English - پښتو

کابل

حمله مهاجمان انتحاری به تلویزیون شمشاد را محکوم می کنیم

 

۱۶ عقرب ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله مهاجمان انتحاری به ساختمان تلویزیون شمشاد در کابل را حمله به تمام رسانه ها و آزادی بیان در افغانستان می داند و آن را به شدت محکوم می کند.

عابد احساس، مسؤل بخش خبری تلویزیون شمشاد که در این رویداد زخم سطحی برداشته است به خبرنگاران گفت که مهاجمان ابتدا یکی از محافظان این رسانه را کشته و سپس با ورود به ساختمان تلویزیون، کارمندان را هدف قرار داده اند.

معلومات ابتدایی مسؤلان امنیتی نشان می دهد که حداقل ۲۰ تن از کارمندان این رسانه نیز زخمی شده اند اما جراحات شان جدی نیست.

گروه داعش مسؤلیت این حمله را به عهده گرفته است.

این حمله حوالی ساعت ١٠:٣٠ صبح امروز آغاز و بعد از حدود سه ساعت و کشته شدن مهاجمان از سوی نیروهای ویژه امنیتی به پایان رسید.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان در بیانیه ای گفت:" این حمله وحشیانه نه تنها بر تلویزیون شمشاد، بلکه حمله به تمام رسانه ها و آزادی بیان در افغانستان می باشد و ما آن را به شدت محکوم می کنیم."

وی افزود:" ضمن ابراز همدری با همکارانمان در شمشاد، تلاش آنان را بخاطر آغاز عاجل فعالیت این رسانه، می ستاییم و از حکومت افغانستان می خواهیم تدابیر لازم را برای حفاظت و مصونیت خبرنگاران و رسانه های کشور روی دست بگیرد."

 

 

 

 

نامه دادخواهی بیش از ۱۵۰ خبرنگار افغان به حکومت افغانستان؛ به معافیت از مجازات پایان دهید

۱۰ عقرب ۱۳۹۶

کابل: در آستانه روز بین المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، بیش از ۱۵۰ خبرنگار افغان با امضای نامه ای سرگشاده خطاب به رهبران حکومت وحدت ملی، خواستار پایان فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران در کشور شدند.

سه سال پیش، اعضای سازمان ملل متحد در واکنش به افزایش خشونت‌ها علیه خبرنگاران در جهان، در قطعنامه‌ای، ۲ نوامبر(۱۱ عقرب) را به عنوان روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران اعلام کرد و خواستار اقدام جدی کشور‌های عضو در زمینه تامین امنیت و مصونیت این قشر شد.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نهاد نشان می‌دهد از سال ۱۳۷۳ هجری خورشیدی تا سال ۱۳۹۶،  ۷۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان و همچنان دو خبرنگار افغان در پاکستان کشته شده اند.

۵۷ تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای کشته شده شهروندان افغانستان هستند و در مجموع ۱۴ تن قربانیان، زن هستند.

میرویس جلیل، خبرنگار بی بی سی نخستین خبرنگاری است که در سال ۱۳۷۳ پس از مصاحبه با گلبدین حکمتیار، از رهبران جهادی در راه برگشت از سروبی به کابل، به قتل رسید و چهار سال بعد، طالبان با تسلط بر شهر مزار شریف محمود صارمی، خبرنگار آژانس خبری ایرنا متعلق به ایران را با شماری از دیپلمات‌های این کشور کشتند.

با آغاز حمله امریکا و کشورهای هم پیمان در اواخر سال ۱۳۸۰ به افغانستان و افزایش شمار رسانه‌های آزاد، تعداد قربانیان جامعه رسانه‌ ای نیز به شکل قابل ملاحظه‌ ای افزایش یافت.

اولف استرامبرگ، ماریا گارسیا کتولی، جولیو فیونتز، عزیزالله حیدری، هری بورتون، کریستین استرو، کارن فیشر، شیما رضایی، شکیبا سانگه آماج، اجمل نقشبندی، رحمان قل، ذکیه ذکی، عبدالصمد روحانی، جاوید احمد، سلطان محمدمنادی، سید حامد نوری، امید خپلواک، سادم خان بهادورزوی، مزمل صادقی، محسن هاشمی، نوراحمد نوری، نیلز هونر، احمد سردار، آنیا نیدرینگهاس، خالد آگاه یعقوبی و پلوشه توخی، عاقل محمد وقار، ذبیح الله پشتون یار، امان الله عطایی، علی محمدی، حسین امیری، جواد حسینی، محمد حسین، مهری عزیزی، مریم ابراهیمی، زینب میرزایی، زبیر خاکسار، یعقوب شرافت، دیوید گیلکی، ذبیح الله تمنا، نعمت الله زهیر، نصیر مدثر، نورالله، فریده، عبدالطیف، محمد امیر، عبدالغنی، زین الله، حبیب الله حسین زاده، محمد نذیر و عزیز نوین و عمر ارغندی وال دیگر خبرنگاران و فعالان رسانه یی هستند که در جریان سقوط رژیم طالبان و سال‌های بعد از آن کشته شده اند.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، طالبان، به کشتن ۳۹ تن،  گروه ها و یا افراد مسلح غیر مسؤل، ۲۱ تن، داعش، هشت تن، نیروهای ناتو، سه تن، اعضای خانواده، سه تن، و پولیس ملی افغانستان نیز به کشتن یک تن مظنون و یا متهم هستند.

