حمایت مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده به سران گروه ۲۰ در زمینه حفظ حریم خصوصی و آزادی بیان در فضای آنلاین

حمایت مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده به سران گروه ۲۰ در زمینه حفظ حریم خصوصی و آزادی بیان در فضای آنلاین

۳۰ میزان ۱۳۹۷

کابل-- مرکز خبرنگاران افغانستان، با پیوستن به یک کارزار جهانی، از نامه‌ سرگشاده به رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان حمایت کرده است. در این نامه از قدرت های اقتصادی بزرگ دنیا خواسته شده است تا به تعهدات خود در زمینه رعایت حقوق مردم در فضای دیجیتال از جمله حفظ حریم شخصی و حفاظت داده ها، حمایت قوی از آزادی بیان و دسترسی مقرون به صرفه و رقابتی اینترنت، عمل کنند.

این نامه به ابتکار انجمن حقوق مدنی ارجنتاین و همکاری بنیاد وب (Web Foundation)، سازمان آی اس او سی (ISOC ) و بنیاد موزیل (Mozille Foundation ) تهیه شده است و ۱۱۰ نهاد از کشورهای مختلف از جمله مرکز خبرنگاران افغانستان آن را امضا کرده اند.

در این نامه گفته شده است که کشورهای عضو گروه ۲۰ (G20) بخاطر رهبری تلاش ها برای بازگرداندن اعتماد به عصر دیجیتال، هم  فرصت و هم مسؤلیت دارند و این گروه می تواند الهام بخش امید و دستیابی به این هدف باشد که هیچ کشوری، جامعه و یا فردی نادیده گرفته نشود و حقوق آنها مورد احترام قرار گیرد.

برآورد می شود که اینترنت هر سال تا هفت تریلیون دالر به اقتصاد کشورهای عضو G20 کمک می کند. تخمین صورت گرفته نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از یک میلیارد کاربر اینترنت تنها در کشورهای عضو این گروه اضافه خواهند شد.

نهادهای امضا کننده این نامه سرگشاده تصریح کرده اند که امروزه اقتصادهای کشورهای عضو گروه ۲۰، دیجیتال، متصل و وابسته به یکدیگر هستند اما تعهدات سیاسی با این واقعیت هماهنگ نیست.

این نهادها، پیشنهادهایی از جمله دسترسی به اینترنت مقرون به صرفه برای همه، حفاظت از حریم خصوصی و شخصی  افراد، تقویت آزادی بیان در فضای مجازی(اینترنت)، حفظ امنیت سایبری و ایجاد فضای پایدار رقابت در فضای دیجیتال را مطرح کرده اند و از سران کشورهای عضو گروه ۲۰ خواسته اند به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند.

قرار است اجلاس رهبران ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان(G20) در اواخر سال جاری میلادی(۲۰۱۸) در ارجنتاین برگزار شود.