English - پښتو

بلخ

گرامی داشت روز خبرنگار از سوی دفتر ساحوی مرکز خبرنگاران در بلخ

۲۷ حوت ۱۳۹۴

مزار شریف: دفتر ساحوی مرکز خبرنگاران افغانستان در مزار شریف در یک گردهمایی بزرگ از روز خبرنگار گرامی داشت بعمل آورد.

در این گردهمایی که با حضور شماری از مسؤلان محلی، فعالان مدنی و ده ها تن از خبرنگاران و فعالان رسانه یی برگزار شد، گزارش سالانه مرکز خبرنگاران در مورد خشونت، تهدید، فشار و سایر جامعه رسانه یی در سال ۱۳۹۴ ارایه گردید.

سلیمان قیومی از اعضای مرکز خبرنگاران افغانستان با بیان این گزارش گفت مرکز خبرنگاران افغانستان در ۱۲ ماه اخیر ۱۹۱ قضیه خشـونت (فیزیکی و جانی)، تهدیـد، توهین و فشار علیه خبرنگاران و یا حمله و هدف گرفتن تاسیسات رسانه‌یی را در سراسر کشور ثبت کرده است. این آمار یک افزایش ۸۵ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۳ که ۱۰۳ مورد بود، نشان می‌دهد.

به گفته وی، آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۴ تعداد خبرنگاران و سایر کارمند رسانه یی جان باخته با چهار مورد افزایش نسبت به سال قبل، به ۱۰ رسید که از آن جمله هفت تن از جمله چهار فعال رسانه یی زن در حمله انتحاری طالبان بر مو‌تر حامل کارمندان تلویزیون طلوع کشته شدند. مجری یک رادیو محلی که همزمان با نهاد خیریه داکتران بدون مرز در کندز کار می‌کرد بر اثر حمله هوایی نیروهای امریکایی بر شفاخانه این سازمان در کندز کشته شد، مدیر مسؤل تلویزیون آسیا در کابل به قتل رسید و خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی درتیراندازی افراد مسلح در ننگرهار جان باخت.

افزون براین، این آمار حاکی از مجروح شدن ۲۲ خبرنگار و فعال رسانه‌ای، بازداشت و حبس موقت یک تن، ۲۴ مورد خشونت فیزیکی به ویژه لت و کوب، ۱۴ مورد حمله مسلحانه و یا بم گذاری تاسیسات رسانه یی و سوء قصد بجان خبرنگاران بوده است.

قیومی افزود که یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان حاکی از ۶۶ مورد تهدید به ویژه تهدید به مرگ خبرنگاران، ۲۲ مورد اعمال محدودیت در آزادی بیان و آزادی فعالیت رسانه یی، نه مورد توهین، سه مورد فشار مستقیم به جهت سانسور، شش مورد حمله فیزیکی و هفت مورد احضار غیر قانونی بوده است.

۸۲ مورد یا ۴۳ درصد از رویداد‌ها از سوی دولت (مقام‌های دولتی، نیروهای پولیس، امنیت ملی و اردو)، ۵۲ مورد یا ۲۷ درصد از سوی طالبان، ۳۴ مورد یا ۱۷ درصد از سوی افراد نا‌شناس عمدتا مسلح، ۱۵ مورد یا ۸ درصد از سوی افراد زورمند و متنفذ محلی، پنج مورد یا ۳ در صد از سوی داعش، دو مورد از سوی مسؤلان رسانه‌ها و یک مورد از سوی نیروهای خارجی بوده است.

محمد نظری استاد دانشکده ژورنالیزم دانشگاه بلخ گفت که در قبال قضایایی اتفاق افتاده حکومت جدیت لازم را به خرج نداده و در حالی که از آغاز بررسی راجع به علل حوداث خبر داده است اما انجام آن بررسی را با مردم نساخته است.

جنرال سید کمال سادات، فرمانده امنیه بلخ گفت که نیروهای امنیتی نیز همانند خبرنگاران دارای وظیفه مشابهی هستند و هر دو با مشکلات و دشواری های بی شماری هستند.

وی با بیان این که روزنامه نگاری در کشور با مخاطرات زیادی مواجه است و بر اطلاع رسانی سالم تاکید کرد و خواستار احترام به خبرنگاران شد.

داکتر محمد افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ نیز  در سخنانی از فعالین رسانه یی به ویژه خبرنگاران خواست تا به موازین حرفه خبرنگاری پایبند باشند و مطابق با اصول و اخلاق پذیرفته شده این حرفه کار کنند.

