English - پښتو

مصاحبه

مصاحبه با سیاست مداران

ده نکته مهم برای مصاحبه با سیاست مداران

مصاحبه با سیاستمداران یک هنر پیچیده است. برای این کار باید از انگیزه بالایی برخوردار باشید، حواستان به ترفندهای مصاحبه شونده باشد و نگذارید که کار شما را دشوار کند. سیاستمداران دوست دارند شما را از موضوع مصاحبه دور کنند.

شما وقتی برای مصاحبه با سیاست مداران اقدام می‌کنید، یک وظیفه دارید: اطلاع رسانی به مخاطبان. با رعایت نکات زیر می‌توانید در مصاحبه با صاحبان قدرت موفق‌تر عمل کنید:

۱. منافع مخاطبان را در نظر بگیرید

خبرنگاران و سیاست مداران نسبت به طیف خاصی تعهد دارند. یک خبرنگار به مخاطبانش تعهد دارد. آگاه سازی بی‌طرفانه، دقیق و منصفانه مردم وظیفه اوست. یک سیاست مدار نیز در قبال رای دهندگانی که به وی رای داده‌اند، مسوولیت دارد.

بنابراین در زمان مصاحبه با یک چهره سیاسی در پی آن نباشید که او را در جدال لفظی شکست دهید. وظیفه شما ایجاب می‌کند که به نمایندگی از سوی عموم (مخاطبان) سوالات خوبی پرسید. این اصل را دنبال کنید: «اگر به خاطر شما نبود جهان مطلع نمی‌شد.»

یک مصاحبه سیاسی لزوما نباید به برخورد لفظی بیانجامد. خبرنگاران با تجربه بدون اینکه صدایشان را بلند کنند، با برخوردی ملایم به اطلاعاتی که در پی آن هستند، دست پیدا می‌کنند.

ادامه مطلب...

مصاحبه

۲۰ نکته برای مصاحبه بهتر

خبرنگاران باید پیش از انجام مصاحبه به خوبی خود را آماده کنند. موارد مورد نظر خود را در سه سوال خلاصه کنید در غیر این صورت در حین مصاحبه قادر به این کار نخواهید بود. در زمان گفتگو، به جای نگاه کردن به یادداشت‌های خود، به دقت به صحبت‌های مصاحبه شونده گوش کنید.

۱. هرگز سوال‌ها را پیشاپیش در اختیار مصاحبه شوند قرار ندهید. البته ایرادی ندارد که موضوع و چهارچوب کلی را با او در میان بگذارید، اما سوالی‌ها باید در جلسه مصاحبه مطرح شود. ارائه پیشاپیش پرسش‌ها، به مصاحبه شونده فرصت تمرین و بیان پاسخ‌های حساب شده را می‌دهد. به علاوه، همیشه امکان تغییر اوضاع و در نتیجه تغییر سوال‌های شما وجود دارد.

۲. سر وقت به دیدارمصاحبه شونده بروید، زیرا برای یک خبرنگار حرفه‌ای چیزی بد‌تر ازتاخیر در جلسه مصاحبه نیست.

۳. پیش از انجام گفتگو، اطمینان حاصل کنید که تجهیزات فنی شما مانند دستگاه ضبط صوت یا دوربین به درستی کار می‌کند یا باتری به اندازه کافی دارید.

ادامه مطلب...