English - پښتو

زندانی شده ۱۶

نظری پریانی، مسئول بخش خبر روزنامه پیمان

زندانی 24 جدی 1387- آزادی؛ 4 دلو 1387

نظری پریانی، مسئول بخش خبر روزنامه پیمان به اتهام نشر یک مقاله«‌ کفرآمیز» به دستور سارنوالی بازداشت شد.

در 21 جدی 1387 مقاله ای با عنوان« پیشگوئی جنگ سوم جهانی 2010»‌ در روزنامه پیمان چاپ کابل به نشر رسید که با واکنش های تندی در مرکز و شماری از ولایات کشور مواجه شد.

« پیشگوئی جنگ سوم جهانی 2010» نوشته یک پیشگوی بلغاری است که در بسیاری از سایت های اینترنتی منتشر شده است.

در این مقاله پیشگویی هایی در باره آینده جهان است و در آن نسبت به پیشگویی های برخی پیامبران و عدم تحقق آن ابراز تردید شده است.

به رغم این که این روزنامه بخاطر پخش این مقاله معذرت خواست و اعلام کرد که بجای مقاله ای به نام« احتمالات جنگ سوم جهانی» و به « اشتباه»‌ به نشر رسیده است اما چهار روز بعد از آن ماموران امنیتی با حضور در روزنامه پیمان،‌ مسئول بخش خبر این روزنامه را بازداشت کردند.

نظری پریانی، 8 روز را در زندان گذرانید و سپس آزاد شد اما وی گفت که به طور موقت آزاد شده است و پرونده اش همچنان باز است.

روزنامه پیمان در 19 دلو 1387 از نشر باز ماند و مسئولان روزنامه دلیل پایان فعالیت آن را فشار سیاسی عنوان کردند.

سید پرویز کامبخش، خبرنگار روزنامه جهان نو

زندانی 5 عقرب 1386 -  آزادی 1 سنبله 1388

سید پرویز کامبخش، 23 ساله، خبرنگار روزنامه جهان نو- مزار شریف و محصل رشته خبرنگاری دانشگاه بلخ، به اتهام «‌توهین به مقدسات اسلام» در مزار شریف بازداشت شد.

دادگاه ابتدایی بلخ، سید پرویز کامبخش را بخاطر توزیع یک مقاله به دوستانش که« اهانت به دین اسلام» و« کفرآمیز» خوانده می شد به اعدام محکوم کرد اما پرونده وی برای طی مراحل قانونی به دادگاه استیناف/ تجدید نظر کابل فرستاده شد.

این مقاله توسط یک نویسنده ایرانی در مورد جایگاه زن در اسلام نوشته شده بود.

سید پرویز کامبخش در دادگاه تجدید هرگز به نوشتن این مقاله اعتراف نکرد و گفت که اعترافات اولیه در مزار شریف تحت« فشار و شکنجه» گرفته شده بود.

اما دگاه تجدید نظر، در 30 میزان 1387 با تخفیف مجازات، کامبخش را 20 سال زندان محکوم کرد و این حکم در 19 حوت همین سال از سوی دادگاه عالی نیز تائید شد.

در میانه ماه سنبله 1388 خورشیدی اعلام شد که کامبخش با فرمان حامد کرزی،‌ رئیس جمهور افغانستان آزادشد.

سرور دانش وزیر عدلیه گفت که حامد کرزی،‌ رئیس جمهور بعد از بررسی تقاضاهای متعدد نهادهای جامعه مدنی و شخصیت های مختلف از جمله شماری از نماینده گان پارلمان،‌ که در آن خواستار عفو این خبرنگار در بند شده بودند،‌ فرمان عفو را صادر کرد.

رهایی کامبخش به دلیل نگرانی از اعتراض های مدنی، بعد از دو هفته تاخیر اعلام شد.

روزنامه ایندپندنت، چاپ لندن در گزارشی نوشت که سید پرویز کامبخش بعد از آزادی از افغانستان خارج شده و به یک کشور دیگر پناهنده شده است.

مالی خان یعقوبی،‌ رادیو سلام وطندار

خوست،‌ یک شنبه 14 قوس 1389

مالی خان یعقوبی، خبرنگار رادیو غیر دولتی سلام وطندار در ولایت خوست از سوی نظامیان امریکایی به اتهام « ارتباط با شبکه تروریستی حقانی»‌ بازداشت شد.

مالی خان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که نیروهای مشترک امریکایی به همکاری نظامیان افغان ساعت حدود 3 بامداد دیروز شنبه 13 قوس به خانه شان در منطقه یعقوبی ولسوالی صبری حمله کردند و با شکستاندن دروازه، وارد خانه شدند.

وی افزود:« آنها با بی حرمتی دستان و چشمان من و سه بردارم را بستند و بعد از بازرسی خانه و بدون این که چیزی بدست شان بیاید ما را به اتهام ارتباط با شبکه حقانی به پایگاه امریکایی ها در مرکز خوست انتقال دادند.»

شبکه حقانی تحت رهبری سراج الدین حقانی از تشکیلات عمده طالبان در مناطق جنوب شرقی کشور شناخته می شوند که در حال نبرد با دولت افغانستان و نظامیان خارجی می باشند.

خبرنگار سلام وطندار برخورد نیروهای امریکایی را درجریان بازداشت خوب توصیف کرد و گفت که آنها بعد از یک تحقیق طولانی به وی گفتند که بیگناه است و ساعت 10 صبح یک شنبه 14 قوس آزاد شد.

مالی خان یعقوبی، 29 ساله، از دو سال به این سو به عنوان خبرنگار رادیو سراسری سلام وطندار در خوست کار می کند و با آژانس خبری پژواک نیز همکاری می کند.

مسعود فریور، مدیر مسئول رادیو سلام وطندار، این اقدام نظامیان امریکایی را مغایر با موازین حقوق بشری و محدود کننده کار خبرنگاری خواند.

آقای فریور گفت:« امریکایی ها اول بازداشت می کنند و سپس اعتراف می کنند که این اقدام براساس یک معلومات نادرست انجام گرفته است.»

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 5

شروع
قبلی
1

ما را دنبال کنید