English - پښتو

کابل

هشدار وزارت اطلاعات و فرهنگ به رسانه ها در مورد پرداخت نکردن مالیات

۲۲ سنبله ۱۳۹۶

کابل: معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، می گوید که هرگاه رسانه ها مالیات خود را پرداخت نکنند، با برخورد قانونی مواجه خواهند شد و دیگر حق فعالیت نخواهند داشت.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی، این موضوع را امروز در یک نشست خبری که به منظور اطلاع رسانی در مورد مالیات بردرآمد در کابل برگزار شده بود بیان کرد.

به گزارش پژواک، سانچارکی با بیان اینکه پس از حکم رئیس جمهور مبنی بر معافیت جریمه مالیاتی رسانه ها و پرداخت مالیات فعالیت های رسانه یی به شکل قسطی گفت که رسانه ها، باید به موقع مالیات خود را پرداخت کنند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، ۷ سنبله سال جاری در دیدار با مسؤلان شماری از نهادهای رسانه یی و رسانه ها در کابل؛ در حکمی، جریمه مالیاتی رسانه ها را معاف کرد و قرار شد رسانه ها و مؤسسات نشراتی، مالیات خود را در اقساط ماهوار حداکثر در هفت سال بپردازند.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ؛ با اشاره به این حکم هشدار داد چنانچه رسانه ها به ویژه رسانه هاى صوتی و تصویری مالیات خود را به موقع پرداخت نکنند، با آنها از طریق بسته کردن فریکونسی نشراتی، بسته کردن حساب های بانکی، و ممنوع الخروجی مسوولان شان برخورد می شود و از ادامه فعالیت محروم خواهند شد.

سانچارکی خاطر نشان کرد که نشست امروز، بخاطر این برگزار شد تا به مالیات دهندگان از جمله رسانه های صوتی، تصویری، خبرگزاری ها، وب سایت ها، دارالترجمه ها و انتشاراتی که تحت نظر وزارت اطلاعات و فرهنگ  کار می کنند، در مورد مالیات بر عایدات آگاهی داده شود.

وی گفت: «براساس برآوردی که ما اخیرا داشتیم، شماری از رسانه ها بیش از ۳۰۰ميلیون از وزارت مالیه و مخابرات قرض دارشده بودند؛ بر اساس تلاش هایی که ما انجام دادیم، خوشبختانه رئیس جمهور جریمه های مالیاتی را مورد بخشش قرارداد و جرایم مالیات عقب افتاده را به قسط ماهوار و تا هفت سال تعیین کرد. »

سید آقا حسین سانچارکی، به پژواک گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی، تلویزیون ملی و همچنان فدراسیون نهاهای خبرنگاران و رسانه ها، می کوشد تا در این زمینه اطلاع رسانی کند.

آمنه احمدی رئیس مالیات دهندگان متوسط وزارت مالیه گفت که وضعیت جمع آوری مالیات نسبت به سال های گذشته، بهترشده و وزارت مالیه مصمم است با اطلاع رسانی در مورد قانون مالیات، به مالیات دهندگان در این راستا با جدیت بیشتر اقدام کند.

وی نیز هشدار داد که چنانچه رسانه ها مالیات خود را به موقع پرداخت نکنند، با آنان مطابق به قانون برخورد خواهد شد و دیگر اجازه فعالیت نخواهند یافت.

 

سعدالدین شپون خبرنگار پیشکسوت و سرشناس افغان درگذشت

۲۰ سنبله ۱۳۹۶

کابل: سعدالدین شپون، خبرنگار پیشین صدای امریکا و نویسندۀ مشهور زبان پشتو، در اثر بیماری به سن ۸۴ سالگی  در امریکا در گذشت.

به گزارش رادیو صدای امریکا، مرحوم شپون در ولایت کندز به دنیا آمد و تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب ولسوالی خان آباد ولایت کندز و تعلیمات متوسط و لیسه را در لیسۀ حبیبیۀ کابل به پایان رساند.