در پایان این همایش که نماینده مصونیت خبرنگاران، نماینده دفتر نی و مسؤل خانه رسانه یی بلخ حضور یافته بودند شرکت کنندگان به پای تصاویر قربانیان یک سال گذشته جامعه رسانه یی کشور گل گذاشتند.

 

حمله با چاقو به خبرنگار روزنامه بیدار در مزار شریف

۵ سنبله ۱۳۹۴

مزار شریف: مدیر مسؤل روزنامه دولتی بیدار در شهر مزارشریف می‌گوید که خبرنگار این روزنامه بر اثر ضربات چاقوی فرد نا‌شناس به شدت مجروح شده است.

بیژن برناویچ، مدیر مسؤل روزنامه دیدار در صفحه فیس بوک خود نوشته است که قاسم مظفری عصر روز گذشته در کارته مامورین شهر مزار شریف مورد حمله قرار گرفته است.

به گفته وی، مظفری هنگام اجرای وظیفه هدف قرار قرار گرفته است و به شدت از نواحی پا، دست و شکم زخم برداشته است.

مدیر مسؤل روزنامه دیدار افزوده است که وضعیت صحی این خبرنگار وخیم است و نمی‌تواند صحبت کند.

تا اکنون مسؤلان پولیس بلخ در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند و مسؤلیت این رویداد را نیز هیچ فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان از مسؤلان محلی ولایت بلخ می‌خواهد تا هر چه عاجل ضمن بررسی چگونگی بروز این رویداد، عامل و یا عوامل این اقدام را بازداشت و قانون را در این زمینه تطبیق نمایند.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه در ولایت بلخ در دو سال اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۵ سنبله سال گذشته در رویدادی مشابه، پلوشه توخی، خبرنگار و تحلیل گر پیشین مرکز رسانه‌ای آیساف در خانه‌اش در شهر مزار شریف با ضربات چاقو به قتل رسید. قتل خالد آگاه یعقوبی، مجری و تهیه کننده رادیو لحظه و جراحت شدید مختار وفایی، خبرنگار آزاد از سوی افراد نا‌شناس از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

خبرنگاران بلخ خبرهای مرتبط به پولیس این ولایت را تحریم کردند

۲۵ اسد ۱۳۹۴

مزار شریف: نهادهای مدافع خبرنگاران در شمال کشور اعلام کردند که خبرهای مرتبط به فرماندهی پولیس ولایت بلخ را برای مدت یک هفته تحریم کرده‌اند.

به گزارش پیام آفتاب، این نهاد‌ها ضمن ایجاد کمیته دادخواهی از حقوق و مصونیت خبرنگاران، به بی‌پروایی قوماندانی امنیه بلخ به درخواست دادرسی خبرنگاران واکنش نشان داده‌اند.

گفته شده است که سه روز قبل عبدالحمید صافی گوینده بخش خبر پشتو تلویزیون آرزو و خبرنگار رادیو صدای آلمان (دویچوله) در ولسوالی دهدادی ولایت بلخ مورد حملهٔ مسلحانه قرار گرفتند اما به آنان آسیبی نرسیده است.

اعضای کمیتهٔ دادخواهی از حقوق و مصونیت خبرنگاران که متشکل از پنج نهاد مدافع خبرنگاران در حوزه شمال می‌باشد بخاطر اگاهی از چگونگی رسیده گی به پرونده حمله به جان عبدالحمید صافی و سایر پرونده‌های خشونت علیه خبرنگاران به فرماندهی پولیس بلخ رفته اما سید کمال سادات فرمانده پولیس با وجود وقت قبلی، حاضر به ملاقات با آنان نشده است.

نورآغا شریفی که مسئولیت این کمیتهٔ را به عهده دارد، گفته است که به دلیل این بی‌پروایی فرمانده پولیس، اعضای کمیته مذکور تصمیم گرفتند تا اخبار مرتبط به فرماندهی پولیس را تحریم کنند.

وی افزود که به همین دلیل از خبرنگاران بلخ خواسته شده است تا رویداد‌های مرتبط به فرماندهی پولیس این ولایت را از روز شنبه ۲۴ اسد تا شنبه اول سنبله پوشش ندهند.

شریفی در عین حال تصریح کرد که این کمیته از مقامات بلند رتبه می‌خواهد که به این موضوع با جدیت رسیدگی کنند.

تا اکنون فرماندهی پولیس بلخ به این موضوع واکنش نشان نداده است.

صفحه 1 از 5

شروع
قبلی
1