English - پښتو

زابل

وزارت امور داخله به قضیه لت و کوب خبرنگار آژانس باختر در زابل رسیدگی کند

 

۷ جوزا ۱۳۹۶

قلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، لت و کوب خبرنگار آژانس خبری باختر از سوی شماری از نیروهای پولیس در شهر قلات مرکز ولایت زابل را به شدت محکوم می کند و از وزارت امور داخله می خواهد با رسیدگی به این رویداد نشان دهد که ارتکاب این گونه اعمال را تحمل نمی کند.

انورالله انوری در صفحه فیس بوک خود نوشته است که روز گذشته  هنگامی که قصد داشت از جنجال پیش آمده توسط پولیس در شهر قلات عکس بگیرد از سوی آمر حوزه اول امنیتی شهر قلات و شماری از سربازان همراهش به شدت لت و کوب شد و آنان، کمره و موبایلش را نیز از او گرفتند.

فرماندهی پولیس زابل تا اکنون به این رویداد واکنش نشان نداده اما اداره محلی گفته است که آن را پیگیری می کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدام آمر حوزه اول پولیس قلات و سربازان همراهش را نشانه واضح از خودسری و قانون گریزی، ممانعت آشکار از کار حرفه ای انوارلله انوری و هتک حرمت این خبرنگار می داند و آن را به شدت محکوم می کند.

مطابق با قوانین کشور به ویژه قانون اساسی افغانستان و قانون رسانه های همگانی،  وزارت امور  داخله به عنوان مجری قانون موظف به حمایت از آزادی بیان است و هیچ مقام و کارمند حکومتی و امنیتی نمی تواند فعالیت خبرنگاران و رسانه های آزاد را منع، تحریم و با محدود کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از وزارت امور داخله می خواهد با توجه با صراحت قوانین کشور، با تعیین هیئتی این رویداد را با جدیت بررسی کند و عوامل آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

وزارت امور داخله باید با اعمال قانون در این زمینه نشان دهد که قانون را به طور یکسان در مورد همه از جمله منسوبین پولیس در هر سطحی که باشند پیاده می کند و اجازه نمی دهد معافیت از مجازات در چوکات این وزارت به یک فرهنگ تبدیل شود.

حکومت رویداد انفجار ماین و زخمی شدن سه خبرنگار محلی در زابل را با جدیت بررسی کند

۱۳ قوس ۱۳۹۵

قلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، از حکومت می خواهد با جدیت رویداد انفجار ماین در زابل و زخمی شدن سه خبرنگار محلی را با جدیت پیگیری کند و عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این رویداد روز گذشته هنگام بازگشت موتر حامل سه تن ازخبرنگاران از شهر صفا در شمال ولایت زابل رخ داد و بر اثر آن لعل جان افغان، نجیب پشتون و قدرت خپلواک که با" رنا پرودکشن" و وب سایت خبری "زابل تایمز"  کار می کنند، زخمی شدند.

لعل جان افغان می گوید که آنان به منظور پوشش عملیات نیروهای امنیتی و بازدید از یک مکتب به این منطقه رفته بودند که در بازگشت هدف ماین کنار جاده قرار گرفتند.

وی ضمن افزود  که بعد از عبور دو رنجر پولیس، موتر حامل آنان با ماین کنترول از راه دور هدف قرار گرفت و به همین دلیل احتمال می دهد دسیسه ای در کار بوده باشد.

مسؤلان محلی می گویند که وضعیت خبرنگاران زخمی شده رضایت بخش است.

تا اکنون مسؤلیت این انفجار را هیچ شخص و یا گروهی برعهده نگرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن محکومیت هدف قرار دادن این خبرنگاران، بروز آن را نشانه ای واضح از ادامه روند تهدید و هدف قرار دادن کارمندان رسانه ای در زابل می  داند و نسبت به عواقب منفی آن در راستای روند آزادی بیان در این ولایت نگران است.

این نهاد از حکومت  مرکزی می خواهد تا با تعیین یک هیئت با صلاحیت، این رویداد را با جدیت بررسی کند و با شناسایی و مجازات عاملان آن اجازه ندهد روند پر چالش آزادی بیان در زابل بیشتر از این با تهدید مواجه شود.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه ای و تهدید و فشار بر آنان در ولایت زابل در ماه های اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۱ عقرب یک خبرنگار محلی در حومه قلات با ضربات چاقو زخمی شد و قبل از آن در ۲۵ ماه میزان، محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در این ولایت از سوی یک فرد مسلح ناشناس در شهر قلات کشته شد.

فشار و تهدید چند خبرنگار دیگر از سوی شماری از مسؤلان محلی از جمله والی به دلیل نشر مطالب انتقادی از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، چهار خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند.

 

یک خبرنگار محلی در زابل با ضربات چاقو به شدت زخمی شد

۲۲ عقرب ۱۳۹۵

قلات: مسؤلان محلی در زابل می گویند که یک خبرنگار محلی در این ولایت بر اثر ضربات چاقوی افراد مسلح نا‌شناس به شدت مجروح شده است.

احمد ولی سرحدی، مسؤل مرکز خبرنگاران افغانستان در زابل می گویند که این رویداد حوالی شام جمعه در منطقه سینک مربوط شهر قلات مرکز این ولایت رخ داده است.

به گفته وی، مهاجمان که تعداد آنان سه تن ذکر شده است بعد از وارد کردن چند ضربه چاقو به پشت و دست عصمت الله قایل، از محل فرار کرده است.

سرحدی گفت که قایل به شفاخانه منتقل شده است و وضعیت صحی اش رضایت بخش است.

همایون گلزار، آمر حوزه اول امنیتی قلات گفت که یکی از مهاجمان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است و تحت تحقیق قرار دارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این رویداد، از مسؤلان محلی ولایت زابل می‌خواهد با جدیت به این رویداد رسیدگی کنند و زمینه پیگرد قانونی همه مهاجمان را فراهم سازند.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه ای و تهدید آنان در ولایت زابل در ماه های اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۵ ماه میزان سال جاری، محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در این ولایت از سوی یک فرد مسلح ناشناس در شهر قلات کشته شد. فشار و تهدید چند خبرنگار دیگر از سوی شماری از مسؤلان محلی از جمله والی به دلیل نشر مطالب انتقادی از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، چهار خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند.

صفحه 1 از 4

شروع
قبلی
1

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید