English - پښتو

پروان

لت و کوب خبرنگار تلویزیون میترا را محکوم می کنیم

۲۹میزان۹۴

چاریکار: مرکز خبرنگاران افغانستان، لت وکوب خبرنگار تلویزیون میترا در پروان توسط یک افسر پولیس را به شدت محکوم می کند و از اداره محلی می خواهد به این قضیه به صورت جدی رسیدگی کند.

شایق قاسمی گفته است که یک هفته می‌شد که به خاطر گرفتن پاسپورت به قوماندانی امنیه ولایت می رفت اما به دلیل اینکه گزارش وی در رابطه به بازار سیاه پاسپورت پروان نشر کرده بود، از اعطای پاسپورت به او خودداری می کردند.

قاسمی به پژواک گفت:" روز گذشته هنگام مراجعه به شعبه پاسپورت از سوی یک تن از منسوبین پولیس در داخل قوماندانی مورد لت و کوب قرار گرفته و به وی سیلی زده شده است."

اما محمد زمان مموزی قوماندان امنیه ولایت پروان ضمن تائید لب و کوب این خبرنگار گفت که این خبرنگار با پولیس مشاجره کرده است.

احمد هنایش، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در پروان می گوید که لت و کوب این خبرنگار، نقض جدی قانون است و در صورتی که فردی خلافی نیز مرتکب شده باشد، پولیس به هیچ وجه حق ندارد کسی را لت وکوب کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از اداره محلی پروان می خواهد به این قضیه به صورت جدی رسیدگی کند و در عین حال مسؤلان امنیتی نیز موظف هستند چگونگی برخورد با شهروندان به ویژه با خبرنگاران را که صدای مردم هستند به نیروهای امنیتی آموزش دهند.

 

شبکه تلویزیونی جهان از فعالیت بازماند

٤ عقرب ٩٤

مسؤلان شبکه تلویزیونی "جهان" در ولایت پروان  می گویند که این رسانه به دليل مشکلات امنيتى واقتصادى از فعالیت بازمانده است.

میر عبدالمقصود میرزاده، رئیس تلویزیون جهان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که "در پی افزایش مشکلات امنیتی ناشی از فعالیت گروه های مافیایی" و "بروز مشکل اقتصادی" به کار این رسانه پایان داده است.

وی گفت:" تحمل این بی قانونی ها برای ما مشکل بود و نمی توانستیم در این گونه شرایط کار مؤثر رسانه یی انجام دهیم و از همین رو بخاطر جلوگیری از جنجال های محیطی دروازه تلویزیون جهان را مسدود کردیم."

به گفته میرزاده، جهان، درسال ٩۳ به عنوان یک تلویزیون ورزشی آغاز به کار کرد اما یک سال بعد با تعدیل جواز، فعالیت آن گسترده تر شد و همه مسائل و رخدادهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور به ویژه ولایات پروان، کاپیسا و پنجشیر را پوشش می داد.

رئیس تلویزیون جهان افزود که این رسانه به زبان های فارسی و پشتو نشرات داشت و برنامه های آن در ولایت پروان، و بخش هایی از کاپیسا و پنجشیر قابل دریافت بود.

بر پایه معلومات عبدالمقصود میرزاده، با توقف فعالیت جهان، ۳۰ کارمند این تلویزیون بیکار شده اند.

احمد هنایش، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در پروان ضمن ابراز نگرانی از توقف فعالیت تلویزیون جهان، می گوید که مسائل امنیتی و اقتصادی از دغدغه های اصلی فعالان رسانه ای در سه ولایات شمال کابل است و چنان چه دولت افغانستان به این مسائل به صورت جدی توجه نکند، این وضعیت کار آزاد رسانه یی در این حوزه بدتر خواهد شد.

حمله با بمب دستي به ايستگاه راديو محلي دنيا

چاريكار، 9 جوزاي 1391

بر اثر پرتاب بمب دستي بر ايستگاه راديو غير دولتي دنيا در شهر چاريكار،‌ مركز ولايت پروان،‌ مسئول تنظيم امور نشراتي اين راديو زخمي شد.

محمد شفيع مشفق،‌ معاون راديو دنيا به مركز خبرنگاران افغانستان گفت كه اين حمله ساعت 2 بامداد سه شنبه صورت گرفته است.

وي گفت:" اين بمب دستي از پشت ساختمان راديو به طرف اتاق خبر پرتاب و بعد از برخورد با ديوار انفجار كرده است كه بر اثر آن محمد آقا قانع مسئول تنظيم امور نشرات اين راديو از ناحيه گوش و دست زخمي شده است."

مشفق افزود كه شاه آقا قانع بعد از انتقال به شفاخانه،‌ تحت درمان قرار گرفت و در حال حاضر وضعيت صحي او خوب است.

به گفته معاون راديو دنيا،‌ در اين انفجار بخش هايي از اتاق خبر و تجهيزات آن آسيب ديده است.

محمد شفيع مشفق گفت كه اين نخستين بار است كه راديو دنيا هدف چنين حمله اي قرار مي گيرد و تا پيش از اين رويداد هيچ گونه حتي هيچ گونه تهديدي هم عليه كارمندان و فعاليت هاي اين راديو صورت نگرفته بود.

اما با وصف اين،‌ به گفته معاون راديو دنيا احتمال مي رود اين حمله از سوي كساني سازماندهي شده باشد كه فعاليت مستقلانه اين راديو در راستاي بازتاب رويدادها و موضوعات محلي و ملي در تضاد با منافع آنان است.

ايستگاه اين راديو در نزديك جاده ارتباطي كابل- مزار شريف و در 100 متر فرماندهي پليس پروان موقعيت دارد.

محمد اكرم بيكزاد،‌ فرمانده پوليس ولايت پروان گفت كه تا اكنون چگونگي بروز اين حمله مشخص نيست اما تحقيقات پوليس  در اين زمينه آغاز شده است.

راديو دنيا نخستين راديو محلي در شهر چاريكار و دومين راديو در سطح ولايت پروان است كه در سرطان1389 روي موج 88.8 اف ام،‌ با سرمايه گذاري بخش خصوصي به طور آزمايشي شروع به فعاليت كرد. اين راديو ساحه اي به وسعت 50 كيلومتر مربع را تحت پوشش قرار داده است.

پيش ازاين در 15 جوزای 1386 خورشیدی،‌ مدير مسئول ديگر راديوي غير دولتي پروان كه در ولسوالي جبل السراج موقعيت دارد هدف مهاجمان ناشناس قرار گرفت و كشته شد.

ذكيه ذكي،‌ بعد از بازگشت از راديو، شبانگاه هنگام استراحت در خانه اش مورد حمله قرار گرفت و افراد مسلح او را در كنار اعضاي خانواده اش هدف گلوله قرار دادند.

صفحه 1 از 2

شروع
قبلی
1