در حالی که به گفته کمیته مصونیت و امنیت خبرنگاران( کمیته مشترک حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه ها)، در یک سال اخیر با اقدامات این کمیته به نه قضیه رسیدگی شده است اما با وصف آن دیده می شود که عاملان اکثر این جنایات از مجازات معاف بوده‌اند.

در پیوند به ادامه روند معافیت از مجازات، مرکز خبرنگاران افغانستان، ۱۱ ثور سال جاری مصادف ) 1 May2017) برنامه دادخواهی شش ماهه را به منظور آگاهی دهی در مورد جرایم علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه ای در کشور را آغاز کرد و در همین راستا با برگزاری گردهمایی های اعتراضی در ولایات مختلف کشور، از خبرنگاران خواست تا از این دادخواهی حمایت کنند.

۱۵۰ تن از خبرنگاران با امضای این نامه که نسخه ای از آن به دفتر رئیس جمهور و رئیس اجرایی حکومت فرستاده شده است، از حکومت افغانستان خواسته اند رسیدگی به پرونده های خبرنگاران و کارمندان رسانه ای کشته شده را در اولویت کاری خود قرار داده و به فرهنگ معافیت از مجازات در کشور پایان دهد.

هجوم به رادیو و تلویزیون ولسی جرگه باید با جدیت بررسی شود

۸ عقرب ۱۳۹۶

مرکز خبرنگاران افغانستان، هجوم شماری از نمایندگان ولسی جرگه و همراهان شان را به رادیو و تلویزیون ولسی جرگه، انتقال و یا حذف برخی مواد نشراتی آن را نمونه ای آشکار از خودسری و زورگویی و سانسور می داند و خواستار رسیدگی جدی به این مسئله می باشد.

محمد حلیم تنویر، رئیس رادیو و تلویزیون ولسی جرگه می گوید که این اقدام در پی اختلاف های اعضای مجلس با یک دیگر رخ داده است.

به گفته وی، نیمه شب ۴ عقرب، همایون همایون معاون و لالی حمیدی زی عضو مجلس با سه تن دیگر از جمله یک مسؤل امنیتی مجلس داخل دهلیز ثبت و نشر تلویزیون شده و یکی از دروازه های آن را شکسته اند.

بر پایه معلومات تنویر، یکی از افراد تخنیکی از سوی مهاجمان با خشونت به داخل اتاق نشر برده شده و مجبور به ثبت برخی از مسائلی شده که برای شان مهم بوده است و بخشی را نیز حذف کرده اند و به او هشدار داده اند که این مسئله را نباید بازگو کند.

رئیس رادیو و تلویزیون ولسی جرگه خاطر نشان می سازد جریان این رویداد که حدود دو ساعت دوام کرده توسط کمره های امنیتی ثبت شده است و موجود است.

محمد حلیم تنویر در عین حال تصریح می کند که فردای این رویداد، یک بار از سوی لالی حمیدزی و سپس از سوی همایون همایون احضار شده و مورد پرس و جو قرار گرفته است و حتی همایون او را تهدید کرده است.

بدیهی است که رادیو و تلویزیون ولسی جرگه به عنوان رسانه ای که تحت پوشش شورای ملی کار می کند و از بیت المال تامین مالی می شود، باید حرفه ای و غیرجانب دارانه کار کند و چنان چه شکایتی از چگونگی فعالیت آن وجود دارد باید از مجرای قانون به آن رسیدگی شود.

بر همین مبنا، مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدام نمایندگان مذکور و همراهان شان را نشانه آشکار از زورگویی، خودسری و سانسور فعالیت های یک رسانه می داند به شدت محکوم می کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از هیئت اداری مجلس می خواهد این رویداد را با جدیت بررسی و اقدام های لازم و قانونی را در مورد عاملان آن و جلوگیری از تکرار این گونه رفتارها و تهدید ها روی دست بگیرد.

روایت کامل حلیم تنویر از چگونگی بروز این رویداد

صفحه 1 از 72

شروع
قبلی
1