English - پښتو

کابل

مختار وفایی «خبرنگار سال افغانستان» شد

۲۷حوت ۱۳۹۵

کابل: مختار وفایی، خبرنگار روزنامه هشت صبح با گزارشی در مورد سوء استفاده مقام های ارشد دولتی سابق از وسایط نقلیه دولتی توانست با رای هیئت داوران، عنوان «خبرنگار سال افغانستان» را بدست آورد.

وفایی در این گزارش اشخاص و چهره های سیاسی را که با وجود نداشتن پست برحال در دولت از موترهای زرهی و یا مدل بالای دولتی استفاده می کنند، برملا ساخته است.

در رقابت امسال، از ۵۰ رسانه در کابل و ولایات و همچنان خبرنگاران آزاد نامزد شده بودند که از میان آن‌ها، ۱۰ گزارش و فعالیت رسانه ای  به شرح زیر به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کردند.

۱)گزارش تحقیقی"نقض قانون اساسی افغانستان در ۱۳ سال"، خانه آزادی افغانستان، گزارشگران: علی آقا مزیدی و نوروز رجا

۲)  برنامه سیاسی پرس وپال تلویزیون طلوع نیوز، گرداننده حارث جمال زاده

۳) عکس یکی از افراد گیرمانده در رویداد آتش سوزی مارکت اباسین کابل که بخاطر نجات جانش خود را از ساختمان بلند این مارکت به زمین می اندازد اما جان خود را از دست می دهد. عکاس: احمد فیاض عمری، آژانس خبری پژواک

۴) گزارش تحقیقی در مورد چگونگی پیشرفت در پرونده قتل فرخنده، نهاد تحقیقی پیک. گزارشگر: سجیه سعادت

۵) گزارشی در وضعیت یک خانواده معتاد در کابل، تلویزیون شمشاد. گزارشگر: حسیبه اتکپال

۶) محور؛ برنامه سیاسی طلوع نیوز، گرداننده: مسلم شیرزاد

۷) گزارش تحقیقی در مورد چگونگی واردات و استفاده از موترهای زرهی در کشور، رادیو کلید. گزارشگر: علی آرش

۸) گزارش تحقیقی در مورد سوء استفاده مقام های پیشین دولتی از وسایط دولتی، روزنامه هشت صبح. گزارشگر: مختار وفایی

۹)  گزارشی در مورد خشونت علیه زنان، تلویزیون یک. گزارشگر: فیصل نوید

۱۰) گزارشی در مورد سه برادر سرباز که بر اثر حمله طالبان در قندهار کشته شده اند، طلوع نیوز، گزارشگر: میرعابد جوینده

سرانجام با رای هیئت داوران، گزارش تحقیقی سوء استفاده مقام های سابق دولتی از وسایط نقلیه دولتی به دلیل مطابقت بیشتر با شرایط و معیارهای تعیین شده این رقابت، به ویژه سوژه بهتر و روشنگری برگزیده شد و مختار وفایی به عنوان خبرنگار سال افغانستان در سال ۱۳۹۵ انتخاب گردید.

خبرنگار سال افغانستان امروز در مراسمی که به مناسبت روز خبرنگار و حمایت مالی غضنفر بانک در کابل برگزار گردیده بود با لوح ویژه و ۱۲۰۰ دالر جایزه نقدی تقدیر شد.

این رقابت در سال ۱۳۹۲ آغاز شد. ملیار صادق آزاد، خبرنگار بی‌بی سی، وحید پیمان، خبرنگار روزنامه هشت صبح و معروفه ذکی از تلویزیون آریانا به ترتیب در  سه سال گذشته خبرنگار سال افغانستان شده اند.

از تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه های همگانی استقبال می کنیم

۲۵ دلو ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، از تائید طرح تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه های همگانی از سوی کمیته تقنین کابینه دولت استقبال می کند و آن را گامی در راستای حمایت از رسانه های آزاد می داند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهور گفته است که طرح تعدیل این  مقرره در نشست روز گذشته کمیته تقنین کابینه که به ریاست سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور برگزار شد، تائید گردید.

