English - پښتو

سمنگان

نخستین هفته نامه ازبکی زبان سمنگان منتشر شد

یک شنبه ۱۶ سنبله ۱۳۹۳

ایبک: نخستین شماره هفته نامه ازبکی زبان آیبیک کوز گوسی( آیینه ایبک) که به ابتکار شماری از جوانان ایجاد گردیده است، منتشر شد.

این هفته نامه روز شنبه طی مراسمی رسمی با حضور شماری از مسؤلان محلی و فرهنگان این ولایت افتتاح شد.

خیرالله انوش والی سمنگان که در این مراسم شرکت کرده بود از آغاز نشر این هفته نامه استقبال کرد و آن را برای غنای فرهنگی کشور مهم خواند.

وی با اشاره به سابقه فرهنگ و ادبیات ازبکی، گفت که چاپ نشریه آیبیک کوز گوسی به غنا و پرباری این زبان کمک خواهد کرد.

فتح الله وافی، رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت نیز گفت که آزادی بیان و توسعه فعالیت رسانه های آزاد از جمله دستاوردهای مهم دولت می باشد.

وی ضمن ابراز خرسندی از نشر این هفته نامه افزود که وزارت اطلاعات و فرهنگ مطابق با قانون اساسی و قانون مطبوعات کشور بنابر مسؤلیت خود در برابر مردم از رسانه های آزاد حمایت می کند.

لعل محمد لامع ترکستانی، صاحب امتیاز آیبیک کوزگوسی گفت که این نشریه به ابتکار و حمایت شماری از جوانان و بعد از کسب جواز از وزارت اطلاعات و فرهنگ منتشر شده است.

وی گفت که روشن ساختن ذهنیت مردم در مورد تحولات کشور از جمله وضعیت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی سمنگان از اهداف اصلی نشر این هفته نامه است.

به گفته ترکستانی، آنان مصمم هستند تا با استفاده از فرصتی که بدست آورده اند در مورد نارسایی های موجود اطلاع رسانی کنند و مردم را از اوضاع پیرامون شان مطلع سازند.

صاحب امتیاز آیبیک کوز گوسی افزود که این نشریه با تیراژ یک هزار نسخه و رنگی در چهار صفحه منتشر می شود و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.

درحال حاضر افزون بر هفته نامه آیبیک کوز گوسی، پنج هفته نامه دیگر نیز در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان منتشر می شود  و سه رادیو خصوصی نیز دراین شهر فعالیت دارد.پژواک

راه اندازی رادیو غیر دولتی شهروند در ایبک

ایبک، دوشنبه 2 جوزا 1390

رادیو« شهروند» که سرمایه گذاری بخش خصوصی و همکاری شماری از زنان خبرنگار در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان ایجاد گردیده بودبه طور رسمی آغاز به کار کرد.

وجیهه احمدی، مدیر مسئول رادیو شهروند به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رادیو موج اف ام در راستای پوشش امور مختلف ولایت به ویژه مسائل زنان ایجاد گردیده است.

وی افزود، تمام هزینه های راه اندازی این رادیو از سوی احمد جاوید افغان، صاحب امتیاز آن پرداخت گردیده است.

به گفته مدیرمسئول رادیو شهروند، فعالیت آزمایشی این رادیو در ابتدای ماه دلو 1389 با پخش برنامه های تفریحی و سرگرم کننده، اجتماعی، آگاهی عامه و صحی به زبان های دری، ازبکی و پشتو آغاز شد.

احمدی گفت که نشرات فعلی رادیو شهروند از ساعت 5 بامداد  تا 12 شب است و آنها تصمیم دارند بزودی با ازدیاد برنامه ها، نشرات شبانه روزی داشته باشند.

برپایه اطلاعات وجیهه احمدی، در حال حاضر این رادیو با 50 کیلومتر ساحه نشراتی، شهر ایبک و ولسوالی حضرت سلطان را تحت پوشش قرار داده است.

فتح الله وافی، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت سمنگان راه اندازی رادیو شهروند را یک گام مثبت در عرصه فعالیت رسانه ای در این ولایت خواند و گفت که این سومین رادیو خصوصی در سمنگان راه اندازی می شود.

وی گفت:« تعدد رسانه ها در صورتی که توام با رسالت حرفه ای و در راستای قانون رسانه های همگانی کشور ومنافع مردم باشد، زمینه ساز نهادینه شدن آزادی بیان خواهد شد.»

سمنگان با بیش از 350 هزار نفر جمعیت در امتداد شاهراه کابل – حیرتان و بین ولایات بغلان و بلخ موقعیت دارد و یکی از ولایات باستانی افغانستان است.

پیش از این  در سال 1384 رادیو حقیقت و در سال 1389 رادیو رستم در مرکز سمنگان آغاز به کار کرد بود.در حال حاضر علاوه بر این رادیوها و تلویزیون محلی، 6  نشریه از جمله یک جریده دولتی در سمنگان فعالیت دارد.

نشر آزمایشی رادیو رستم در ایبک

شنبه 16 اسد1389

رادیو خصوصی« رستم » به ابتکار جمعی از جوانان در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان ایجاد و به طور غیر رسمی نشر آزمایشی برنامه را آغاز کرد.

فتح الله وافی، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت سمنگان گفت این رادیو موج اف ام با پوشش 25 کیلومتر مربع نشر مستقیم آغاز به کار کرده است.

به گفته وی برنامه های فعلی این رادیو شامل موسیقی و برنامه های زنده تفریحی میباشد که در سطح شهرایبک  و حومه پخش می شود.

نجیب الله دانش، مدیر برنامه های رادیو رستم هدف از راه اندازی این رسانه را تقویت اطلاع رسانی و دسترسی آزاد و به موقع مردم به رخداد های خبری داخلی و بین المللی خواند.

بنابر معلومات موصوف در حال حاضر این رادیو از 7 صبح تا 10 شب برنامه دارد و 8 کارمند از جمله 3 زن با این رادیو همکاری می کنند.

به گفته رئیس اطلاعات وفرهنگ سمنگان این دومین رادیو خصوصی در این ولایت است.

پیش از این و در سال 1384 رادیو حقیقت در مرکز سمنگان آغاز به کار کرد و در هم اکنون علاوه بر این دو رادیو، تلویزیون محلی و 6 نشریه از جمله یک جریده دولتی در سمنگان فعالیت دارند.

سمنگان از جمله ولایات باستانی کشور با بیش از 350 هزار نفر جمعیت در امتداد شاهراه کابل – حیرتان و بین ولایات بغلان و بلخ موقعیت دارد.