حمایت مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده به آنگ سان سوچی رهبر میانمار

حمایت مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده به آنگ سان سوچی رهبر میانمار

۲۳ عقرب ۱۳۹۷

کابل – مرکز خبرنگاران افغانستان، همراه با ۵۱ سازمان مدافع آزادی بیان و حقوق خبرنگاران از کشور‌های مختلف، در نامه‌ای سرگشاده به آنگ سان سوچی رهبر میانمار، از حکومت این کشور خواسته است با لغو حکم محکومیت دو خبرنگار رویترز هر چه زود‌تر آن‌ها را آزاد کند.

محکمه‌ای در میانمار(برمه) روز ۱۲ سنبله سال جاری، وا لون، ۳۲ ساله، و کیاو سئو اوو، ۲۷ ساله خبرنگاران رویترز در این کشور را به جرم در دست داشتن اسناد محرمانه دولتی به هفت سال زندان محکوم کرد.

این دو خبرنگار متهم شده بودند که هنگام تحقیق درباره کشتار مسلمانان روهینگا قانون حفاظت از اسرار دولتی میانمار را نقض کرده‌اند.

آنگ سان سوچی که عملا رهبری بخش غیر نظامی میانمار را به عهده دارد، در یک کنفرانس بین المللی اقتصادی که ۲۰-۲۲ سنبله در شهر هانوی ویتنام برگزار شد، ضمن دفاع از حکم دادگاه در مورد این خبرنگاران، گفته بود کسانی که به حکم دادگاه در مورد این دو خبرنگار اعتراض دارند، غیرعادلانه بودن آن را ثابت کنند.

در واکنش به این موضوع، ۵۲ نهاد مدافع آزادی بیان و رسانه‌ها از کشورهای مختلف از جمله مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه‌ سرگشاده خطاب به آنگ سان سوچی حمایت کردند.

امضاء کنندگان نامه ضمن محکومیت بازداشت و زندانی کردن این خبرنگاران،  خطاب به رهبر میانمار گفته‌اند که بازداشت خبرنگاران رویترز برخلاف ادعای خانم سوچی، یک تلاش آشکار برای محدود کردن روند آزادی بیان و رسانه‌های مستقل در این کشور آسیایی جنوب شرقی است. وا لون و کیاو سئو اوو ۲۱ قوس ۱۳۹۶ (۱۲دسمبر ۲۰۱۷) به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه دولتی مربوط به ولایت راخین و کمک به دشمن بازداشت شدند.

در نامه آمده است که این دو خبرنگار درباره اعدام ده مرد و کودک مسلمان روهینگیایی در ولایت راخین تحقیق می‌کردند و به دنبال مدارکی برای اثبات این کشتار بودند که در جریان تحقیق شان دو افسر پلیس به آن‌ها مدارکی دادند، اما سپس از سوی نیروهای امنیتی به اتهام در اختیار داشتن اسناد محرمانه دولتی بازداشت شدند.

بر اساس یافته‌های خبرنگاران بازداشت شده رویترز، نظامیان میانماری در دوم سپتمبر پس از حمله به قریه عین الدین در شمال ولایت راخین ده مرد مسلمان را بازداشت و سپس اعدام کردند.

نهادهای حامی این دادخواهی بین المللی خاطر نشان کرده‌اند که نه تنها اسناد مورد استفاده در گزارش خبرنگاران رویترز محرمانه نبوده‌اند بلکه حاوی معلوماتی بوده است که قبلا مردم نیز از آن باخبر بوده‌اند. افزون بر این در نامه آمده است که هیچ شواهدی مبنی بر اینکه اسناد مورد نظر به دست دشمنان میانمار و یا جهت آسیب زدن به این کشور استفاده شده باشد، وجود ندارد.

گفته شده است که خبرنگاران بعد از بازداشت مورد بدرفتاری قرار گرفته، برای مدت زیادی با خانواده‌های خود تماس تلفونی نداشته‌اند و از خواب محروم شده بودند.

نهادهای امضاء کننده نامه از حکومت میانمار خواسته‌اند که بلافاصله و بدون قید و شرط این دو خبرنگار را آزاد کند و احکام صادر شده در مورد آن‌ها را باطل بشمارد و افزون بر این تمام قوانینی که می‌تواند جهت محدود کردن آزادی بیان در این کشور مورد استفاده قرار بگیرند، اصلاح کرده و با قوانین و معیاری‌های بین المللی حقوق بشر هماهنگ سازد.

دست کم ۷۰۰هزار نفر از مسلمانان اقلیت روهینگیا از ولایت راخین به دلیل سرکوب گسترده گریخته‌اند و به بنگلادش آواره شده‌اند. سازمان‌های حقوق بشری ارتش میانمار را به قتل، تجاوز، شکنجه، برده‌داری جنسی، آزار و اذیت و به اسارت بردن روهینگایی‌ها متهم کرده‌اند و می‌گویند که آنگ سان سوچی رهبر غیر نظامی میانمار که سال ها بخاطر برقراری دموکراسی در این کشور تلاش کرده و ۱۵ سال درحبس خانگی بوده است از اقتدارش برای جلوگیری از این فجایع استفاده نکرده است و در کنار ارتش ایستاده است.