English - پښتو

هرات

وزارت داخله به قضیه خودداری مدیریت زندان هرات از دسترسی خبرنگاران به اطلاعات رسیدگی کند

۱۰ اسد ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، اقدام مدیریت زندان هرات در خودداری از دعوت خبرنگاران به پوشش خبری رویداد آزادی ده‌ها زندانی و توهین مسؤل مطبوعاتی این اداره به خبرنگاران را نگران کننده می‌داند و از وزارت امور داخله می‌خواهد به این قضیه رسیدگی کند.

روز گذشته، ۱۴۵ زندانی از جمله ۱۴ زندانی زن بر اساس فرمان رئیس جمهور مورد عفو قرار گرفته و از زندان مرکزی هرات آزاد شدند اما مدیریت زندان این برنامه را بدون دعوت از خبرنگاران برگزار کرده است.

خبرنگاران محلی می‌گویند که حضور آنان در این مراسم به لحاظ این که چند روز پیش والی هرات از مدیریت زندان به دلیل دسترسی داشتن زندانیان به تلفون‌های همراه و مواد مخدر به شدت انتقاد کرده بود، حائر اهمیت بود و خبرنگاران مصمم بودند ضمن پوشش این مسئله با زندانیان نیز در این زمینه صحبت کنند.

همچنان، کبیر سیار که به عنوان مسؤل مطبوعاتی این زندان کار می‌کند، انتقاد خبرنگاران به این مسئله را با واژه‌های توهین آمیز پاسخ داده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدام مدیریت زندان مرکزی هرات را به عنوان اقدامی آشکار در زمینه محدود کردن حق دسترسی به اطلاعات می‌داند و آن   را به شدت محکوم می‌کند.

این نهاد مدافع خبرنگاران و رسانه‌های آزاد از وزارت امور داخله می‌خواهد با پیگیری و رسیدگی به این قضیه، اجازه ندهد مسؤلان زندان هرات با این گونه رفتار‌ها مانع دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و اطلاع رسانی از وضعیت این اداره شوند.

در عین حال، مسئله توهین مسؤل مطبوعاتی زندان نیز قابل پیگرد است و باید به آن رسیدگی شود.

هشدار نسبت به پیامدهای فشار مالیاتی بر رسانه های خصوصی در هرات

۴ دلو ۱۳۹۵

هرات: شماری از مسؤلان رسانه های محلی در هرات می گویند در صورتی که فشار مالیاتی دولت بر رسانه های خصوصی ادامه یابد و حکومت از آنان حمایت نکند، شمار زیادی از این رسانه ها از فعالیت باز خواهد ماند.

مسؤلان شبکه های رادیویی و تلویزیونی غیر دولتی ولایت هرات امروز در یک گردهمایی در شهر هرات، اعلام کردند که رسانه های محلی در وضعیت بسیار بد اقتصادی قرار دارند و در این شرایط فشار مالیاتی حکومت وضعیت آنان را دشوارتر ساخته است.

احمد نصیری مسئول تلویزیون چکاد گفت که از حکومت می خواهند جریمه‌های مربوط به مالیات فریکانس رسانه ها بخشیده شود، پول برق شبکه های رادیویی و تلویزیونی به میزان قیمت برق شهری محاسبه گردد و به رسانه ها زمین داده شود تا مجبور به پرداخت کرایه نباشند.

محمد رضا هاشمی، مسئول رادیو کلید هرات گفت مسؤلان رسانه های محلی خواسته های خود را در یک نامه به رئیس جمهور می فرستند تا در این زمینه اقدام کند.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، مسؤل دفتر ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان که در این گردهمایی حضور داشته است، می گوید که در این نامه خاطر نشان شده است که ۱۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی محلی به دلیل نپرداختن مالیات فریکانس  از سوی وزارت مخابرات جریمه شده اند.

به گفته وی، وزارت مخابرات به این تعداد رسانه هشدار داده است در صورت نپرداختن قروض، فعالیت شان متوقف خواهد شد.

بر پایه معلومات نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات، رسانه های محلی با سه نوع مالیات از جمله مالیات وزارت اطلاعات و فرهنگ، مالیات آیسا(اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان) و مالیات مستوفیت که از سوی وزارت مالیه درخواست می شود، مواجه هستند.

قاضی زاده تصریح کرد که با کاهش اعلان های رسانه ای، رسانه های محلی با مشکلات جدی اقتصادی مواجه شده اند و در چنین شرایطی اگر فشارهای مالیاتی حکومت ادامه یابد و از آنها حمایت نشود، اکثریت آنها از فعالیت بازخواهند ماند.

در حال حاضر افزون بر رادیو تلویزیون ملی، ۲۳ شبکه رادیویی و ۱۹ شبکه تلویزیونی در ولایت هرات فعالیت دارند.

 

 

نخستین رادیو ویژه زنان در هرات دوباره بازگشایی شد

۱۶ قوس ۱۳۹۵

هرات: رادیو سحر، نخستین رادیوی ویژه زنان که دو سال پیش به دلایل مختلف به ویژه مالی از فعالیت بازمانده بود، دوباره بازگشایی شد.

این رادیو امروز در مراسمی با حضور شماری از مسؤلان محلی، استادان دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات، و شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه ای هرات دوباره آغاز به کار کرد.

معصومه نورزایی مدیر مسؤل رادیو سحر گفت که بازتاب دستاوردهای زنان و تغییر ذهنیت های نادرست نسبت به زنان از اولویت های کاری این رسانه است.

وی افزود:" رادیو سحر نخستین رادیوی بانوان در حوزۀ غرب است و ما می توانیم در راستای تقویت نقش زنان در حکومت داری، رسالت مان را به خوبی انجام دهیم."

محمد آصف رحیمی والی هرات نیز ضمن استقبال از آغاز فعالیت دوباره این رسانه گفت:" رشد فکری و ذهنی اجتماع، نیازمند رسانه های آگاه و متعهد است و این رسانه ها هستند که در انعکاس واقعیت ها سهم بارز ایفا می نمایند."

به گفتۀ وی، رادیو سحر به عنوان نخستین رادیوی بانوان در هرات با عملی نمودن برنامه های خلاق می تواند سبب تغییر در اجتماع به ویژه در میان بانوان شود.

والی افزود که ادارۀ محلی هرات متعهد است تا فرصت های بیشتری را برای بهبود فعالیت زنان فراهم کند.

آریا رؤفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات نیزنقش رسانه ها را در بهبود وضعیت جامعه مؤثرخواند و گفت که رادیو سحر  در مدت فعالیت اش توانسته هدف مندانه در راستای توسعه فعالیت های زنان در جامعه نقش خود را ایفا کند.

سهیلا عرفانی رئیس  دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات گفت که  تکثر رسانه ها در هرات از مهم ترین دستاوردهای بیشتر از یک دهه اخیر در این ولایت بوده است.

وی افزود:" برای رشد هر چه بیشتر رسانه ها در هرات خوب است که  روی کفیت کاری رسانه ها نیز توجه جدی صورت بگیرد."

رادیو سحر در سال ۱۳۸۲ با پخش و پوشش برنامه های آموزشی، تفریحی، فرهنگی و حقوقی ویژه بانوان به مدیریت حمیرا حبیب آغاز به کار کرد.

هرات از ولایات پیشتاز در زمینه آزادی بیان در کشور است و رسانه ها در ۱۵ سال گذشته دراین ولایت توسعه قابل توجهی داشته است. در حال حاضر ۱۵ رادیو و ۱۰ شبکه تلویزیونی محلی در هرات فعال است.

 

صفحه 1 از 20

شروع
قبلی
1