English - پښتو

خوست

قطع نشرات یک رادیو محلی در خوست در پی باران شدید و وزش طوفان

شنبه، ١١ اسد ١٣٩٣

خوست: ریزش باران شدید و طوفان در شهر خوست، به تجهیزات رادیو محلی"د سولی پیغام" آسیب جدی وارد کرده و سبب قطع نشرات این رسانه شده است.

در خبرنامه ای که از سوی این رادیو به نشر رسیده آمده است که بر اثر این رویداد طبیعی، آنتن این رسانه، گیرنده، صفحه تولید برق آفتابی و شبکه اینترنت و سایر تجهیزات تخنیکی آن تخریب گردیده است.

گفته شده است که ریزش باران شدید و طوفان به ساختمان این رسانه نیز آسیب رسانده و در حال حاضر نشرات آن قطع می باشد.

زاهد شاه انگار، مدیر مسؤل د سولی پیغام رادیو یا رادیو پیام صلح با سنگین خواندن این خسارات، از نهادها و افراد دارای توانمندی مالی خواسته است تا به این رسانه را در راستای فعالیت مجدد کمک کنند.

رادیو غیر دولتی د سولی پیغام حدود ده سال پیش در شهر خوست در جنوب کشور راه اندازی شد و از جمله رسانه های فعالیت این ولایت به شمار می رفت.

 

حمله مرگ آفرین به تیم خبری خبرگزاری اسوشیتد پرس را به شدت محکوم می کنیم

خوست

جمعه ۱۵ حمل ۱۳۹۳

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله یک مهاجم مسلح به تیم خبری خبرگزاری اسوشیتدپرس را در خوست که طی آن عکاس آلمانی این خبرگزاری کشته و خبرنگار آن به شدت زخمی شد، به عنوان یک عمل جنایت کارانه علیه رسانه های آزاد به شدت محکوم می کند

در این رویداد، آنیا نیدرینگهاس(Anja Miedringhaus )عکاس آلمانی خبرگزاری اسوشیتدپرس در دم کشته و کتی گنون(Kathy Gannon، خبرنگار حوزه ای اسوشیتدپرس برای افغانستان وپاکستان به شدت زخمی شد.

منابع محلی گفته اند که این عکاس و خبرنگار زن توسط فردی که لباس پولیس به تن داشت، هدف قرار گرفته است.گفته شده است که این تیم خبری برای پوشش آمادگی مردم محل برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی به ولسوالی تنی خوست رفته بودند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که فرد شلیک کننده بازداشت شده است و تحت تحقیق قرار گرفته است.

خانم آنیا ۴۸ ساله عضو یک  تیم عکاسان خبری بود که جایزه پولیتزر را در سال ۲۰۰۵ برای عکاسی از جنگ عراق بدست آورده بود.

این عکاس بعد از مدتی کار به عنوان عکاس آژانس عکس اروپایی(ای پی ای) در جنگ بوسنیا، در سال ۲۰۰۲ به اسوشیتد پرس پیوست.

مرکز خبرنگاران افغانستان حمله به این خبرنگار و عکاس را که بخاطر پوشش خبری روند انتخابات به این منطقه دور افتاده رفته بودند، خلاف تمام موازین اسلامی و انسانی می دادند و از دولت افغانستان می خواهد با جدیت این رویداد را بررسی و عوامل آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این دومین رویداد قتل خبرنگاران در سال ۱۳۹۳ خورشیدی است. پیش از این احمد سردار، خبرنگار افغان خبرگزاری فرانسه با خانم و دو کودک اش در شب سال نو در حمله طالبان بر هوتل کابل-سرینا به قتل رسیده بود. در این رویداد یک کودک خردسال احمد سردار نیز به شدت مجروح شد.

آزادی خبرنگار رادیو سلام وطندار

یک شنبه 14 قوس 1389

خبرنگار رادیو غیر دولتی سلام وطندار در ولایت خوست  که بامداد شنبه در یورش نظامیان امریکایی به خانه اش بازداشت شده بود، ساعت 10 صبح یک شنبه آزاد شد.

مالی خان یعقوبی، خبرنگار سلام وطندار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که نیروهای امریکایی وی را به اتهام« ارتباط با شبکه حقانی» بازداشت کرده بودند.

شبکه حقانی تحت رهبری سراج الدین حقانی از تشکیلات عمده طالبان در مناطق جنوب شرقی افغانستان شمرده می شود که با دولت افغانستان و نظامیان خارجی در نبرد هستند.

یعقوبی گفت که نیروهای مشترک امریکایی به همکاری نظامیان افغان ساعت حدود 3 بامداد دیروز شنبه 13 قوس به خانه شان در منطقه یعقوبی ولسوالی صبری حمله کردند و با شکستاندن دروازه، وارد خانه شدند.

وی افزود:« آنها با بی حرمتی دستان و چشمان من و سه بردارم را بستند و بعد از بازرسی خانه و بدون این که چیزی بدست شان بیاید ما را به پایگاه امریکایی ها در مرکز خوست انتقال دادند.»

خبرنگار سلام وطندار برخورد نیروهای امریکایی را درجریان تحقیقات خوب توصیف کرد و گفت که آنها بعد از یک تحقیق طولانی به وی گفتند که بیگناه است و دستور آزادی اش را دادند.

اما به گفته وی هنوز هم سه برادرش در بند هستند و از وضعیت و محل نگهداری آنان خبری در دست نیست.

مالی خان یعقوبی 29 ساله از دو سال به این سو به عنوان خبرنگار رادیو سراسری سلام وطندار در خوست کار می کند و با آژانس خبری پژواک نیز همکاری می کند.

مسعود فریور، مدیر مسئول رادیو سلام وطندار، این اقدام نظامیان امریکایی را مغایر با موازین حقوق بشری و محدود کننده کار خبرنگاری خواند.

فریور گفت:« امریکایی ها اول بازداشت می کنند و سپس اعتراف می کنند که این اقدام براساس یک معلومات نادرست انجام گرفته است.»

تا اکنون در چندین مورد خبرنگاران رسانه های داخلی و بین المللی به اتهاهم همکاری و یا وابستگی به طالبان در عملیاتی مشابه از سوی نظامیان بین المللی تحت فرمان امریکا، بازداشت شده اند.

در بامداد 29 و 31 سنبله سال جاری، رحمت الله نیکزاد خبرنگار بخش عربی تلویزیون الجزیره در غزنی و محمد نادر دیگر همکار وی در قندهار طی عملیات شبانه نیروی خارجی بازداشت و سپس در اول میزان بدون تثبیت اتهام، آزاد شدند.

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید