اعلامیه مطبوعاتی در رابطه با راه‌اندازی شمارش‌گر آزادی رسانه‌ها از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان

۵ سرطان ۱۳۹۹

کابل- مرکز خبرنگاران افغانستان، وب سایت ویژه ثبت و پیگیری رویدادهای مرتبط به آزادی رسانه‌ها در افغانستان را ایجاد و راه‌اندازی کرده است.

در این داتابیس، رویدادهای خشونت، تهدید، توهین و تحقیر، بازداشت، ربوده شدن، زخم برداشتن و یا جان باختن خبرنگاران و یا حمله به خبرنگاران و رسانه‌ها به زبان‌های فارسی‌دری، پشتو و انگلیسی با رعایت اصول حرفه‌ای و دقت تمام درج میشود.

 

اطلاعات شمارشگر آزادی رسانه‌ها توسط همکاران مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایات مختلف جمع‌آوری می‌شود یا به شکل مستقیم توسط خبرنگاران و یا مدیران رسانه‌ها به این نهاد ارسال می‌گردد. این اطلاعات از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان به صورت مستقیم جهت پیگیری حقوقی با ادارات مرتبط دولتی و نهادهای امنیتی شریک می‌شود و یا از طریق فدراسیون ‌نهادهای خبرنگاری و رسانه‌ای با کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها شریک می‌شود تا مورد پیگیری و رسیدگی قرار بگیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان باور دارد که با توجه به افزایش شمار خبرنگاران و رسانه‌ها و گستردگی و پیچیدگی تهدیدها علیه جامعه رسانه‌ای افغانستان، این شیوه به اطلاع‌رسانی مؤثرتر در زمینه دادخواهی حقوق خبرنگاران و رسانه‌ها، تقویت مسلک خبرنگاری و اقدام‌های قانونی مرتبط با این حرفه در افغانستان کمک می‌کند.

قبل از این، از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ هجری خورشیدی، مرکز خبرنگاران افغانستان هر سال گزارش سالانه‌اش را در مورد وضعیت آزادی رسانه‌ها در کشور تهیه و نشر کرده است. معلومات استفاده شده در این گزارش‌ها(بجز آمار جان باخته‌گان که در وب‌سایت این نهاد نشر می‌شد) در داتابیس(مرکز معلومات) آنلاین که مخاطبان داخلی و جهانی بتوانند به آن دسترسی داشته باشند، درج نمی‌گردید.

با در نظرداشت اهمیت امنیت و مصونیت برای خبرنگاران و رسانه‌ها در افغانستان و ضرورت جدی پیگیری و رسیدگی به قضایای خشونت و تهدید و سایر نگرانی‌ها در این راستا، مدیران گرامی رسانه‌ها و خبرنگاران عزیز تقاضا می‌توانند اطلاعات خود را برای درج در این شمارش‌‌گر آنلاین، با مرکز خبرنگاران افغانستان شریک سازند.

نشانی شمارش‌گر آنلاین: http://afjc.af/db/fa/index.php/report/1399

شماره تماس( فعال در وتس‌اپ و امو): ۰۷۹۱۸۰۰۸۲۰

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید