English - پښتو

ننگرهار

حمله به رادیو و تلویزیون انعکاس را محکوم می کنیم؛ حکومت تدابیر جدی اتخاذ کند

 

 

۱۱ قوس ۱۳۹۶

جلال آباد: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله راکتی به  ساختمان رادیو و تلویزیون انعکاس در شهر جلال آباد را به شدت محکوم می کند و از اداره محلی می خواهد تدابیر جدی برای تامین مصونیت رسانه ها و کارمندان آنها را روی دست بگیرد.

حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز، شلیک یک راکت از یک سه چرخه(ریکشا) به شکل خودکار به خاطر هدف قرار دادن ساختمان رادیو و تلویزیون انعکاس تنظیم شده بود، خوشبختانه به هدف اصابت نکرده است.

بنابر گزارش رادیو و تلویزیون انعکاس، متعاقب این رویداد سه انفجار دیگر در نزدیک این رسانه رخ داده است که بر اثر آن متاسفانه دو مامور امنیت ملی کشته، و ۹ تن از جمله پنج سرباز پولیس، دوغیرنظامی و دو کارمند امنیت ملی زخمی شده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به ساختمان رادیو و تلویزیون انعکاس را به عنوان اقدامی جنایت کارانه علیه رسانه های آزاد به شدت محکوم می کند.

این نهاد حامی خبرنگاران و رسانه ها، در عین حال ضمن ابراز همدردی با خانواده های نیروهای امنیتی که عزیزان شان بر اثر این رویداد جان باخته و یا زخمی شده اند، از اداره محلی ننگرهار می خواهد امنیت کاری تاسیسات رسانه ای و خبرنگاران را در اولویت کاری خود قرار دهد و مانع تکرار این گونه رویدادها شود.

در دو سال اخیر خبرنگاران و رسانه ها در ولایت ننگرهار با افزایش موارد تهدید، فشار حتی حمله و انفجارهایی هدفمند مواجه بوده اند که مسؤلیت برخی از آنها را طالبان و داعش برعهده گرفته اند.

در این مدت ساختمان چندین رسانه و یا دفاتر خبرنگاران در شهر جلال آباد با بمب دستی و یا مواد انفجاری هدف قرار گرفته است و حتی خبرنگاران به اتهام همکاری با نظام، بارها از سوی گروه های مسلح و تروریستی  به ویژه داعش تهدید به مرگ شده اند.

در تازه ترین مورد، در ماه ثور سال جاری در حمله به ساختمان رادیو و تلویزیون ملی در جلال آباد که داعش مسؤلیت آن را به عهده گرفت، چهار کارمند این رسانه و یک سرباز پولیس جان باختند.

 

چهار کارمند رادیو و تلویزیون ملی در ننگرهار در حمله به ساختمان این رسانه جان باختند

تصویر از طلوع نیوز

۲۷ ثور ۱۳۹۶

جلال آباد: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله مهاجمان مسلح وابسته به داعش را به ساختمان رادیو و تلویزیون ملی در ننگرهار که بر اثر آن شش تن از جمله چهار کارمند این رسانه جان باختند، به شدت محکوم می کند.

حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح امروز پنج مهاجم عضو داعش ساختمان آمریت رادیو و تلویزیون ملی ننگرهار را در شهر جلال آباد مورد حمله قرار دادند و این رویداد سه ساعت بعد با کشته شدن آخرین مهاجم از سوی نیروهای امنیتی، به پایان رسید.

گلاب منگل والی ننگرهار بعد از پایان این رویداد در یک نشست خبری گفت در این رویداد شش تن از جمله چهار کارمند رادیو و تلویزیون ننگرهار که شامل دو کارمند تخنیکی، یک راننده و یک محافظ می شود و دو سرباز پولیس جان باختند.

وی گفت که ۱۷ تن از جمله هفت نیروی امنیتی نیز زخمی شده اند اما نیروهای امنیتی موفق شدند شماری از کارمندان این رسانه را که در این ساختمان گیرمانده بودند، به محل امن انتقال دهند.

والی افزود که در این رویداد چهار تن از مهاجمان کشته شده اند و یک تن دیگر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

به گفته این مقام محلی، ابتدا یکی از مهاجمان در پیش روی ساختمان آمریت رادیو و تلویزیون ملی دست به حمله انتحاری زده است و سپس دیگر افراد مسلح وارد این رسانه شده اند.

گروه داعش با نشر خبرنامه ای مسؤلیت این حمله را پذیرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به ساختمان رادیو و تلویزیون ملی در شهر جلال آباد را که یک نهاد غیر نظامی است، اقدامی وحشیانه و جنایت کارانه می داند و آن را به مثابه جنایت جنگی به شدت محکوم می کند.

این نهاد حامی خبرنگاران و رسانه ها از مسؤلان امنیتی می خواهد امنیت کاری تاسیسات رسانه ای و خبرنگاران را در اولویت کاری خود قرار دهند و اجازه ندهند این گونه رویدادها تکرار شود.

در سال های اخیر خبرنگاران و رسانه ها در ولایت ننگرهار با افزایش موارد تهدید، فشار حتی حمله و انفجارهایی هدفمند مواجه بوده اند که مسؤلیت برخی از آنها را طالبان و داعش برعهده گرفته اند.

در این مدت ساختمان چندین رسانه و یا دفاتر خبرنگاران در ننگرهار با بمب دستی و یا مواد انفجاری هدف قرار گرفته است و حتی خبرنگاران به اتهام همکاری با نظام، بارها از طریق رادیو داعش تهدید به مرگ شده اند.

 

حمله مسلحانه بر ساختمان رادیو انعکاس را محکوم می کنیم

۱۹ جوزا ۱۳۹۵

جلال آباد: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله با بم دستی بر ساختمان رادیو انعکاس در شهر جلال آباد را به شدت محکوم می کند و از مسؤلان محلی می خواهد این رویداد را با جدیت پیگیری کرده و عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهند.

همایون لطیفی مسؤل رادیو انعکاس گفت که این رویداد حوالی ظهر امروز  رخ داده است.

به گفته وی، افراد مسلح ناشناس چند بم دستی را بر پشت بام ساختمان این رسانه در شهر جلال آّباد پرتاب کرده اند که باعث بروز خساراتی شده است.

در این ساختمان تاسیسات شبکه کیبلی افغان است و افزون برآن، خبرنگاران رادیو صدای آشنا(امریکا) و رادیو برون مرزی زاهدان(ایران) نیز  در آن جا مستقر می باشند.

زلمی خاطر نشان کرد که خوشبختانه در این رویداد به هیچ یک از کارمندان این رسانه و دیگر افراد حاضر آسیب نرسیده است.

رئیس رادیو انعکاس تائید نمود که قبلا در زمینه چگونگی فعالیت این رسانه هشدار دریافت کرده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان این رویداد را به مثابه یک تهدید جدید علیه فعالیت رسانه های آزاد تلقی کرده و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد در عین حال از مسؤلان محلی می خواهد تا ضمن پیگیری جدید این حمله، عاملان آن را شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

ولایت ننگرهار در سال های اخیر شاهد افزایش حمله و تهدید گروه مسلح بر تاسیسات رسانه یی و خبرنگاران بوده است.

در ماه دلو سال گذشته، زبیر خاکسار، خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی از سوی افراد مسلح ناشناس در ولسوالی سرخ رود این ولایت کشته شد. قبل از آن، در ماه میزان، رادیوهای صفا و کلید و دفتر آژآنس خبری پژواک مورد حمله قرار گرفته بود.

 

 

صفحه 1 از 7

شروع
قبلی
1