English - پښتو

بامیان

رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی علیه خبرنگاران در بامیان را محکوم می کنیم

۸ سنبله۱۳۹۵

بامیان: مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت یک خبرنگار و لت وکوب دو خبرنگار دیگر از سوی نیروهای امنیتی در بامیان را محکوم می کند و خواستار رسیدگی حکومت به این قضایا است.

شام روز گذشته، زمان احمدی خبرنگار رادیو صدای آلمان(دویچوله) از سوی نیروهای امنیتی در شهر بامیان بازداشت شد.

همچنان، امروز در جریان تظاهرات"جنبش روشنایی" در شهر بامیان که همزمان با سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور برگزار شده بود، الیاس طاهری، خبرنگار رادیو سلام وطندار و سید محمد هاشمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری هنگام پوشش صحنه های خشونت با تظاهرکنندگان، از سوی نیروهای ویژه حفاظت رئیس جمهور، مورد لت وکوب قرار گرفتند.

ظفر بامیانی، مسؤل ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان در بامیان می گوید که زمان احمدی عصر امروز آزاد شده است و مسؤلان امنیتی مدعی شده اند که نامبرده در حالی که در موتر هواداران جنبش روشنایی بود و شعار می داد بازداشت شده است.

به گفته بامیانی، نیروهای امنیتی ضمن حذف عکس های گرفته شده از سوی خبرنگار خبرگزاری جمهوری، کمره وی را شکسته اند اما کمره خبرنگار رادیو صدای آلمان را پس داده اند.

اما با وصف بروز این قضایا، عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان می گوید که با هیچ از خبرنگاران و معترضان برخورد خشونت آمیز نشده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، برخورد های خشونت آمیز با خبرنگاران در بامیان را خلاف قانون اساسی، قانون رسانه های همگانی و قانون حق دسترسی به اطلاعات می داند و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد از محمد اشرف غنی رئیس جمهور می خواهد تا مطابق با تعهدی که در راستای حمایت از آزادی بیان و حمایت از خبرنگاران داده است، هدایت دهد تا این قضایا  به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرند و عاملان آنها مجازات شوند.

توهین و تحقیر یک خبرنگار از سوی سخنگوی والی بامیان

۱۸ اسد ۱۳۹۵

بامیان: نجیب الله الفت، خبرنگار رادیوی محلی نسیم در ولایت بامیان می گوید که از سوی سخنگوی این ولایت مورد توهین و تحقیر قرار گرفته است.

الفت می گوید که این رویداد امروز در هنگام افتتاح یک پروژه زیربنایی در مرکز بامیان رخ داده است.

خبرنگار رادیو نسیم افزود که با شماری از خبرنگاران به منظور پوشش این برنامه رفته بود و بعد از این که از یک مسؤل محلی در مورد چگونگی روند اجرای طرح ساخت جاده در این محل و تخریب برخی از ساخت و سازها، سؤال کرد، از سوی سخنگوی والی مورد توهین و تحقیر شد.

نجیب الله الفت گفت:" عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی به من گفت که باید بر مبنای خواست مسؤلان سؤال های خود را مطرح کنم و در غیر آن صورت حق سؤال کردن را ندارم."

الفت خاطر نشان کرد که احمدی از وی خواسته است که نباید سؤال های جنجال برانگیز مطرح کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان این اقدام سخنگوی والی بامیان را خلاف قانون اساسی، قانون رسانه های همگانی و قانون حق دسترسی به اطلاعات می داند و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد از اداره محلی بامیان می خواهیم این قضیه را با جدیت پیگیری کند و اجازه ندهد این برخورد های غیر قانونی تکرار شود.

بازداشت سه ساعته یک خبرنگار از سوی آمر امنیت فرماندهی پولیس بامیان

۸ سنبله ۱۳۹۴

بامیان: یک خبرنگار محلی در بامیان به دلیل «تلاش برای عکس و صدا از صحنه لت و کوب مردم عادی توسط نیروهای پولیس» در دومین دور جشنواره سارک، با برخورد توهین آمیز آمر امنیت فرماندهی پولیس این ولایت مواجه شده و به مدت سه ساعت بازداشت شده است.

زمان احمدی خبرنگار مجله اورال و خبرگزاری بخدی در بامیان می‌گوید: «شامگاه سوم ماه روان، زمانی که برای تهیه گزارش از جشنواره غذاهای محلی و نمایش مجسمه صلصال با نور سه بعدی به محل برگزاری جشنواره رفتم، با برخورد تند نیروهای امنیتی مواجه شدم و از ورودم به محل، جلوگیری صورت گرفت».

وی گفت که وقتی نتوانست به محل برگزاری جشنواره غذاهای محلی وارد شود، منتظر ماند تا برنامه نمایش مجسمه صلصال با نور سه بعدی اجرا شود اما نیروهای امنیتی تلاش داشتند تا در بیرون از محل برگزاری جشنواره نیز از حضورش جلوگیری کنند.

به گفته احمدی، نیروهای امنیتی با مردمی که در بیرون منتظر اجرای برنامه نمایش مجسمه صلصال با نور سه بعدی بودند، برخورد خشونت آمیزی می‌کرند و حتی برخی از آن‌ها را با سیلی، سنگ و قنداق تفنگ را لت و کوب کردند.

خبرنگار بخدی افزود: «زمانی که خواستم از صحنه لت و کوب مردم توسط نیروهای امنیتی عکس و صدا بگیرم، محمد علی لگزی آمر امنیت قوماندانی امنیه بامیان با برخورد نامناسب و توهین آمیز مرا بازداشت کرده و به حوزه امنیتی این ولایت منتقل کرد».

وی خاطر نشان نمود که در حوزه امنیتی، ضمن اینکه مورد بازجویی قرار گرفت، تمام صداهایی که از برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با مردم ثبت کرده بود، توسط پولیس حذف شده است.

ظفر بامیانی، نماینده مرکز خبرنگاران در بامیان می‌گوید که با وجو تلاش تا اکنون فرماندهی پولیس این ولایت تا اکنون حاضر به پاسخ گویی در این زمینه نشده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت این اقدام پولیس بامیان، از وزارت امور داخله می‌خواهد ضمن بررسی این موضوع، عامل رویداد مذکور را به دلیل نقض حقوق شهروندی و نقض قانون به ویژه قانون دسترسی به اطلاعات تحت پیگرد قرار دهد.