English - پښتو

کابل

آی فکس: حکومت افغانستان وضعیت پرونده های خبرنگاران کشته شده را روشن سازد

۳ جوزا ۱۳۹۶

تورنتو: آی فکس، شبکه بین المللی متشکل از ۱۰۸ نهاد مدافع آزادی بیان در جهان، از حکومت افغانستان خواسته است تا هر چه زودتر کارکرد خود را در مورد وضعیت پرونده های خبرنگاران و کارمندان رسانه ای کشته شده در افغانستان روشن سازد.

این شبکه در یک نامه سرگشاده خطاب به محمد اشرف غنی رئیس جمهور که نسخه ای از آن به دفتر رئیس اجرایی حکومت، وزارت امور خارجه، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ و نمایندگی افغانستان در سازمان علمی وفرهنگی ملل متحد(یونسکو) نیز فرستاده شده است، گفته است که از طریق مرکز خبرنگاران افغانستان، نماینده این شبکه در افغانستان این درخواست بین المللی را مطرح می کند.

آنی گیم رئیس عمومی آی فکس گفته است:" در حالی که ما از ایجاد کمیته ویژه برای بررسی پرونده های خبرنگاران و کارمندان رسانه ای کشته شده در افغانستان و تاکید اخیر معاون دوم رئیس جمهور مبنی بر اراده افغانستان مبنی بر پایان دادن به روند معافیت از مجازات عاملان این رویداد ها قدردانی می کنیم، از حکومت افغانستان می خواهیم کارکردهایش را در این زمینه با رئیس عمومی یونسکو شریک سازد."

خانم گیم تصریح نموده است که پاسخ حکومت افغانستان در این زمینه در گزارش ۲۰۱۷ یونسکو در مورد" پیشرفت رسانه ها و آزادی بیان" و گزارش " مصونیت خبرنگاران و خطر معافیت از مجازات" یونسکو که قرار است در سال ۲۰۱۸ نشر شود، بازتاب خواهد یافت.

وی در ادامه از رئیس جمهور خواسته است تا اجازه بدهد مردم نیز به معلومات ارایه شده درباره کارکردهای حکومت افغانستان در این رستا، دسترسی داشته باشند.

گفته شده است که یونسکو این گزارش ها را در مورد تعهد دولت های جهان علیه جرایم علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه ای تهیه می کند تا جزئیات اقدام هایی را که دولت ها برای تامین عدالت و ختم معافیت از مجازات عاملان جنایت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه ای برداشته اند، روشن سازد.

بر پایه معلومات آی فکس، از سال ۲۰۰۶ که یونسکو گزارش دهی خود را در این راستا آغاز کرد، تا سال ۲۰۱۷، ۹۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه ای در جهان کشته شده اند که از آن جمله، عاملان ۹۰ درصد از این رویداد ها از مجازات معاف بوده اند.

یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که از سال ۲۰۰۱ تا اکنون ۷۲ خبرنگار و کارمند رسانه ای در کشور کشته شده اند که عاملان اکثریت قریب به اتفاق این رویداد ها از مجازات معاف بوده اند.

رئیس شبکه جهانی آی فکس خاطر نشان کرده است که این وضعیت نشان دهنده" حد نهایی سانسور" و" شدیدا محدود کننده" جریان دسترسی به اطلاعات است که برای شکوفایی یک جامعه صلح آمیز، شکوفا و دموکراتیک ضروری است.

آنی گیم افزوده است:" شکل گیری فرهنگ معافیت از مجازات عاملان جرایم علیه خبرنگاران، احتمال تکرار و وقوع این گونه جرایم را بیشتر می سازد و به همین دلیل، معافیت از مجازات یکی از بزرگترین تهدیدها علیه آزادی بیان و آزادی دسترسی به اطلاعات در جهان شناخته می شود."

در پایان این نامه از محمد اشرف غنی رئیس جمهور خواسته شده است تا حکومت به رهبری وی در راستای پاسخ دهی به این درخواست بین المللی، گزارش خود را در این زمینه حداکثر تا ۳۰ ماه می ۲۰۱۷(‌۹ جوزا ۱۳۹۶) به یونسکو ارایه کند و با این اقدام نشان دهد که در افغانستان اراده سیاسی برای رسیدگی به رویداد های خشونت علیه خبرنگاران  و کارمندان رسانه ای وجود دارد و دیگر حمله بر آزادی بیان در این کشور تحمل نخواهد شد.

