English - پښتو

هلمند

جان باختن خبرنگار" آریانا نیوز" در هلمند، ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور است

۱۴ عقرب ۱۳۹۵

لشکرگاه: مرکز خبرنگاران افغانستان، جان باختن خبرنگار تلویزیون" آریانا نیوز" در ولایت هلمند را ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور می داند و از مسؤلان مربوط می خواهد با بررسی جدی این رویداد، عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهد.

موتر حامل نعمت الله زهیر، حوالی ساعت ۹ صبح در منطقه " سره گردی" مربوط ناحیه دوم امنیتی شهر لشکرگاه با ماین کنار جاده برخورد کرد.

به گفته منابع محلی، زهیر به دلیل شدت جراحات در محل رویداد جان باخت وعبدالمناف راننده این موتر که به شدت زخمی شده به شفاخانه منتقل شده است.

تا اکنون مسؤلیت این ماین گذاری را هیچ شخص و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

قرار است پیکر نعمت الله زهیر ۳۶ ساله به زادگاهش، ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک انتقال گردد.

وی، ازجمله خبرنگاران نام آشنا در هلمند بود که بیشتر از ۱۰ سال سابقه کار رسانه ای داشت و از پنج سال پیش با تلویزیون آریانا کار می کرد.

عزیزالله پوپل، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در قندهار می گوید که نیروهای امنیتی در دو روز گذشته در برخی از مناطق لشکرگاه از جمله حوزه دوم امنیتی که طالبان در آن حضور داشته، عملیات پاک سازی راه اندازی کرده و موفق شده بودند طالبان را از این منطقه برانند.

هدایت الله حیات، والی هلمند به نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که طالبان عامل این ماین گذاری هستند.

به گفته والی،  طالبان به دلیل ناتوانی در مقابله با نیروهای امنیتی، اقدام به ماین گذاری می کنند که تا اکنون شماری زیادی از جمله غیر نظامیان کشته و زخمی شده اند.

طالبان تا اکنون در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، جان باختن نعمت الله زهیر را ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور به ویژه همکارانش در هلمند می داند و ضمن ابراز همدردی با خانواده، همکاران و دوستانش، از نهادهای مربوط می خواهد با پیگیری جدی این رویداد، عاملان این جنایت را تحت پیگرد قانونی قرار بدهند.

این دومین خبرنگار افغان است که در یک ماه گذشته در کشور کشته می شود.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در جریان سال جاری خورشیدی(۱۳۹۵)، چهار خبرنگار و فعال رسانه ای و در سال جاری میلادی( ۲۰۱۶)، ۱۲ خبرنگار و فعال رسانه ای در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند.

یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که در ۱۵ سال اخیر، ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند که در اکثر موارد، حدود ۹۰ درصد، عوامل این رویداد ها از مجازات معاف بوده اند.

 

 

دو خبرنگار رادیو ملی امریکا در هلمند کشته شدند

۱۶ جوزا ۱۳۹۵

لشکرگاه: یک خبرنگار کهنه‌کار امریکایی و مترجم افغان وی بر اثر حمله طالبان در نزدیک ولسوالی مارجه ولایت هلمند کشته شدند.

دیوید گیلکی خبرنگار رادیوی ملی امریکا (ان پی آر) و ذبیح‌الله تمنا با نیروهای اردوی ملی کشور سفر می کردند که هدف حمله قرار گرفتند.

به گفته شبکه ان‌پی‌آر راننده موتر هم که سرباز بود در این حمله کشته شد اما دو کارمند دیگر این رادیو که همراه آنها سفر می کردند آسیبی ندیده اند.

به گزارش بی بی سی به نقل از ان پی آر، موتر حامل گیلکی ۵۰ ساله و تمنا ۳۸ ساله در نزدیکی شهر مارجه هدف اصابت یک موشک هلفایر قرار گرفته است.

ذبیح الله تمنا در افغانستان عکاس و خبرنگار بود و گاهی کار ترجمه می کرد.

مایکل اورسکس نائب رئیس موسسه ان‌پی‌آر گفت:‌ "دیوید از ۱۱ سپتامبر به این سو مشغول پوشش جنگ و مناقشه در عراق و افغانستان بوده است. او خود را وقف نشان دادن این جنگ ها و افرادی که دستخوش آنها بودند کرد. او جانش را حین انجام این تعهد از دست داد."

"دیوید به عنوان یک انسان و یک عکاس‌خبری انسانیت همه کسانی که در اطرافش بودند را به نمایش می گذاشت. بیایید جهان و یکدیگر را از نگاه او ببینیم."

گلیکی در جریان زندگی حرفه‌ای خود برنده جوایزی از جمله امی سال ۲۰۰۷ برای یک رشته ویدئو درباره تفنگداران دریایی شد که در عراق خدمت می کردند.

در سال ۲۰۱۱ انجمن عکاسان کاخ سفید از او به عنوان عکاس سال نام برد.

به علاوه تحقیقات او در مورد نحوه مراقبت از کهنه سربازان جنگ و پوشش بحران ابولا جوایزی برای ان‌پی‌آر به ارمغان آورد.

او سال پیش به خاطر پوشش اخبار فوری بین المللی، مناقشه های نظامی و حوادث طبیعی برنده جایزه ادوارد مرو شد.

جان کری وزیر خارجه امریکا در بیانیه ای گفت از مرگ این دو عکاس‌خبری غمگین است.

او نوشت:‌ "دیوید گیلکی بیش از یک عکاس با استعداد بود. او یک داستان‌گوی خوش‌‌ذوق بود که قدرت تصاویر برای تقویت ادراک ما را می فهمید. جای او عمیقا خالی خواهد بود."

برپایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۹۹۲ تا اکنون، به شمول ذبیح الله تمنا و دیوید گیلکی، ۶۷ خبرنگار و فعال رسانه یی در افغانستان کشته شده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این حمله، جان باختن این دو خبرنگار را خانواده و دوستان وهمکاران شان در شبکه ان پی آر و در مجموع به جامعه رسانه یی تسلیت می گوید.

این رویداد نشان داد که با وجود کاهش توجه جامعه جهانی به افغانستان، افغانستان همچنان یکی از خطرناک ترین مناطق برای فعالیت خبرنگاران به شمار می رود و در عین حال، نه تنها از خطر طالبان به عنوان عامل عمده کشتار فعالان رسانه یی کاسته نشده است، بلکه روند خشونت آمیز این گروه با شدت بیشتری پیگیری شده است.

هیچ یک از عاملان قتل خبرنگاران در هلمند مجازات نشده است

٢٠جوزا ۱۳۹۴

شماری از خبرنگاران هلمند در یک گردهمایی، با ابراز نگرانی از عدم پیگرد قانونی و مجازات نشدن عاملان قتل خبرنگاران، از دولت خواستند به وعده هایش در این زمینه با جدیت عمل کند.

در این گردهمایی که امروز از سوی انجمن آزاد خبرنگاران هلمند در شهر لشکرگاه مرکز ولایت برگزار شد، ده ها تن از خبرنگاران و فعالان رسانه ای شرکت کرده بودند.

شرکت کنندگان در این تجمع، از  چهار تن از همکاران شان که در جریان هشت سال گذشته به قتل رسیده و یا کشته شده اند، یاد بود به عمل آوردند و دولت را متهم کردند که تا اکنون هیچ گام مثبتی برای به محاکمه کشاندن و مجازات عاملان این جنایات انجام نداده است.

اجمل نقشبندی، خبرنگار و همکار رسانه ای روزنامه لاریپوبلیکا ایتالیا، عبدالصمد روحانی، خبرنگار بی بی سی و پژواک و نور احمد نوری، تهیه کننده و گوینده برنامه های دینی رادیو محلی بست، سه خبرنگاری هستند که به ترتیب در این مدت از سوی طالبان و افراد ناشناس به قتل رسیده اند وعبدالهادی همدرد، مجری و تهیه کننده برنامه های ادبی رادیو دولتی  ولایت هلمند قربانی یک ماین شده است.

تهدید، فشار از سوی برخی مسؤلان دولتی و زورمندان، و  خودداری مسؤلان محلی از ارائه اطلاعات از دیگر چالش ها و مشکلاتی اند که به گفته خبرنگاران هلمند در این ولایت وجود دارد و دولت تا اکنون به آنها رسیدگی نکرده است.

صفحه 1 از 3

شروع
قبلی
1

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید