English - پښتو

حمایت از نامه سرگشاده به رئیس جمهور قزاقستان در مورد بازداشت و شکنجه یک خبرنگار سرشناس در این کشور

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان

۱۸ حمل ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، به فراخوان " بنیاد بین المللی دفاع از آزادی بیان-ادیل ساز" (Adil Soz - International Foundation for Protection of Freedom of Speech ) از نهادهای همکار در قزاقستان، جواب مثبت داده و بازداشت و شکنجه ژنبولات مامی از خبرنگاران سرشناس این کشور را به شدت محکوم می کند.

آقای مامی مدیر مسؤل روزنامه مستقل و آزاد(Sayasi kalam/ Tribuna) از معدود نشریه های آزاد این کشور است. وی که بارها در مورد فساد مقام های قزاقی نوشته است اکنون از جانب مختار ابلیازوف رهبر اپوزیسیون و رئیس قبلی بانک (BTA ) متهم به پول شویی و اختلاس از این بانک  بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹  شده است.

مدیر مسؤل روزنامه سیاسی کلام ۱۱ ماه فبروی ۲۰۱۷  به دستور محکمه ای در قزاقستان بازداشت شد و احتمال می رود به جریمه سنگین و یا حکم زندان سه تا هفت سال محکوم شود.

ژنبولات این اتهام را رد کرده و آن را سیاسی خوانده است. ادعای اختلاس از این بانک مربوط به قبل از ۲۰۰۹ می شود در حالی که او در سال ۲۰۱۲ به عنوان مدیر مسؤل این نشریه برگزیده شد.

بنیاد بین المللی حمایت از آزادی بیان گفته است که این خبرنگار در زندان لت و کوب و تهدید به مرگ شده است و حتی خانواده وی نیز مورد تهدید قرار گرفته و تلاش شده از آنان اخاذی شود.

ژنبولات مامی از جمله مخالفان طرح اصلاحات ارضی حکومت قزاقستان است. وی قبل از این در سال ۲۰۱۲ به " تفرقه انگیزی اجتماعی" متهم شده بود  زیرا وی هنگام اعتصاب در شانزوین، از این منطقه دیدن کرده بود.

قزاقستان در سال های اخیر شاهد افزایش شدید سرکوب سیاسی آزادی بیان بوده است. روزنامه (Sayasi kalam/ Tribuna) از جمله  آخرین رسانه هایی است که به شکل مستقل فعالیت می کند و دولت قزاقستان نتوانسته است آن را تحت کنترول در آورد.

در سال ۲۰۱۵، مینا کیایی گزارشگر ویژه در زمینه حق برگزاری گردهمایی ها در قزاقستان، مقررات وضع شده از سوی حکومت در زمینه گردهمایی های مسالمت آمیز را" محرومیت از حقوق اولیه" خواند.

سال گذشته، سیت کازی متایف، رئیس اتحادیه ملی خبرنگاران قزاقستان به اتهام هایی مشابه به شش سال زندان محکوم شد. این مسئله با واکنش هایی در سطح بین المللی  مواجه شد و علیه این حکم و چگونگی برگزاری محکمه متایف اعراض های صورت گرفت.

نهاد قزاقستانی بنیاد بین المللی دفاع از آزادی بیان در این نامه سرگشاده  که خطاب به نورسلطان نظر بایف رئیس جمهور قزاقستان نوشته شده، گفته است که در مورد قضیه مدیر مسؤل این روزنامه بی عدالتی شده است و به موضوع شکنجه و تهدید ژنبولات و خانواده اش رسیدگی شود ومحاکمه وی به شکل بی طرفانه و با درنظر داشت معیارهای بین المللی صورت گیرد.

این نامه از سوی ۲۹ سازمان مدافع آزادی بیان در جهان از جمله مرکز خبرنگاران افغانستان امضا شده است.

Adil Soz - International Foundation for Protection of Freedom of Speech
ActiveWatch – Media Monitoring Agency
Afghanistan Journalists Center
Albanian Media Institute
ARTICLE 19
Association of Caribbean Media Workers
Brazilian Association for Investigative Journalism
Cambodian Center for Human Rights
Canadian Journalists for Free Expression
Center for Media Freedom and Responsibility
Center for Media Studies & Peace Building
Committee to Protect Journalists
Foundation for Press Freedom - FLIP
Freedom Forum
Globe International Center
Index on Censorship
International Press Centre
Journaliste en danger
Media, Entertainment and Arts Alliance
Media Institute of Southern Africa
Media Watch
Pacific Islands News Association
Pakistan Press Foundation
Palestinian Center for Development and Media Freedoms - MADA
PEN Canada
Reporters Without Borders
Social Media Exchange - SMEX
Vigilance pour la Démocratie et l’État Civique
World Association of Newspapers and News Publishers

اعضا : 1
محتوا : 1009
بازدیدکنندگان : 1902531

مطالب پر بازدید

ما را دنبال کنید