سانچارکی: هیچ شخص و یا جریانی حق محدود کردن آزادی بیان را ندارد

 

۱۲ ثور ۱۳۹۶

کابل: معین نشراتی وزازرت اطلاعات و فرهنگ در واکنش به اظهارات تازه حکمتیار در مورد رسانه ها، گفته است که این وزارت به حمایت از آزادی بیان متعهد است و هیچ شخص و یا جریانی حق ندارد این روند را محدود سازد.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی این موضوع را امروز در" نشست ملی امنیت و مصونیت ژورنالیستان" که برای نکوداشت از سوم می،  روز جهانی آزادی مطبوعات در کابل برگزار شده بود بیان کرد.

وی با اشاره به احترام و حمایت از رسانه های آزاد در قوانین کشور،  گفت که مصونیت آزادی بیان از تعرض انکار ناپذیر است و همه باید به آن پایبند باشند.

سانچارکی تصریح کرد که وزارت اطلاعات و فرهنگ یک سلسله اقدامات و برنامه‌هایی را در زمینه بازنگری قوانین مربوط به رسانه‌ها؛ از جمله بازنگری و تعدیل قانون رسانه‌های همگانی، مقرره تنظیم فعالیت دیجیتالی و مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی را روی دست دارد که به گفته او همه این مسایل در هماهنگی و مشورت با نهادهای مطرح خبرنگاری در کشور به پیش برده می‌شود.

معین وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که هدف از بازنگری قوانین و نظارت بر کارکرد رسانه‌ها را "تطبیق قانون و نظم بخشیدن به کار رسانه‌ای و حرفه‌ای عمل کردن رسانه‌ها" در کشور است و وزارت اطلاعات و فرهنگ جهت بهتر شدن کار رسانه‌ها، در مرکز و ولایات از نشرات رسانه‌ها نظارت می کند.

به گفته وی این اقدام  به هدف حرفه‌ای شدن و معیاری شدن کار رسانه‌ای در کشور انجام می شود.

همچنان، معین امور نشرات وزرات اطلاعات و فرهنگ با اشاره به اظهارات اخیر حکمتیار که شماری از رسانه ها را شرور و تفرقه افگن خوانده بود، گفت:" هیچ کسی و یا جریانی حق محدود کردن آزادی‌های رسانه‌ای را ندارد."

وی افزود:" ما به شخصیت‌ها و دیدگاه‌های همه احترام داریم و اما دستاوردهای نظام در زمینه آزادی بیان و آزادی مطبوعات به هیچ روی معامله نخواهد شد. کسانی‌که بر علیه خبرنگاران و رسانه‌ها ابراز نظر می‌کنند، متوجه ادبیات گفتاری شان باشند و خود را با معیارهای نوین عیار کنند."

در پایان این نشست، از شماری از خبرنگاران پیشکسوت و نیز خبرنگارانی که از مناطق نا امن گزارش می‌دهند، تقدیر شد.

رئیس جمهور: هیج فردی حق ندارد رسانه ها را محکوم کند و رسانه ها نیز منتقدان را تحمل کنند

 

۱۴ ثور ۱۳۹۶

کابل: در پی نگرانی نهادهای خبرنگاری و خبرنگاران در مورد اظهارات جنجالی حکمتیار در مورد رسانه ها، رئیس جمهور می گوید که باید در یک بحث ملی به صورت واضح بر آزادی رسانه ها تاکید شود.

محمد اشرف غنی امروز در نشستی که به منظور گرامی داشت سوم می، روز جهانی آزادی مطبوعات در ارگ برگزار شده بود گفت:" طوری‌که آزادی بیان یک طرفه نیست، پس رسانه‌ها باید تحمل داشته‌ باشند و حق آزادی شخصیت‌های را احترام نمایند و هیچ‌فردی حق محکوم‌کردن دیگران را ندارند."

وی افزود:" آوردن دیگران از جنگ به میدان بحث تحمل می‌خواهد و اگر این کار را به‌طور دقیق انجام ندهیم، پس از میان مردم دور می‌شویم، زیرا هر کدام آن‌ها تصویر متفاوت از یک‌زمان تاریخی افغانستان را دارند."

محمد اشرف غنی با اشاره تلویحی به انتقاد حکمتیار از رسانه ها خاطر نشان کرد که تجربه های نسل های مختلف در کشور مشابه نیست و به همین منظور در یک بحث ملی باید به صورت واضح بر آزادی بیان تاکید شود و در روشنایی قانون یک دیگر درک شود تا جامعه به ثبات برسد.

گلبدین حکمتیار که بعد از توافق صلح با دولت و سال زندگی در خفا، در محضر عام ظاهر شده است به تازگی چند بار به رسانه ها تاخته است و با لعنت فرستادن به رسانه ها و شریر خواندن آنها گفته است که برخی از این رسانه ها برای تفرقه اندازی در بین مردم و در راستای منافع دشمنان افغانستان کار می کنند و باید این رسانه ها مهار شوند.

صفحه 1 از 68

شروع
قبلی
1