English - پښتو

دایکندی

اقدام های محدود کننده آزادی بیان والی همچنان دایکندی ادامه دارد

۱۰ اسد ۱۳۹۶

نیلی: مسؤلان رسانه‌های محلی در دایکندی می‌گویند که والی این ولایت همچنان به بی‌پروایی خود به قانون حق دسترسی به اطلاعات که از سوی رئیس جمهور توشیح شده است ادامه می‌دهد و در زمینه دسترسی خبرنگاران به اطلاعات محدودیت خلق می کند.

در تازه ترین مورد، دو روز پیش محافظان دفتر والی به سید محمد انور شهاب مدیر مسؤل رادیو غیر دولتی دایکندی اجازه نداده اند بخاطر انجام مصاحبه به دفتر والی برود.

وی می گوید که قصد داشت در مورد وضعیت شاروالی با معصومه مرادی والی دایکندی مصاحبه کند اما محافظان والی گفته اند که حق انتقال دستگاه ثبت صدا و دیگر وسایل کاری را به داخل دفتر والی ندارد.

معصومه مرادی، والی دایکندی ۲۳ جدی ۱۳۹۴ در نامه ای رسمی به ادارات دولتی این ولایت، گفته بود که هیچ یک از مسؤلان محلی نباید بدون هماهنگی والی  با رسانه‌ها مصاحبه کند.

سید محمد انور شهاب می‌گوید مدتی بعد از این موضوع و پس از افزایش شکایات خبرنگاران و فشارهای نهادهای مدافع خبرنگاران، والی وعده سپرد که با خبرنگاران در راستای دسترسی به اطلاعات به طور جدی همکاری خواهد کرد.

اما، ۳۱ جوزا ۱۳۹۵، مسؤلان هر سه رادیوی محلی غیر دولتی در دایکندی در نامه ای سرگشاده به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته بودند که والی همچنان به وعده خلافی خود در این راستا ادامه می‌دهد و به هیچ عوان حاضر نمی‌شود در مورد مسائل مهم و حیاتی ولایت با رسانه‌ها مصاحبه کند.

اما به گفته شهاب، والی دایکندی تا اکنون حاضر نشده است رو در رو با تلفونی با رسانه های محلی مصاحبه کند و دسترسی خبرنگاران به اطلاعات مورد نیاز با گذشت زمان محدودتر شده است و حتی در مواردی خبرنگاران از سوی محافظان والی مورد تحقیر و توهین نیز قرار گرفته‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان بار دیگر از والی دایکندی می‌خواهد به عنوان نماینده رئیس جمهور به قوانین نافذ کشور به ویژه قانون حق دسترسی به اطلاعات که سه سال قبل از سوی رئیس جمهور توشیح شده است، احترام بگذارد و از اجرای آن خودداری نکند.

این نهاد مدافع آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه ای از رئیس جمهور می‌خواهد مطابق با قانون حق دسترسی به اطلاعات و همچنان وعده های پی در پی به خبرنگاران که گفته بود دیگر معلومات در انحصار افراد خاص نخواهد بود، عمل کند.

 

مسؤلان در دایکندی همچنان به درخواست تحقیق در مورد حمله مدیر مسؤل و ساختمان رادیو نسیم بی پروایی می کنند

۱۸ عقرب ۱۳۹۵

نیلی: مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن انتقاد شدید از اداره محلی به ویژه نهادهای امنیتی بخاطر بی توجهی به درخواست جامعه رسانه ای در زمینه تحقیق حمله اخیر به رادیو نسیم، از قوماندان امنیه ولایت می خواهد به فشار و تهدید رسانه ها هر چه زودتر پایان دهد.

افراد مسلح ناشناس، شب ۲۰ میزان سال جاری با ورود به خانه محمد رضا واحدی، صاحب امتیاز و مدیر مسؤل رادیو نسیم در شهر نیلی، وی را به شدت لت وکوب کرده و سپس ساختمان این رسانه را که در جوار خانه واحدی قرار دارد با بم دستی مورد حمله قرار داده‌اند.

با این که صاحب امتیاز رادیو نسیم بارها گفته است که با هیچ فرد و یا گروهی دشمنی ندارد و نمی‌داند به چه دلیل هدف مهاجمان نا‌شناس قرار گرفته است، اما برخی از مسؤلان امنیتی وی را به سازمان دهی این رویداد متهم کرده اند اما هرگز هیچ شواهد و یا مدارکی که ادعای خود را ثابت کنند، ارایه نکرده اند.

