بیانیه مشترک نمایندگان جامعه بین المللی در راستای حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان در افغانستان

بیانیه مشترک نمایندگان جامعه بین المللی در راستای حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان در افغانستان

 

۱۱ ثور ۱۳۹۷( ۱ می ۲۰۱۹ میلادی)

سوم ماه می مصادف است با روز جهانی آزادی مطبوعات. در این روز ما ازاصول بنیادی آزادی مطبوعات تجلیل، از رسانه ها دفاع و به خبرنگارانی که در جریان انجام وظیفه جان های شان را از دست داده اند، ارج میگذاریم.

آزادی مطبوعات و حضور رسانه ها در افغانستان طی ۱۸ سال اخیر بطور چشمگیر گسترش و پیشرفت نموده است. این در واقع و بدون شک به مثابه یک موفقیت بعد از سال ۲۰۰۱ میلادی برای افغانستان محسوب می شود. مطبوعات افغانستان در مقایسه با بسیاری از کشور ها در منطقه از آزادی بیشتر برخوردار بوده که این آزادی ها در زمان حاکمیت طالبان وجود نداشت. خبرنگاران دلیر افغان بخاطر تهیه گزارش و استجواب زورمندان جان های شان را به خطر میاندازند. این پیشرفت باید به مثابه یک منبع افتخار بزرگ تلقی و تجلیل گردد. آزادی بیان و آزادی مطبوعات دو عامل حیاتی دیموکراسی در جهان است. ما امضا کننده گان این بیانیه در تعهد خود به منظور دفاع از آزادی بیان و آزادی مطبوعات در افغانستان عزم محکم داریم.

 

بسیاری مردم در مورد آینده آزادی مطبوعات و سایر حقوق بشری تشویش دارند که افغانها در طی ۱۸ سال اخیر بدست آورده اند. شک و تردید زیاد در مورد آینده وجود دارد. خبرنگاران هنوز هم مورد تهدید و حمله قرار دارند و بخاطر انجام وظایف شان کشته می شوند. متاسفانه افغانستان سال گذشته خطرناکترین کشور برای خبرنگاران بود. بیش از ۱۵  خبرنگار سال گذشته در افغانستان جان های شان را از دست داده اند.

کشور ها و سازمان های ما از پیشرفت و توسعه افغانستان و روند نهاد سازی در افغانستان طی ۱۸ سال اخیر حمایت نموده اند. برای ما آزادی مطبوعات یک بخش اساسی دیموکراسی کارا و فعال می باشد. این حقوق در افغانستان تازه به میان آمده اند، اما در کوتاه مدت رسانه های افغان به مثابه با اعتبارترین نهاد ها و الگو برای کشور های همسایه ظهور کرده اند. دولت های متعدد تعهدات قوی خود از آزادی مطبوعات نشان داده اند و ساختار قانونی حامی این آزادی قوی و مستحکم است. این واضح و روشن است که مردم افغانستان به آزادی بیان ارزش میدهند، آینده کشور شان را به بحث می گیرند و صدای خود را به گوش جهانیان میرسانند.

اگرچه هنوز کار های زیاد باید انجام شود. مانند تلفات ملکی، مرگ هر خبرنگار یک فاجعه است. داعش و طالبان باید بخاطر قتل خبرنگاران تقبیح شوند. در جریان این هفته ما از سالروز حملات ماه اپریل سال گذشته که در آن ۱۰ خبرنگار افغان جان های شان را از دست دادند، یادبود بعمل میاوریم. ما به وضاحت می گوییم که قتل یک خبرنگار حمله بالای ارزش های دیموکراتیک است.

با وجود این مخاطرات، فداکاری خبرنگاران افغان بخاطر اطلاع رسانی به مردم یک کار شجاعانه و عالی است. نقش آنها در آینده این کشور حیاتی است. آنها زورمندان را مورد پرسش قرار می دهند و آنها را استجواب می کنند، موارد فساد را افشا، شفافیت و حکومتداری خوب را ترغیب و ترویج می نمایند. آنها به کشور شان عشق می ورزند و برای یک افغانستان قوی و برقراری ثبات کمک می کنند. تعهد آنها بخاطر برآورده ساختن این داعیه در واقع الهام بخش است. فداکاری و ایثارگری خبرنگارانی را که ما از دست داده ایم نباید به هدر رود.

دولت افغانستان گام هایی را در جهت امنیت و حفاظت از خبرنگاران افغان برداشته است که یک مثال آن ایجاد کمیته مشترک بخاطر ارزیابی موارد خشونت علیه خبرنگاران است. ما دولت افغانستان را ترغیب می نماییم تا هرچه در توان دارد بخاطر حفاظت از خبرنگاران انجام و مطمئن سازد که عاملین حملات علیه خبرنگاران مورد معافیت قرار نمی گیرند. حملات علیه خبرنگاران توسط نیرو های امنیتی و نیرو های ملیشه نیز باید خاتمه یابد و هر نوع تهدید علیه خبرنگاران غیر قابل قبول است. همچنان تطبیق قوانین آزادی مطبوعات افغانستان نیازمند تلاش های چشمگیر و دوامدار است. دسترسی به معلومات در قانون تذکار یافته ولی در عمل پیاده نشده است.

زنان خبرنگار در افغانستان با چالش های فراوان مواجه اند، به خصوص در مناطق دور از شهر های عمده. آنها اغلب بخاطر زن بودن و خبرنگار بودن با تبعیض مواجه اند. باوجود پیشرفت ها در خصوص حقوق و توانمندسازی زنان، تعداد خبرنگاران زن در افغانستان محدود است. ما به زنان پیشگام در این عرصه، به شمول گرداننده گان خبر و گزارشگران ارج میگذاریم و بر حمایت مان از اشتراک کامل و معنی دار زنان در همه عرصه های زنده گی و برخورداری آنها از تمام حقوق بشری، تاکید می ورزیم.

با وجود این چالش ها، افغان ها باید به دستاورد های رسانه های شان ببالند. بسیاری کشور های دیگر در منطقه میتوانند از تعهد دولت های شان و جرات شان بخاطر پذیرفتن چالش بیاموزند. شجاعت فزیکی و اخلاقی خبرنگاران افغان اهمیت مطبوعات و خبرنگار بودن را به جهان نشان می دهد. ما تعهد می دهیم که از خبرنگاران افغانستان حمایت و از آزادی مطبوعات دفاع می کنیم. رهبری این کار بدوش جامعه جهانی نیست و تصمیم بدست مردم افغانستان است. خواست ما از مردم افغانستان این است که صدای شان را به گوش جهانیان برسانند و آینده آزادی بیان و مطبوعات را در افغانستان تضمین نمایند.

امضا کننده گان پیام:

Nicola Gordon-Smith، سفیر آسترالیا در افغانستان Zha Hyoung Rhee، سفیر کوریا در
افغانستان

Giles Lever، شارژدافیر سفارت بریتانیا در کابل Tobias Thyberg، سفیر سویدن در افغانستان

Dave Metcalfe، سفیر کانادا در افغانستان John Bass، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان

Nicolaj Hejberg Petersen، سفیر دنمارک در افغانستان Pierre Mayaudoneu، سفیر اتحادیه اروپا

Hannu Ripatti، سفیر فنلند در افغانستان Tadamichi Yamamoto، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان

David Martinon، سفیر فرانسه در افغانستان Sir Nicholas Kay، نماینده ارشد ملکی ناتو در افغانستان

Peter Prugel، سفیر آلمان در افغانستان Ernst Noorman، سفیر هالند در افغانستان

Kjell Tormod Pettersen، سفیر ناروی در افغانستان

Published 1 May 2019