آقای شپون تحصیلات عالی خود را تا درجۀ ماستری در امریکا تکمیل کرد و به مدت ۱۷ سال در بخش پشتو رادیو صدای امریکا کار می‌کرد. گفته شده است که وی از یک سال پیش بیمار بود.

از آقای شپون آثار زیاد ادبی به جا مانده است که حداقل شش اثر آن اقبال چاپ یافته است. به گفتۀ همسر آقای شپون، یک اثر دیگر وی به دلیل بیماری اش نا تکمیل باقی ماند.

بازماندگان این نویسندۀ افغان، بنابر وصیت وی در نظر دارند که جنازۀ اش را برای خاک سپاری به افغانستان انتقال دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، درگذشت سعدالدین شپون را ضایعه بزرگ برای جامعه رسانه ای و نویسندگان افغانستان می داند و از خداوند بزرگ برایش آرامش ابدی تمنا می کند.

از حکم رئیس جمهور در زمینه معافیت جریمه های مالیاتی رسانه ها استقبال می کنیم

۷ سنبله ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، از حکم رئیس جمهور در زمینه معافیت جریمه های مالیاتی استقبال می کند و آن را گامی در راستای حمایت از رسانه های آزاد  و تقویت آنها می داند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، امروز درنشستی با شماری از مسؤلان نهادهای خبرنگاری و مسؤلان رسانه های آزاد در ارگ ریاست جمهوری، حکم معافیت جریمه های مالیاتی رسانه ها را ابلاغ کرد.

گفته شده است که این حکم در مورد رفع مشکلات، جلوگیری از ورشکست شدن، حمایت و تقویت نهاد ها و رسانه های چاپی، صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری ها در کشور صادر شده است.

در حکم آمده است که با توجه به صراحت ماده (۳۴) قانون اساسی، نهاد ها و رسانه های چاپی، صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری ها به عنوان وسیله نشر پخش افکار، گفتار و نوشته اتباع کشور در تحقق و مصونیت آزادی بیان و تامین دموکراسی نقش کلیدی داشته، روی این ملحوظ به خاطر ایجاد فضای مناسب و سهل قانونی و عملی جهت رفع مشکلات، جلوگیری از ورشکست و تشویق، حمایت و تقویت از فعالیت های نهادهای مذکور مراتب آتی هدایت داده می شود:

ماده اول: مطابق صراحت ماده ۱۲ قانون طرز تحصیل باقیات، مالیات آن عده رسانه های صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری ها که تا فعلا مالیات خویش را پرداخت ننموده اند به اقساط ماهوار حد اکثر طی (۷) سال دریافت شود.

ماده دوم: وفق صلاحیت مندرج فقره (۱۸) ماده (۶۴) قانون اساسی و ماده (۳۰) قانون تحصیل باقیات، جریمه های مالیاتی قبلی و همچنان در زمان اقساط مالیاتی نهادهای مذکور تا تصفیه نهایی، معاف دانسته می شود.

ماده سوم: با پرداخت قسط اول مالیات، جوازهای فعالیت رسانه های مذکور تمدید شود. استثنا برای یک مرتبه، عدم تحویلی اقساط مالیاتی سایر رسانه های که تحت ملکیت شخص واحد قرار دارد مانع تمدید جواز رسانه ها که قسط مالیاتی آن پرداخت گردیده، نمی شود.

بر اساس قانون رسانه‌های همگانی افغانستان، رسانه‌های چاپی از پرداخت مالیه به دولت افغانستان معاف هستند، اما اخیراً وزارت مالیه، قانونی را به نام «مالیات بر عایدات» وضع کرده است که مطابق آن رسانه‌های چاپی نیز مکلف به پرداخت چهار درصد مالیات هستند و بر همین مبنا رسانه های کشور بیش از ۱۸۰ میلیون افغانی به دولت بدهکار شده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که فیصله تازه به رسانه های آزاد کشور که به دلیل مشکلات اقتصادی با چالش های زیادی مواجه شده اند، نوید بخش است و باعث تشویق و تقویت آنان می شود.

 

 

 

صفحه 1 از 71

شروع
قبلی
1