English - پښتو

ابراز نگرانی امنیت ملی افغانستان از «نفوذ» ایران و پاکستان در شماری از رسانه‌ها

۲۲ حمل ۱۳۹۱

کابل: سخنگوی امنیت ملی افغانستان از «نفوذ نظامی» و «جنگ نظامی» پاکستان در افغانستان و آنچه که وی «انتقام دشمنی برادران ایرانی با امریکا از افغانستان» و

«تحریک مردم (افغانستان)» خواند ابراز نگرانی کرد.
افزون براین مشعل از خبرگزاری فارس و شبکه انگلیسی زبان پرس‌تی‌وی ایران به عنوان رسانه‌های خارجی نام برد که در افغانستان دفتر باز کرده، بدون این‌که مجوز قانونی از وزارت خارجه و وزارت اطلاعات و فرهنگ را داشته باشند. 
اما تلویزیون‌های تمدن و شمشاد در واکنش به این اظهارات مشعل، آن را بی‌بنیاد و تهمت خوانده‌اند و از امنیت ملی خواسته‌اند تا برای اثبات ادعاهای خود اسناد ارایه کند. 
او تاکید کرد که حضور این شهروندان خارجی بدون اطلاع دولت افغانستان نشان می‌دهد که آن‌ها اهداف سیاسی کشورهای خود را دنبال می‌کنند. 
لطف الله مشعل افزود: «من مطمئن ۸۰ درصد مطمئن هستم که این دوازده نفر جاسوسان آی اس آی (سازمان استخبارت ارتش پاکستان) هستند، ‌ اگر جاسوس نمی‌بودند چرا از راههای رسمی نمی‌آمدند وارد تلویزیون نمی‌شدند.» 
این مقام امنیت ملی افغانستان از حضور «جاسوسان پاکستانی» در تلویزیون شمشاد سخن گفت: «تلویزیون شمشاد بدون در جریان قرار دادن وزارت امور خارجه و فرهنگ دوازده شهروند خارجی را استخدام کرده است، ‌ مدیر مالی و یکی از برنامه سازان مهم تلویزیون شمشاد پاکستانی هستند و سوژه را پاکستانی می‌دهد.» 
او افزود «شهروند پاکستانی که در تلویزیون ژوندون کار می‌کند، زمانی سردبیر یکی از روزنامه‌های پاکستانی بود که شدیدا مخالف افغانستان بود و اکنون یک عضو فعال سازمان استخباراتی آی‌اس‌آی می‌باشد.» 
سخنگوی امنیت ملی افغانستان افزود که «روزنامه انصاف» با انتشار «خبرهای دروغ و تحلیل‌های غلط» تلاش می‌کند منافع ایران را در افغانستان تامین کند و ذهنیت مردم را علیه روند موجود تخریب کند. 
مشعل گفت: «سوژه‌ها مربوط به تلویزیون تمدن نبوده بلکه از سوی حلقات ایرانی در اختیارشان قرار می‌گیرد و تلویزیون نور بیشتر کسانی را دعوت می‌کند که با حضور نیروهای خارجی و ایجاد پایگاههای نظامی امریکا در افغانستان مخالفت داشته و نیز دستاوردهای دولت را ناچیز می‌(گیرند) شمارند.» 
به گفته وی اطلاعات امنیت ملی نشان می‌دهد که «شهروندان ایرانی» که برنامه سازان و پالیسی سازان تلویزیون تمدن هستند مرتب در رفت و آمد هستند بدون اینکه وزارت امور خارجه و اطلاعات و فرهنگ افغانستان در جریان این موضوع قرار داشته باشد. 
در این نشست شماری از نمایندگان رسانه‌های افغانستان و سخنگویان برخی از وزارت خانه‌ها شرکت داشتند. 
لطف الله مشعل، سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان این موضوع را روز دوشنبه در نشستی زیر عنوان «انسجام رسانه‌ها در مسیرتامین مصالح کشور» در کابل اعلام کرد. 
‌ کابل: سخنگوی امنیت ملی افغانستان گفته است که «تلویزیون‌های نور، ‌ تمدن و روزنامه انصاف از ایران» و «تلویزیون‌های شمشاد و ژوندون از پاکستان» کمک می‌گیرند و در راستای تامین منافع این دو کشور کار می‌کنند. 
۲۲ حمل ۱۳۹۱