English - پښتو

پروان

حمله با بمب دستي به ايستگاه راديو محلي دنيا

چاريكار، 9 جوزاي 1391

بر اثر پرتاب بمب دستي بر ايستگاه راديو غير دولتي دنيا در شهر چاريكار،‌ مركز ولايت پروان،‌ مسئول تنظيم امور نشراتي اين راديو زخمي شد.

محمد شفيع مشفق،‌ معاون راديو دنيا به مركز خبرنگاران افغانستان گفت كه اين حمله ساعت 2 بامداد سه شنبه صورت گرفته است.

وي گفت:" اين بمب دستي از پشت ساختمان راديو به طرف اتاق خبر پرتاب و بعد از برخورد با ديوار انفجار كرده است كه بر اثر آن محمد آقا قانع مسئول تنظيم امور نشرات اين راديو از ناحيه گوش و دست زخمي شده است."

مشفق افزود كه شاه آقا قانع بعد از انتقال به شفاخانه،‌ تحت درمان قرار گرفت و در حال حاضر وضعيت صحي او خوب است.

به گفته معاون راديو دنيا،‌ در اين انفجار بخش هايي از اتاق خبر و تجهيزات آن آسيب ديده است.

محمد شفيع مشفق گفت كه اين نخستين بار است كه راديو دنيا هدف چنين حمله اي قرار مي گيرد و تا پيش از اين رويداد هيچ گونه حتي هيچ گونه تهديدي هم عليه كارمندان و فعاليت هاي اين راديو صورت نگرفته بود.

اما با وصف اين،‌ به گفته معاون راديو دنيا احتمال مي رود اين حمله از سوي كساني سازماندهي شده باشد كه فعاليت مستقلانه اين راديو در راستاي بازتاب رويدادها و موضوعات محلي و ملي در تضاد با منافع آنان است.

ايستگاه اين راديو در نزديك جاده ارتباطي كابل- مزار شريف و در 100 متر فرماندهي پليس پروان موقعيت دارد.

محمد اكرم بيكزاد،‌ فرمانده پوليس ولايت پروان گفت كه تا اكنون چگونگي بروز اين حمله مشخص نيست اما تحقيقات پوليس  در اين زمينه آغاز شده است.

راديو دنيا نخستين راديو محلي در شهر چاريكار و دومين راديو در سطح ولايت پروان است كه در سرطان1389 روي موج 88.8 اف ام،‌ با سرمايه گذاري بخش خصوصي به طور آزمايشي شروع به فعاليت كرد. اين راديو ساحه اي به وسعت 50 كيلومتر مربع را تحت پوشش قرار داده است.

پيش ازاين در 15 جوزای 1386 خورشیدی،‌ مدير مسئول ديگر راديوي غير دولتي پروان كه در ولسوالي جبل السراج موقعيت دارد هدف مهاجمان ناشناس قرار گرفت و كشته شد.

ذكيه ذكي،‌ بعد از بازگشت از راديو، شبانگاه هنگام استراحت در خانه اش مورد حمله قرار گرفت و افراد مسلح او را در كنار اعضاي خانواده اش هدف گلوله قرار دادند.

افتتاح رادیو غیر دولتی دنیا در شهر چاریکار

نشرات آزمایشی رادیو غیر دولتی « دنیا » به ابتکار شماری از فرهنگیان ولایت پروان در شهر چاریکار مرکز این ولایت، آغاز شد.

بر پایه خبرنامه منتشر شده از مدیریت رادیو دنیا، این رادیو به ابتکار شماری از فرهنگیان پروان ایجاد شده است و برنامه های آن شامل موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تفریحی و موسیقی می باشد که به طور 24 ساعت نشر می رسد.

رادیو دنیا روی موج 88.8 اف ام علاوه بر شهرچاریکار ساحه ای به وسعت بیش از 50 کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار داده است.

حفیظ الله عزیزی پروانی رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت پروان با استقبال از راه ا ندازی این رادیو، ازدیاد فعالیت رسانه ها را در توسعه اطلاع رسانی و اگاهی مردم موثر خواند.

به گفته وی  این نخستین رادیو در شهر چاریکار و دومین رادیو در سطح ولایت پروان است.

پیش ازاین رادیو ندای صلح در شهر جبل السراج این ولایت آغاز به کار کرده بود.

ذکیه ذکی مدیر مسئول رادیو ندای صلح در 15 جوزای 1386 خورشیدی در یورش افراد مسلح جان باخت.

تجمع اعتراض آمیز خبرنگاران در چاریکار

خبرنگاران و دست اندرکاران امور رسانه ای ولایات شمال کابل طی یک تجمع در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان نسبت به بازداشت مسئول ولایتی انجمن آزاد خبرنگاران ولایت کاپیسا از سوی امنیت ملی اعتراض کردند.

حجت الله مجددی « مسئول انجمن آزاد ژورنالیستان» ولایت کاپیسا، روز انتخابات( شنبه 27 سنبله) هنگام تهیه گزارش از سوی موظفین امنیت ملی کاپیسا بازداشت شده بود.

احمد هنایش « مسئول حوزوی انجمن آزاد ژورنالیستان» در پروان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که با گذشت چهار روز هنوز اتهام آقای مجددی مشخص نشده است و آنها در مورد وضعیت وی نگران هستند.

به گفته وی، حجت الله مجددی علاوه از برعهده داشتن مسئولیت انجمن در کاپیسا در یکی از رسانه ها به عنوان خبرنگار کار می کرد.

حنایش افزود که حجت الله مجددی یک ماه قبل و بعد از حدود پنج سال کار به عنوان آمر رادیو وتلویزیون دولتی کاپیسا به دلیل اختلاف با والی پیشین کاپیسا(غلام غوث ابوبکر) از سمت اش برکنار گردیده بود.

مسئول حوزوی انجمن آزاد ژورنالیستان خاطر نشان کرد که آنها از نزدیک با محمد شریف حکیم زاده سرپرست ولایت کاپیسا در مورد علت بازداشت آقای مجددی صحبت کرده اند اما او گفته است که حجت الله مجددی به دستور ریاست عمومی امنیت ملی در کابل بازداشت شده است.

بر پایه اطلاعات احمد حنایش، در این اواخر به دلیل افزایش ناامنی و ازدیاد قدرنمایی افراد صاحب نفوذ محدودیت های بر کار رسانه ای در شمال کابل وضع شده است خود سانسوری خبرنگاران نیز افزایش یافته است.