English - پښتو

کابل

سوء‌ استفاده از حرفه مقدس خبرنگاری غیر قابل قبول و قابل پیگرد است

۱۸ سرطان ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، با ابراز نگرانی نشر یک گزارش غیر حرفه ای توسط خبرنگار تلویزیون ولسی جرگه، از کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلف های رسانه ای می خواهد با جدیت به این موضوع رسیدگی کند.

دو روز پیش، گزارشی از سوی نوید سلطانی خبرنگار تلویزیون ولسی جرگه(پارلمان) از طریق شبکه های اجتماعی به نشر رسید که نشان دهنده یک کار غیر قانونی و غیر حرفه ای و به دور از اخلاق خبرنگاری است.

به تازگی پولیس کابل برنامه منع استفاده از قلیون در رستورانت ها  را روی دست گرفته است و ظاهرا سلطانی نیز در همین راستا در همراهی با شماری از نیروهای پولیس وارد رستورانت تاج بیگم  شده و به شکل غیر حرفه ای و برخورد توهین آمیز و آمرانه با مالک رستورانت تلاش می کند کار خود را توجیج کند و حتی به تفتیش عقاید از او می پردازد.

در این گزارش دیده می شود که در مواردی مالک رستورانت نیز به شکل توهین آمیز با خبرنگار برخورد می کند که قابل نکوهش است اما مطابق با قانون نافذ هیچ خبرنگاری حق ندارد به شکل غیر قانونی و شیوه های غیر حرفه ای به تهیه گزارش و یا خبر بپردازد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از کمیسیون بررسی شکایات و رسیدگی به تخلفات رسانه ای وزارت اطلاعات و فرهنگ می خواهد این موضوع را با جدیت پیگیری کند و نتایج آن را اعلام کند.

گزارش را می توانید در این جا ببینید

بی بی سی از برجسته سازی اختلاف های مذهبی خودداری کند

۲۷ جوزا ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، با انتقاد شدید از شیوه اطلاع رسانی بی بی سی از رویداد حمله مهاجمان انتحاری بر مسجدی در کابل، از این رسانه می خواهد به اطلاع رسانی حرفه ای متعهد بماند و از برجسته سازی اهداف حمله های تروریستی با عناوین مذهبی، که نوعی تفرقه پراکنی است خودداری کند.

دو شب قبل، سه مهاجم انتحاری به مسجد الزهرا در کابل حمله کردند که به گفته وزارت امور داخله بر اثر آن حداقل سه غیر نظامی و یک افسر پولیس جان باختند و هشت تن دیگر زخمی شدند.

اما بی بی سی فارسی بجای تمرکز بر مورد حمله قرار گرفتن یک مسجد و البته مکانی غیر نظامی، با ذکر تعلق مسجد به یک مذهب خاص در عنوان و متن خبر تلاش کرده است تا این حس را به مخاطب القاء‌ کند که دلیل حمله مهاجمان نفرت با مذهب مذکور بوده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که با توجه به سابقه خونین جنگ داخلی در کشور و تشدید مداخله های بیرونی و جنگ نیابتی، اشاره مستقیم به مذهب قربانیان یک حمله تروریستی می تواند به نوعی به جنگ تبلیغاتی و روانی تروریست ها کمک کند و باعث ترویج نفرت پراکنی مذهبی در کشور شود.

این نهاد از تمام رسانه هایی که در افغانستان فعالیت دارند و یا از بیرون کشور رویدادهای جاری را پوشش می دهند می خواهد از دقت بیشتر کار بگیرند و از بزرگنمایی انگیزه و یا هویت مذهبی و یا قومی عاملان رویدادها و آسیب دیدگان خودداری کنند.

مرگ فلمبردار پرس تی وی تائید شد؛ شمار کارمند رسانه ای جان باخته در حمله تروریستی کابل به چهار تن رسید

۱۷ جوزا ۱۳۹۶

کابل: یک هفته بعد از ناپدید بودن حبیب الله حسین زاده فلمبردار پرس تی وی، خانواده اش تائید کرده اند که جسدش را شناسایی کرده اند. با تائید مرگ وی شمار جان باختگان جامعه رسانه ای در رویداد تروریستی کابل به چهار تن رسید.

