English - پښتو

قندوز

پنج خبرنگار در دو رویداد ترافیکی زخمی شدند

۱۸ جدی ۱۳۹۵

تالقان، کندز: بر اثر دو رویداد ترافیکی جداگانه در ولایت‌های تخار و کندز، هفت تن از جمله پنج خبرنگار محلی زخمی شدند که وضعیت دو تن از آنان وخیم گزارش شده است.

رحمت الله همنوا، مسؤل ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان در کندز می‌گوید که حادثه نخست شام روز گذشته در مسیر شیرخان بندر به کندز رخ داده است.

به گفته وی، در این رویداد مو‌تر سواری حامل سردارمحمد رازمل خبرنگار خبرگزاری رویترز و دو تن از بستگانش با پایه برق برخورد کرده و باعث جراحت سرنشینان آن شده است.

رازمل به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که وی و دو فرد دیگر همراهش به شفاخانه ولایتی کندز منتقل شده و وضعیت صحی آنان خوب است.

همچنان، صبح امروز در یک رویداد دیگر مو‌تر حامل تیمی از خبرنگاران در مسیر شاهراه کندز- تالقان در منطقه قل برز با یک مو‌تر دیگر برخورد کرد و واژگون شد.

به گفته منابع محلی، در این حادثه نصرت الله ابراهیمی خبرنگار و نعیم رحیمی تصویر بردار شبکه تلویزیون آریانا و آریانا نیوز در ولایت کندز، شفیق پویا خبرنگار تلویزیون خورشید و عرفان برزگر خبرنگار رادیو دری ایران زخمی شدند.

زخمی شدگان به شفاخانه محلی تالقان منتقل شده‌اند و وضعیت دو تن از آنان وخیم گزارش شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز ناخرسندی از روز این دو رویداد، برای زخمی شدگان از خداوند بزرگ شفای عاجل تمنا می کند.

معذرت خواهی کافی نیست، منشی والی کندز باید تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد

۱۶ جدی ۱۳۹۳

کندز: مرکز خبرنگاران افغانستان، معذرت خواهی منشی والی کندز را بخاطر خشونت و توهین یک خبرنگار کافی نمی‌داند و از نهادهای مربوط می‌خواهد وی را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

فیصل نوری، خبرنگار رادیو و تلویزیون محلی خاور دو روز پیش در جریان معرفی رئیس دانشگاه کندز، در حال پوشش اعتراض و مخالفت شماری از استادان با این مسئله در برابر چشمان والی از سوی میرویس احمدزی منشی وی لت وکوب و توهین شد.

در پی اعتراض گسترده خبرنگاران و دادخواهی آنان، روز گذشته اسدالله عمرخیل والی کندز نشستی با خبرنگاران داشت و منشی وی بخاطر بروز این مسئله معذرت خواهی کرد و والی نیز خواستار حل این مسئله و آشتی دو جانب شد.

اما رحمت الله همنوا، مسؤل ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان در کندز می‌گوید که جامعه رسانه یی این ولایت به شدت نسبت به بروز این مسئله ناراحت هستند و معذرت خواهی را کافی نمی‌دانند. می‌خواهند به آن از طریق مراجع عدلی و قضایی رسیدگی شود.

به گفته وی، پیش از این نیز به شیوه برخورد و رفتار منشی والی با خبرنگاران اعتراض شده بود و خبرنگاران می‌خواهند نامبرده تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از والی کندز می‌خواهد قضیه لت وکوب و توهین یک خبرنگار را که هنگام کار و فعالیت رسمی رخ داده است، ساده نپندارد و به عنوان نماینده رئیس جمهور در ولایت، زمینه پیگیری آن را از طریق قانون فراهم سازد.

این نهاد مدافع آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه یی بر این باور است که معذرت خواهی عاملان خشونت علیه خبرنگاران که تحت فشار صورت می‌گیرد، به نوعی بخشی از یک فرهنگ معافیت از مجازات است و باید با رسیدگی به این مسائل از طریق مراجع قانونی به این فرهنگ پایان داده شود.

کمک برنامه انکشافی ملل متحد برای آغاز فعالیت دوباره رادیو زنان و رادیو جوانان کندز

۱۸ حوت ۱۳۹۴

کندز: برنامه انکشافی ملل متحد می گوید که رادیوهای محلی شایسته و کیهان در کندز، با کمک این نهاد دوباره به نشرات آغاز کرده اند.

رادیو شایسته ویژه زنان است و کیهان که برای جونان نشرات می‌کند هر دو در میزان سال جاری هنگامی که کندز به دست مخالفین افتیده بود از بین رفتند، و کارمندان این دو شبکه رادیویی نیز در پی ناامنی‌ها متواری شدند.

در گذشته این دو شبکه رادیویی کندز و ولایات همجوار با گزارش ها و برنامه هایی در بخش‌های صحت، تعلیم و تربیه و همچنین حقوق قانونی و سیاسی زنان تحت پوشش قرار می‌داد.

برنامه انکشافی ملل متحد(UNDP)با تجهیز دوباره این دو شبکه رادیویی، آنان را قادر به از سرگیری نشرات شان در روز جهانی زن نموده است.

خانم زرغونه حسن، مدیر مسؤل رادیو شایسته گفت «هر دو شبکه ما از این وسایل استفاده خواهند کرد، و این یک سرمایه گذاری دوامدار است.» وی  افزود: «در چند ماه آینده ما برای تقویت حقوق زنان و مسایل جوانان در محلات کار خواهیم کرد.»

در افغانستان ۷۰ در صد مردم به رادیو‌ها دسترسی دارند و برنامه‌های رادیویی را دنبال می‌کنند در حالی که ۴۵ درصد مردم در کشور به تلویزیون‌ها دسترسی دارند. به این صورت رادیو‌ها با هزینهٔ اندک بیشتر مردم را تحت پوشش نشراتی قرار می‌دهند، به ویژه در مناطقی که سطح سواد در آنجا پاین است.

خانم سسیلیا انکیوبی، مدیر پروژه جندر برنامه انکشافی ملل متحد، می‌گوید:» رادیوهای محلی بهترین وسیله برای رساندن پیام‌های مهم پیرامون حقوق زنان در جاهایی که به آن‌ها بیشتر ضرورت احساس می‌شود، هستند. «

در مناطقی مانند کندز، زنان به خدمات صحی، اشتغال، خدمات حقوقی و آزادی‌های ابتدایی کمتر دسترسی دارند. بناءً رادیوهای محلی در تغییر اجتماعی و آگهی در باره خدمات موجود، حقوق و چگونگی رسیدن به مراجع مربوطه حقوقی به گونه موثر اطلاع رسانی کرده می‌توانند.

آقای دگلاس کی، رییس برنامه انکشافی ملل متحد در افغانستان، می‌گوید،» ما کنار باشندگان کندز ایستاده ایم و خرسندیم که زنان را کمک می‌کنیم که صدا‌یشان را دوباره بلند سازند.« وی می‌افزاید:» شنیدن صدای زنان از طریق رادیو، سایر زنان را که در خانه‌ها نشسته‌اند تشویق می‌کند که آنان نیز صدایشان را بلند کنند. «

صفحه 1 از 4

شروع
قبلی
1