English - پښتو

پکتیکا

كشته شدن مدير مسئول راديو ميلمه

ارگون، 3 حوت 1390

سادم خان بهادر زوی، مدير مسئول راديو خصوصی ميلمه در  منطقه ارگون ولايت پكتيكا از سوی افراد ناشناس با ضرت چاقو به قتل رسيد.

مركز خبرنگاران افغانستان، ضمن محكوميت شديد اين رويداد، از دولت افغانستان مي خواهد عاملان اين قتل را شناسايي و مجازات كند.

يعقوب منظور، معاون راديو ميلمه گفت كه افراد مسلح ناشناس ساعت 8 شب چهارشنبه 2 حوت، طي تماس تلفني با سادم خان از او را به بيرون ازخانه دعوت كرده بودند.

به گفته وي، اعضاي خانواده سادم خان بعد از آن از او خبري بدست نياوردند تا اينكه صبح چهارشنبه جسد او را در نزديكي ارگون پيدا كردند.

محمد ياسين ياسين، مسئول اتحاديه خبرنگاران پكتيكا گفت كه تا اكنون هيچ شخص و يا گروهي مسئوليت قتل سادم خان را برعهده نگرفته است.

مركز خبرنگاران افغانستان نگرانی خود را در مورد مسؤنیت شغلی و جانی خبرنگاران در کشور و به ویژه در مناطق جنگی ابراز می دارد.

در سال جاری خوشيدی اين پنجمين خبرنگار و فعال رسانه ای است كه در افغانستان كشته مي شود.

پيش از اين يك خبرنگار از سوي آيساف درشهر  ترينكوت مركز ولایت ارزگان كشته شد، دو خبرنگار براثر انفجار ماين در شهر هاي هرات و مهترلام جان باختند و يك تن نيز بر اثر اصابت راكت طالبان در شهر كابل جان خود را از دست داده است.

با كشته شدن اين تعداد خبرنگاران، شمار جان باخته گان جامعه رسانه یی افغانستان بعد از سقوط رژيم طالبان در سال 1381،  به 32 تن رسيد كه 18 تن از آنان از شهروندان افغانستان هستند.

آزادی مدیر مسئول رادیو غیر دولتی پکتیکا

سه شنبه 9سنبله 1389

مسؤول راديو غیر دولتی پشتون ژغ پكتيكا بعد از یک روز از توقیف پلیس، آزاد شد و  با آزادی او فعالیت دوباره این رادیو  آغاز شد.

محمد یاسین یاسین، که همزمان «مسئول اتحادیه آزاد خبرنگاران» ولایت پکتیکا است و با رادیو« کلید» در کابل نیز همکار است روز یک شنبه به دلیل « نشر مطالب ضد دولتی» از سوی پلیس محلی این ولایت بازداشت شد.

وی در تماس با مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که آنها گزارشی را درمورد جمع آوری گوشی های تلفن از سوی طالبان تهیه و پخش کردند که با اعتراض مسئولین محلی ولایت مواجه شد.

به گفته یاسین، طالبان در بخش های از شهر شرنه مرکز ولایت و حومه آن، گوشی های تلفن مردم را  که مجهز به کمره( دوربین) می باشد به دلیل داشتن عکس و فلم غیر اسلامی خوانده و جمع آوری می کنند.

مدیر مسئول رادیو پشتون ژغ گفت که آنها این موضوع را با سخنگوی ولایت شریک ساختند اما وی از اظهار نظر دراین مورد خودداری کرد و سخنگوی والی گفت که شما نباید این گزارش را پخش کنید.

محمد یاسین خاطر نشان کرد بعد از نشر این گزارش هیئتی از سوی قوماندانی پلیس وارد رادیو شدند و او را با کمپیوتر نشر برنامه  به قوماندانی امنیه بردند و پلیس بعد از پرسش ها زیاد وی را مورد  توهین قرار داد.

یاسین گفت که با پیگیری های که از سوی اعضای اتحادیه خبرنگاران صورت گرفت، پلیس ضمن معذرت خواهی، ظهر دوشنبه او را آزاد ساخت.

مخلص افغان، سخنگوى والى پکتیکا بدون اشاره به چگونگی این موضوع از ایجاد یک کمیسیون مشترک متشکل از نمایندگان ولایت، پلیس و اتحادیه خبرنگاران خبر داد تا به گفته وی در آينده در راستای حل مشکلات خبرنگاران کار کند.

رادیو پشتون ژغ با بیش از 90 کیلو متر مربع نشر مستقیم در سال 1387 در شهر شرنه راه اندازی گردید و در حال حاضر بیشتر مناطق پکتیکا و بخش های از ولایت غزنی تحت پوشش این رادیو قرار دارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان این اقدام پلیس پکتیکا را مغایر با آزادی بیان و محدود کننده اطلاع رسانی آزاد و شفاف می داند و از دولت افغانستان می خواهد از تکرار هرگونه اقدام مشابه بپرهیزد.

افتتاح رادیو ملی پکتیکا

شرنه، یک شنبه 25 عقرب 1389

رادیو دولتی پکتیکا طی مراسمی با حضور شماری از مسئولین و خبرنگاران محلی در شرنه مرکز این ولایت راه اندازی شد.

محب الله صمیم، والی پکتیکا گفت که این نخستین ایستگاه رادیویی دولتی است که دراین ولایت راه اندازی می شود.وی ضمن با اهمیت خواندن رسانه ها گفت:«  این رادیو نشانه صلح و کامیابی است و می تواند زمینه ساز روابط بهتر دولت و مردم باشد.»

بشیر محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت پکتیکا گفت که این رایو موج اف ام با یک فرستنده 300 کیلو وات در مرحله نخست مرکز شرنه را تحت پوشش قرار داده است.

این دستگاه فرستنده از سوی بخش پشتوی رادیو بی بی سی تهیه شده و قرار است در مقابل، برنامه های بی بی سی از طریق امواج این رادیو به صورت تکرار پخش گردد.

رادیو دولتی پکتیکا بر پخش برنامه های سیاسی؛ خبرهای داخلی و بین المللی، فرهنگی، صحت و موسیقی تمرکز خواهد داشت.در ولایت پکتیکا 9 رادیو محلی و سه نشریه( مجله) فعالیت دارد که از آن جمله 4 رادیو در ولسوالی های متاخان، خیرکوت، ارگون و برمل فعال است.

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید