English - پښتو

پروان

نماینده شوراى ولايتى پروان: اگر پژواک خبرم را نشر کند، به خدا خبرنگارش را به موتر بسته و کش می کنم

۱۴ حوت ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، ورود یک نماینده شورای ولایتی پروان با افراد مسلح اش به دفتر پژواک و تهدید خبرنگار این رسانه را به شدت محکوم می کند و از حکومت می خواهد به این قضیه با جدیت رسیدگی کند.

به گزارش پژواک، عصمت الله محمدى که به غصب زمین در ولسوالى بگرام و جعل سند تحصیلی صنف دوازده خود متهم شده است، سه روز پیش وارد دفتر مرکزی پژواک در کابل شده و در مقابل کارمندان این رسانه به شکل توهین آمیز تهدید خود را مطرح کرده است.

محمدی افزوده است که پژواک نباید خود را با "کارهای بیوده" ای همانند تهیه گزارش در مورد اتهام های وی مصروف کند، چون به گفته وی رسانه ها حق ندارند تحقیق کنند.

نماینده شورای ولایتی پروان افزوده است:"حرف های مفت نزنيد، مردم را سرگردان نکنيد، به خداوند قسم اگر خبرنگار شما در پروان را گير کنم، در شکم اش لگد مى زنم، من وکيل هستم  در پروان پرسان کنيد، بدون از خدا از بنده نمى ترسم يک بار نه صد بار نشر کنيد؛ اما قسم به خدا که اگر خبرنگار تان را گير کنم، اگر او را با موتر بسته نکردم، بچۀ سگ خواهم بود."

این وکیل شورای ولایتی در ادامه خطاب به کارمندان پژواک  گفته است:"  از قانون حرف نزنيد، کجا است قانون، اگر صد بار نيز گزارش نشر کنيد، به خداوند قسم که پرواى آن را داشته باشم و یا از رئیس جمهور و داکتر عبدالله بترسم."

دانش کروخيل، رئيس پژواک گفت که این نهاد رسانه ای همواره با توجه به اصول ژورنالیزم کار کرده و متعهد است تا گزارش های خود را بر مبنای اسناد و شواهد و نظر تمام طرف های دخیل نشر کند.

وی ضمن انتقاد از این وکیل شورای ولایتی که با افراد مسلح و به زور وارد دفتر پژواک شده است گفت که رفتار این وکیل با کارمندان پژواک غیر اصولی و نادرست بوده است.

کروخیل خاطر نشان کرد چنان چه  بخاطر این گزارش، اداره مرکزی پژواک و یا کارمندان این نهاد در کابل و یا دیگر ولایات با مشکلی مواجه شوند، مسؤلیت آن به دوش عصمت الله محمدی خواهد بود.

رئیس پژواک از حکومت خواست تا با پیگیری این مسئله، اقدام های جدی برای تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران این رسانه روی دست بگیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، هشدار و تهدید وکیل شورای ولایتی پروان را به مثابه اقدامی در راستای خفه کردن روند آزادی بیان و فعالیت یک رسانه آزاد خوانده و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد مدافع خبرنگاران از شورای ولایتی پروان  می خواهد این اقدام عصمت الله محمدی را به مثابه یک عمل غیر قانونی و خلاف معیارهای نمایندگی مردم، مورد بررسی قرار دهد و در این زمینه اقدام کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از نهادهای عدلی و قضایی کشور می خواهد  تا با پیگرد قانونی و مجازات این شخص، اجازه ندهند که افراد زورگو رسانه ها را بخاطر فعالیت رسانه یی شان تهدید و یا به خودسانسوری مجبور سازند.

لت و کوب خبرنگار تلویزیون میترا را محکوم می کنیم

۲۹میزان۹۴

چاریکار: مرکز خبرنگاران افغانستان، لت وکوب خبرنگار تلویزیون میترا در پروان توسط یک افسر پولیس را به شدت محکوم می کند و از اداره محلی می خواهد به این قضیه به صورت جدی رسیدگی کند.

شایق قاسمی گفته است که یک هفته می‌شد که به خاطر گرفتن پاسپورت به قوماندانی امنیه ولایت می رفت اما به دلیل اینکه گزارش وی در رابطه به بازار سیاه پاسپورت پروان نشر کرده بود، از اعطای پاسپورت به او خودداری می کردند.

قاسمی به پژواک گفت:" روز گذشته هنگام مراجعه به شعبه پاسپورت از سوی یک تن از منسوبین پولیس در داخل قوماندانی مورد لت و کوب قرار گرفته و به وی سیلی زده شده است."

اما محمد زمان مموزی قوماندان امنیه ولایت پروان ضمن تائید لب و کوب این خبرنگار گفت که این خبرنگار با پولیس مشاجره کرده است.

احمد هنایش، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در پروان می گوید که لت و کوب این خبرنگار، نقض جدی قانون است و در صورتی که فردی خلافی نیز مرتکب شده باشد، پولیس به هیچ وجه حق ندارد کسی را لت وکوب کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از اداره محلی پروان می خواهد به این قضیه به صورت جدی رسیدگی کند و در عین حال مسؤلان امنیتی نیز موظف هستند چگونگی برخورد با شهروندان به ویژه با خبرنگاران را که صدای مردم هستند به نیروهای امنیتی آموزش دهند.

 

شبکه تلویزیونی جهان از فعالیت بازماند

٤ عقرب ٩٤

مسؤلان شبکه تلویزیونی "جهان" در ولایت پروان  می گویند که این رسانه به دليل مشکلات امنيتى واقتصادى از فعالیت بازمانده است.

میر عبدالمقصود میرزاده، رئیس تلویزیون جهان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که "در پی افزایش مشکلات امنیتی ناشی از فعالیت گروه های مافیایی" و "بروز مشکل اقتصادی" به کار این رسانه پایان داده است.

وی گفت:" تحمل این بی قانونی ها برای ما مشکل بود و نمی توانستیم در این گونه شرایط کار مؤثر رسانه یی انجام دهیم و از همین رو بخاطر جلوگیری از جنجال های محیطی دروازه تلویزیون جهان را مسدود کردیم."

به گفته میرزاده، جهان، درسال ٩۳ به عنوان یک تلویزیون ورزشی آغاز به کار کرد اما یک سال بعد با تعدیل جواز، فعالیت آن گسترده تر شد و همه مسائل و رخدادهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور به ویژه ولایات پروان، کاپیسا و پنجشیر را پوشش می داد.

رئیس تلویزیون جهان افزود که این رسانه به زبان های فارسی و پشتو نشرات داشت و برنامه های آن در ولایت پروان، و بخش هایی از کاپیسا و پنجشیر قابل دریافت بود.

بر پایه معلومات عبدالمقصود میرزاده، با توقف فعالیت جهان، ۳۰ کارمند این تلویزیون بیکار شده اند.

احمد هنایش، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در پروان ضمن ابراز نگرانی از توقف فعالیت تلویزیون جهان، می گوید که مسائل امنیتی و اقتصادی از دغدغه های اصلی فعالان رسانه ای در سه ولایات شمال کابل است و چنان چه دولت افغانستان به این مسائل به صورت جدی توجه نکند، این وضعیت کار آزاد رسانه یی در این حوزه بدتر خواهد شد.

صفحه 1 از 2

شروع
قبلی
1