وی  گفته است:"در تعدیلات پیشنهادی، هزینه های حق الامتیاز و تضمین بانکی، در برخی موارد تا ۹۰ در صد پایین آورده شد. به گونۀ مثال، حق الامتیاز تلویزیون های سراسری و محلی در اصل مقرره ۵۰ هزار افغانی تعیین شده بود و در طرح تعدیلی، برای تلویزیون های سراسری ۱۰ هزار افغانی و برای تلویزیون های محلی، سه هزار افغانی در نظر گرفته شده است."

مرتضوی تصریح کرده است که طبق فیصله کمیته تقنین، این طرح به زودترین فرصت به منظور تصویب در نشست کابینه دولت ارایه خواهد شد.

مقرره مذکور، به عنوان یک قانون جانبی در کنار قانون رسانه های همگانی بعد از توشیح رئیس جمهور، در ماه عقرب ۱۳۹۴نافذ اعلام شد اما جامعه رسانه ای بارها اعتراض خود را نسبت به شرایط سخت مندرج در آن اعلام کردند و این نگرانی در دیدار نمایندگان جامعه رسانه ای کشور با رئیس جمهور که در ماه جوزای سال جاری برگزار شد، نیز مطرح گردید و رئیس جمهور وعده سپرد به آن رسیدگی کند.

در این مقرره افزون بر تعیین حق الامتیاز زیاد، رسانه‌های خصوصی مکلف شده اند تا برای تمدید و تجدید جواز خود اقدام کنند در غیر آن باید تا دو برابر حق‌الامتیاز به وزارت اطلاعات و فرهنگ بپردازد و در صورت خودداری از این پرداخت پول تعیین شده، وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌تواند فعالیت رسانه مورد نظر را متوقف سازد.

 

دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه در حمله تروریستی کابل جان باختند

۲۲ جدی ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله تروریستی خونین روز گذشته کابل که در آن شمار زیادی از هموطنان از جمله دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه جان باختند و سه  کارمند رسانه ای دیگر زخمی شدند به شدت محکوم می‌کند

برپایه معلومات مسؤلان امنیتی در حمله‌های انتحاری روز گذشته در مقابل ساختمان الحاقیه شورای ملی، حداقل ۳۸ تن کشته و حدود ۸۶ تن دیگر زخمی شدند.

حلیم تنویر مشاور ارشد امور فرهنگی و سرپرست رادیو و تلویزیون ولسی جرگه به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که در این رویداد نورالله، خبرنگار  و فریده، مستخدم این رسانه جان باخته است.

به گفته وی، نورالله ۲۳ ساله متولد پنجشیر و مجرد بود و حدود سه ماه پیش به طور رسمی به عنوان خبرنگار این تلویزیون استخدام شده بود.

تنویر افزود که بر اثر این انفجار انتحاری دو تن از کارمندان این رسانه نیز زخمی شده‌اند.

یک منبع دیگر نیز گفت که در این رویداد طاهر پیمان خبرنگار  نشریه خرد نیز زخمی شده است

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت این رویداد تروریستی که طالبان مسؤلیت آن‌ را برعهده گرفته‌اند، برای جان باختگان از خداوند متعال بهشت برین، برای بازماندگان شان صبر جمیل و برای زخمی شدگان شفای عاجل استدعا می‌کند.

این نهاد از حکومت افغانستان و جامعه بین المللی می خواهد که در راستای پیگرد قانونی و مجازات عاملین این گونه جنایات با جدیت عمل کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال با ابراز نگرانی نسبت به افزایش رویدادهای امنیتی و قربانی شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در کشور، از همه همکاران می‌خواهد در جریان کار و یا تردد به نکات ایمنی به خاطر مصونیت بیشتر خود به صورت جدی توجه کنند.

آمار ثبت شده نشان می دهد که در جریان سال ۱۳۹۵، شش خبرنگار و کارمند رسانه‌ای مختلف کشور جان خود را از دست داده‌اند.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در ۱۵ سال اخیر، ۶۷ خبرنگار و کارمند رسانه در کشور کشته شده‌اند که در اکثر موارد-حدود ۹۰ درصد- عوامل این رویداد‌ها از مجازات معاف بوده‌اند.

صفحه 1 از 66

شروع
قبلی
1