روز گذشته، جنرال سید باقر مرتضوی قوماندان امنیه دایکندی در نشستی که به منظور حمایت از نیروهای امنیتی در نیلی برگزار شده بود، رسانه های محلی را متهم کرد که"دستاوردهای مثبت" نیروهای امنیتی را بازتاب نمی دهند و در پی "برجسته سازی نکات منفی" می باشند.

وی هشدار داد با افرادی که نیروهای امنیتی را" تحقیر" کنند، ایستادگی و آنان را به نهادهای عدلی معرفی خواهد کرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن انتقاد شدید از اداره محلی بخاطر بی پروایی در زمینه این رویداد، از قوماندان امنیه ولایت می خواهد بجای اشاعه افترا و وارد کردن اتهام به خبرنگاران، نسبت به کارکردهای نهاد امنیتی زیر اداره اش در راستای تامین مصونیت خبرنگاران و رسانه ها پاسخ گو باشد.

این نهاد مدافع آزادی بیان، با تقدیر از تلاش های نیروهای امنیتی در راستای فعالیت های کاری شان، از قوماندان امنیه ولایت می خواهد  تا بیشتر از این به درخواست جامعه رسانه ای بی پروایی نکند و حداقل بعد از گذشت یک ماه از لت و کوب مدیر مسؤل رادیو نسیم و حمله به ساختمان این رادیو، نتایج یافته های پولیس را در این زمینه با رسانه ها شریک بسازد.

سید انور شهاب، مسؤل ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان در دایکندی می گوید که بی پروایی مسؤلان امنیتی به درخواست رسیدگی به این قضیه سبب شده است که بیشتر خبرنگاران و فعالان رسانه ای نسبت به مصونیت و امنیت خود به شدت نگران باشند.

مرکز خبرنگاران افغانستان مصمم است تا با شریک ساختن این موضوع با مقام های مسؤل در کابل، به دادخواهی خود تا زمانی که نگرانی خبرنگاران و کارمندان رسانه ها در دایکندی در این زمینه رفع نشده است، ادامه دهد.

رادیو نسیم با بم دستی مورد حمله قرار گرفت و صاحب امتیاز آن به شدت لت و کوب شد

۲۱ میزان ۱۳۹۵

نیلی: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله با بم دستی بر ساختمان رادیو نسیم در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی را به شدت محکوم می‌کند و از مسؤلان محلی می‌خواهد این رویداد را با جدیت پیگیری کرده و عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهند.

سید انور شهاب، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در دایکندی می‌گوید که این حمله حوالی نیمه شب گذشته رخ داده است.

 

به گفته وی، دو مهاجم مسلح نا‌شناس ابتدا با ورود به خانه محمد رضا واحدی، صاحب امتیاز رادیو نسیم، وی را به شدت لت وکوب کرده و سپس ساختمان این رسانه را که در جوار خانه واحدی قرار دارد با بم دستی مورد حمله قرار داده‌اند.

شهاب به نقل از مسؤلان این رسانه می‌گوید که واحدی تحت مداوا قرار گرفته وضعیت صحی‌اش خوب است.

در این رویداد به ساختمان و تجهیزات رادیو نیز آسیب رسیده است.

واحدی می‌گوید که با هیچ فرد و یا گروهی دشمنی ندارد و نمی‌داند به چه دلیل هدف مهاجمان نا‌شناس قرار گرفته است.

شیر محمد انتظار، سخنگوی والی دایکندی می‌گوید که احتمال می‌رود این رویداد ناشی از مسائل شخصی بوده باشد. اما وی تصریح کرد که والی به نهادهای امنیتی هدایت داده است تا قضیه را با جدیت مورد بررسی قرار داده و عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان این رویداد را به مثابه یک تهدید جدی علیه فعالیت رسانه‌های آزاد در دایکندی تلقی کرده و آن را به شدت محکوم می‌کند.

این نهاد در عین حال از مسؤلان محلی می‌خواهد تا ضمن پیگیری جدی این رویداد، عاملان آن را شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

صفحه 1 از 2

شروع
قبلی
1