English - پښتو

غزنی

از آزادی خبرنگار بازداشت شده رادیو کلید استقبال می کنیم

غزنی: ۱۰ حمل ۱۳۹۳

مرکز خبرنگاران افغانستان از آزادی خبرنگار بازداشت شده رادیو کلید در غزنی استقبال می کند و از آیساف می خواهد در مورد بازداشت غیر قانونی و تحقیق از این خبرنگار توضیح دهد.

حکمت الله آرین بعد از ظهر پنج شنبه از خانه اش در منطه لیوان ولسوالی اندر ولایت غزنی بازداشت و پس از سپری کردن دو شب در بازداشت، آزاد شد.

ریکاردو گراسی مسئول امور توسعه ای گروه رسانه ای کلید گفته بود که آرین از سوی نیروهای خارجی بازداشت شده است.

اما فرماندهی نیروهای بین المللی کمک به تامین امنیت افغانستان(آیساف) در خبرنامه ای بدون اشاره به این خبرنگار اعلام کرد که عملیاتی به رهبری نیروهای امنیتی افغان در این منطه صورت گرفته است و ۱۲ تن به ظن همکاری با دشمن بازداشت شده اند.

وزارت دفاع افغانستان دخالت در این رویداد را رد کرده بود.

حکمت الله آرین در صفحه فیس بوک خود گفته است که نیروهای خارجی که با هلی کوپتر آمده بودند با ورود به خانه شان گفتند که به دنبال طالبان هستند اما با وجود اینکه مطلع شدند خبرنگار است، وی را خود بردند.

برپایه معلومات این خبرنگار محلی، وی و ۱۰ تن از بازداشت شدگان بعد از سپری کردن دو شب در بازداشت، آزاد و به خانه شان برگشتند.

مرکز خبرنگاران اقدام نیروهای خارجی را در بازداشت حکمت الله آرین محکوم می کند و از آیساف می خواهد در مورد این قضیه توضیح دهد که چرا با وجود اطلاع از هویت این خبرنگار، وی را بازداشت و تحت تحقیق قرار دادند.

 

 

 

خبرنگار محلی رادیو کلید در غزنی بازداشت و به محل نا معلومی انتقال داده شده است

غزنی: ۷ حمل ۱۳۹۳

رادیو غیر دولتی کلید اعلام کرد که خبرنگار محلی این رادیو در ولایت غزنی از سوی نیروهای خارجی از ولسوالی اندر این ولایت بازداشت و به محل نا معلومی انتقال داده شده است.

ریکاردو گراسی مسئول امور توسعه ای گروه رسانه ای کلید گفت که حکمت الله آرین، خبرنگار رادیو کلید روز گذشته از سوی نیروهای ویژه امریکایی از خانه اش در منطقه لیوان ولسوالی اندر بازداشت شده است.

به گفته وی، پس از آن خانواده آرین این موضوع را با رادیو کلید در میان گذاشتند اما از آن زمان تا اکنون مشخص نیست که این خبرنگار به کجا انتقال داده شده و در چه وضعیتی قرار دارد.

آیساف یا نیروهای بین المللی کمک به تامین امنیت افغانستان گفته است که روز گذشته عملیاتی به رهبری نیروهای امنیتی افغان در غزنی صورت گرفت و طی آن ۱۲ تن به ظن همکاری با دشمن بازداشت شده اند. اما این سازمان به وجود این خبرنگار در میان بازداشت شدگان اشاره نکرده است.

این سازمان افزوده است که این افراد در حال حاضر در بازداشت نیروهای افغان بسر می برند اما وزارت دفاع افغانستان این بیانیه آیساف را رد کرده و افزوده است که  اردوی ملی در ۲۴ ساعت گذشته درغزنی عملیات مشترک نظامی نداشته است.

رادیو کلید از رسانه های بزرگ افغانستان است که افزون بر کابل، در ۱۰ ولایت دیگر فعالیت دارد.

 

 

مركز خبرنگاران افغانستان برخورد تنظيم كننده گان جشنواره غزني با خبرنگاران را محكوم مي كند

غزني،‌24 حمل 1392

مركز خبرنگاران افغانستان جلوگیری از ورود خبرنگاران به تالار برگزاری مراسم نام گذاری غزنی به عنوان" پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٣" را که روز شنبه در شهر غزنی برگزار شد، یک سرکشی آشکار از قوانین کشور و بر علیه فعالیت آزاد رسانه ای می داند و آن را محکوم می کند.

طبق اطلاعات منابع محلی، تنها یک تلویزیون خصوصی حق پوشش مستقیم این "رویداد ملی" را داشته است و مسئولان برگزاری مراسم با برخوردهای تند، مانع حضور نماینده گان دیگر رسانه ها در تالار اصلی شده اند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ که همیشه خود را پشتیبان فعالیت آزاد رسانه ای می داند و بر حق دسترسی آزاد به اطلاعات تاکید کرده است این برنامه را تنظیم کرده بود.

اما سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ به پژواک گفته است که این وزارت به دلیل این که تلویزیون ملی نتوانست زمینه پخش زنده این جشنواره را فراهم کند، با تلویزیون خصوصی" یک" در کابل به تفاهم رسید تا آن را پوشش دهد.

به گفته وی، یکی از خواسته های این تلویزیون این بود که به دیگر رسانه ها اجازه پوشش مستقیم داده نشود؛ خواسته ای که به گفته وزیر اطلاعات و فرهنگ" منطقی" بود.

رهین واگذاری امتیاز پخش مستقیم این مراسم به تلویزیون یک را مشابه با پخش اختصاصی برخی از دیگر برنامه ها از جمله مسابقات فوتبال خواند و از ان دفاع کرد.

با وصف این، اما وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت:" به مسوولين غزنى هيچ گونه هدایتی برای منع خبرنگاران داده نشده بود تا مانع ورود خبرنگاران به تالار برگزاری مراسم شوند و اگر این کار صورت گرفته است مربوط به مسئولین محلی غزنی ارتباط می گیرد."

اما صفى الله ابراهيمى، مشاور ولايت غزنى و مسوول مطبوعات مراسم نام گذارى غزنى به عنوان مرکز فرهنگ اسلامی، گفت که آنها نامه ای رسمی از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ دریافت کردند که در ان گفته شده بود دیگر رسانه ها بجز تلویزیون یک اجازه پوشش مستقیم ان را ندارند.

صفحه 1 از 2

شروع
قبلی
1

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید