مقدمات آن با سفر محمد موسی شفیق نخست وزیر سابق افغانستان به جاپان فراهم شد.ساختمان تلویزیون در کنار ساختمان رادیو افغانستان بنا شد و دستگاه‌ها و آنتن‌های آن بالای کوه آسمایی کابل نصب شد. برای اداره و پیشبرد این رسانه تعدادی از دانشجویان به کشورهای ایران، بلغاریا، و جاپان اعزام شدند که تعدادی از آنها کارمندان وزارت اطلاعات و فرهنگ بودند.

برنامه ها

تلویزیون ملی افغانستان به عنوان رسانهٔ دولت افغانستان به پخش اخبار و رخدادهای ملی می‌پردازد.معمولاً در بین برنامه‌ها آهنگ‌های ملی و مذهبی پخش می‌شود.در بخش خبر تلویزیون افغانستان علاوه بر سرویس خبری ویژهٔ خود از برنامه‌های تلویزیون دویچه وله آلمان و صدای آمریکا استفاده می‌کند.

 

تلویزیون ملی  از طریق ماهوارهٔ Insat ۳A پوشش منطقه‌ای دارد و توسط ماهواره‌های Hotbird ۷A، Eutelsat W۲ و Galaxy ۲۵ اروپا و آمریکا را پوشش می‌دهد.

صوتی

رادیو افغانستان

نخستین برنامهٔ رادیویی افغانستان توسط رادیو کابل در سال ۱۳۰۷ در زمان شاه امان الله پخش شد. تلویزیون اما در پایان حکومت محمد داود خان در سال ۱۳۵۷ به میان آمد.اولین رادیو در افغانستان معاصر به نام رادیو کابل یاد می‌شد که در پل باغ عمومی کابل مرکز نشراتی آن قرار داشت که از دستگاه‌های فرستندۀ موج میدیم (عموماً) پخش می‌شد ، چیزی که قابل یادآوری است این موضوع است که در آن وقت دستگاه گیرندۀ رادبو بنا بر نبود برق کمتر بود و یا هیچ نبود در سال ۱۳۲۸ اولین رادیوهای که با بطری موتر کار می‌کرد به کشور وارد و معمولاً تعداد این دستگاه‌ها در هر شهر از پنج الی ده زیاد نبود مردم کسانی را که دارای رادیو(دستگاه گیرنده) بودند به همان نام رادیو مسما می‌کردند و اغلباً مردمان نزدیک هم به تماشای رادیو و هم به شنیدن آن به محلی که رادیو وجود داشت می‌آمدند. پسانترها دستگاه‌های بطری خشک رواج پیدا کرد که با بیان آمدن آن تعداد رادیو در کشور زیاد شد واین در حالی بود که هنوز از برق در اکثر شهرهای مهم کشور خبری نبود . پسانترها در سال‌های ۳۰ تا ۴۰ برق در اکثر مراکز شهرها تعمیم یافت و با تعمیم برق تعداد رادیو نیز زیاد شد . پسانترها با به میان آمدن رادیوهای ترانزستور قوه استفاده از رادیو زیاد شد و این موقعی بود که مردم به بی‌بی‌سی و صدای مصر و پاکستان و هندوستان آشنایی پیدا کردند از پنجاه سال به این سو مردم با اخبار و نشرات بی‌بی‌سی که در آن وقت برنامه‌های فارسی ایرانی داشت توجه داشتند که از جمله می‌شود از شادروان حسین دره‌باغی از مردان و از خانم‌ها از فروزنده اربابی در بی‌بی‌سی یاد کرد،اولین خواننده از بانوان در رادیو کابل مستوره جان بود و پسانترها خانم پروین و بعداً رخشانه ، جلوه و آزاده و از مردها نتو ، استاد شیدا ، رحیم بخش ، استاد سر آهنگ ، صابر و استاد نبی گل بود و از گروه ارکستر رادیو کابل زلاند ، خیال مددی ، کبوتر ساربان ، آشنا، ناشناس ، آرمان و ریحان و دگرها بودند. ارکستر رادیو کابل با صدای ناب و دلپذیر هنرمندان زنگ را از قلب‌ها می‌ربود .از خواننگان پشتو از اول میر ملنگ جان و غیره می‌توان یاد کرد در لسان پشتو اقای ویاند و در زبان دری آقای نیک محمد قایل ودیگران اخبار می‌خواندند.رادیو در آن وقت دارای نشریه‌ای به نام پشتون ژغ بود که با مهارت و زیبایی خاصی در هر پانزده روز چاپ می‌شد که برنامه‌های پانزده روزه رادیویی را با دقت تمام برنامه‌ریزی می‌کرد. از سال‌ها بدین سو زمزمه‌های شب هنگام من حیث سرود شب آذین قلب‌ها بود . رادیو در نشر و اشاعۀ هنر و فرهنگ همانند یک نهاد اکادمیک کار کرده ازین مکتب شاگردانی چون نی‌نواز و ساربان و ژلاند و ظاهر هویدا و غیره پا به عرصه هنر نهادند .

چاپی

پیشینهٔ رسانه‌ها درافغانستان به نشر اولین روزنامه، شمس النهار در سال ۱۲۵۲ شمسی برمی‌گردد. در حال حاضر روزنامه های زیادی در کابل فعالیت می کنند که بیشتر آنان بعد از سقوط رژیم طالبان آغاز به کار کرده اند.

الکترونیکی

آژانس خبری باختر

رسانه های غیر دولتی

تصویری

1- تلویزیون طلوع

این تلویزیون با سرمایه گذاری سعد محسنی یک مهاجرافغان مقیم استرالیا در 1382 تاسیس شد.تا یک سال این تلویزیون فقط در شهر کابل قابل دریافت بود اما پس از آن با آغاز پخش ماهواره‌ای این تلویزیون از طریق ماهوارهٔ sesat ۲ این شبکه گستره پخش خود را به آسیای شرقی، خاورمیانه گسترش داد.

این شبکه هم اکنون دو کانال به نام‌های تلویزیون طلوع و طلوع نیوز دارد. در سال 1387 این شبکه برای مدت چند ماه کانالی به نام تلویزیون جهانی طلوع برای بینندگانش در اروپا و آمریکا به راه انداخت که این پروژه پس از چندی متوقف شد.

2- تلویزیون تمدن

3- تلویزیون یک

4- تلویزیون امروز

5- تلویزیون آریانا

تلویزیون آریانا دارای ۲ کانال ملی و بین المللی است.

کانال ملی آریانا از طریق ماهواره اینست ۳آ (insat 3A) در سراسر افغانستان و ۷۰ کشور جهان قابل دریافت است .این کانال از طریق فرستنده‌های زمینی در بیشتر شهرهای بزرگ افغانستان پخش می‌شود.

کانال بین المللی آریانا از طریق ماهواره‌های هات‌برد (Hotbird) و گلکسی ۲۵ (Galaxy 25) در اروپا و آمریکا قابل دریافت است.

شبکهٔ خصوصی رادیو و تلویزیون آریانا که نشان اختصاری آن ATN است در روز سه‌شنبه ۱۶ اوت  ۲۰۰۵ آغاز به کار کرد.

این شبکه از سوی شرکت تلفن موبایل افغان بیسیم تمویل می‌شود.

شبکه تلویزیونی آریانا ابتدا با ۵ دفتر مرکزی پخش در چند شهر بزرگ افغانستان آغاز به کارکرد.

6- تلویزیون آریا

7- تلویزیون آیینه

8- تلوزیون افغان

9- تلویزیون آرزو ( پخش همزمان از کابل و مزار شریف)

10- تلویزیون باختر

11- تلویزیون سبا

12- تلویزیون سپهر

13- تلویزیون شمشاد

14- تلویزیون فردا

15- تلویزیون کوثر

16- تلویزیون کهکشان

17 - تلویزیون لمر

18- تلویزیون نگاه

19- تلویزیون نور

20- تلویزیون نورین

 

صوتی

1- رادیو کلید

2- رادیو آرمان

3- رادیو صبح بخیر افغانستان

4- رادیو سلام وطندار

5- رادیو صدای آزادی( آیساف)

6- رادیو نوا

7- ...

چاپی


الکترونیکی

مطالب پر بازدید

ما را دنبال کنید