رحمت الله حق یار، برادر حبیب الله به هشت صبح گفته است که بعد از روزها جستجو در مراکز صحی مختلف، دو روز پیش در یکی از اداره های امنیت ملی بکس جیبی حبیب الله را که در آن برخی اسناد از جمله کارت خبرنگاری اش هم وجود داشت بدست آوردند.

وی گفت که کارمندان امنیت ملی گفته اند که این بکس را از ساحه نزدیک به حمله خونین تروریستی درچهار راهی زنبق پیدا کرده اند و دیگر امیدی به زنده بودن صاحب این بکس ندارند.

حق یار تصریح کرده است که اعضای خانواده با بررسی برخی علایم یک جسد در طب عدلی یقین کردند که حبیب الله جان خود را از دست داده است.

حمله انتحاری خونین چهارراهی زنبق ۱۰ جوزا صورت گرفت. در همان روز اعلام شد که دو موتر حامل کارمندان بی بی سی و تلویزیون طلوع که از این محل عبور می کرده  نیز تخریب شده و محمد نذیر راننده بی بی سی و عزیز نوین، کارمند بخش تخنیک تلویزیون طلوع جان خود را از دست داده اند.

یک روز بعد تائید شد که عمر ارغندی وال، کارمند بخش تخنیک رادیو و تلویزیون ملی نیز بر اثر این انفجار جان باخته است. افزون بر جان باختن فلمبردار پرس تی وی و سه کارمند رسانه ای، حداقل ۱۳ تن از جمله چهار خبرنگار بی بی سی، سه کارمند تلویزیون یک، سه کارمند تلویزیون طلوع، دو کارمند تلویزیون مشعل و یک کارمند تلویزیون آریا نیز بر اثر این انفجار زخم برداشته اند و به ساختمان های اطراف از جمله ساختمان و تجهیزات تلویزیون یک آسیب جدی رسیده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور روز گذشته گفت که در این واقعه حداقل ۱۵۰ تن کشته و بیشتر از ۳۰۰ تن دیگر زخمی شده اند. منابع امنیتی می گویند که انفجار مذکور انتحاری بوده و توسط یک تانکر فاضلاب انباشته با مواد انفجاری صورت گرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدام تروریستی را به شدت محکوم می کند و از خداوند بزرگ برای جان باختگان آرامش ابدی و به زخمی ها شفای عاجل تمنا می کند.

این نهاد در عین حال از حکومت می خواهد در یک روند شفاف تمام جوانب این رویداد تروریستی را در همکاری با نهادهای مربوط بین المللی بررسی و ضمن اعلام نتیجه آن به مردم، در راستای مجازات کسانی که در زمینه جلوگیری از بروز آن کوتاهی کرده اند و مجازات کسانی که در سازمان دهی آن نقش داشته اند با جدیت اقدام کند.

با جان باختن این چهار کارمند رسانه ای، شمار خبرنگاران و کارمندان رسانه ای جان باخته در افغانستان از سال ۱۳۸۱ تا اکنون به ۷۶ تن رسید  و افزون براین در این مدت ده ها تن از خبرنگاران نیز زخم برداشته اند. یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که بیشتر این افراد هنگام کار رسانه ای و یا در فعالیت های مرتبط با وظیفه شان جان باخته و یا زخمی شده اند.

در تازه ترین مورد، سه هفته پیش چهار کارمند آمریت رادیو و تلویزیون ملی ولایت ننگرهار بر اثر حمله مهاجمان وابسته به داعش به ساختمان این رسانه جان باختند.

اطلاعات بدست آمده نشان می دهد که اکثر این وقایع از سوی نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی مورد بررسی و رسیدگی قرار نگرفته اند و عاملان بیشتر آنها از مجازات معاف بوده اند.

صفحه 1 از 70

شروع
قبلی
1