English - پښتو

یک خبرنگار محلی در زابل به دلیل نشر یک مطلب در فیس بوک جلب شد

۸ جوزا ۱۳۹۵

قلات: سارنوالی زابل بنابر درخواست والی این ولایت، در یک اقدام غیر قانونی، احمد ولی سرحدی خبرنگار آزاد را به اتهام نشر یک مطلب در فیس بوک، احضار کرده است.

در یک نامه رسمی که به صورت دست نویس به امضای رئیس سارنوالی زابل نگاشته شده، آمده است که این خبرنگار محلی بنابر شکایت بسم الله افغان مل، والی این ولایت و بخاطر"تامین عدالت" و "اعاده حیثیت" والی جلب می شود.

گفته شده است که احمد ولی سرحدی در یک مطلب در صفحه فیس بوک خود والی را متهم به دزدی و رشوت خوری کرده است و در صورتی که نتواند این ادعای خود را ثابت کند باید مجازات شود.

در این نامه خاطر نشان گردیده است که این خبرنگار پست مذکور را سوم ماه جاری نشر کرده است اما احمد ولی سرحدی می گوید در هیچ پستی از شخص والی نام نبرده و این اتهام بی اساس است.

در قانون رسانه های همگانی شور تصريح شده است كه آثار و مطالبی كه افترا به اشخاص حقيقی و يا حكمی بوده و سبب متضرر شدن شخصيت و اعتبار آنان گردد،‌ ممنوع است و هر گونه شکایتی از کار حرفه یی خبرنگار و یا رسانه باید از طریق کمیسیون شکایات رسانه یی پیگیری شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت این اقدام والی و رئیس سارنوالی زابل، از این دو مسؤل محلی می خواهد از این اقدام غیر قانونی خود منصرف شوند و به اعمال فشار و تهدید احمد سرحدی پایان دهند. والی، در صورتی که اسناد و شواهدی مبنی بر این ادعای خود دارد می تواند از مجرای قانونی آن که کمیسیون شکایات رسانه است پیگیری کند.

این نهاد مدافع خبرنگاران و آزادی بیان از حکومت مرکزی نیز می  خواهد همان طور که رهبران حکومت بر تهعد خود حفظ آزادی بیان و حمایت از خبرنگاران تاکید کرده اند، این قضیه را با جدیت پیگیری کند و از این دو مسؤل محلی بخواهد به قانون شکنی خود پایان دهند.

مطالب پر بازدید

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید