فیلتر وب سایت" خبریال" در پاکستان را خلاف حق دسترسی آزاد به اطلاعات می دانیم و محکوم می کنیم

فیلتر وب سایت" خبریال" در پاکستان را خلاف حق دسترسی آزاد به اطلاعات می دانیم و محکوم می کنیم

۲۷ عقرب ۱۳۷۹

کابل- مرکز خبرنگاران افغانستان، ایجاد محدودیت در دسترسی به وب سایت خبری-تحلیلی" خبریال" در پاکستان را به عنوان اقدامی در راستای"تشدید سانسور بر روی اینترنت و محروم کردن رسانه های آزاد از حق اطلاع رسانی و دسترسی آزاد به اطلاعات" به شدت محکوم می کند و خواستار رفع فیلتر این رسانه می باشد.

وب سایت خبری-تحلیلی خبریال که به زبان پشتو فعالیت دارد در گزارشی به نقل از مخاطبانش گفته است که این وب سایت در پاکستان قابل دسترس نیست.

تا اکنون مقام های پاکستانی در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

در این گزارش آمده است که خبریال پیش از این نیز در ماه جولای ۲۰۱۲( سرطان ۱۳۹۱)  برای مدت چند ماه " به دستور حکومت پاکستان مسدود شده بود و در این کشور قابل دسترس نبود" اما با "مداخله حامد کرزی" رئیس جمهور وقت این محدودیت برطرف شده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان به عنوان نهاد مدافع رسانه ها و اطلاع رسانی آزاد، فیلتر وب سایت خبریال در پاکستان محکوم می کند.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید:" این اقدام نشانه ای از تشدید سانسور پاکستان بر اینترنت و ایجاد محدودیت در اطلاع رسانی آزاد و حق شهروندان این کشور در دسترسی آزاد به اطلاعات است و آن را به شدت محکوم می کنیم."

وی افزود:" فیلتر وب سایت خبریال و محروم کردن شهروندان پاکستان از دسترسی به آن بر خلاف ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است که مطابق با آن هر فرد را در کسب اطلاعات و افکار و دریافت و انتشار آن با تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات مرزی آزاد می باشد."

قریشی خاطر نشان کرد که مرکز خبرنگاران افغانستان از حکومت پاکستان  می خواهد به حق شهروندان این کشور در دسترسی و کسب آزادانه اطلاعات احترام بگذارد و با رفع محدودیت ایجاد شده برای وب سایت خبریال و دیگر وب سایت ها و رسانه های آزاد افغانستان که پیش از این دسترسی به آنها نیز در پاکستان با محدودیت همراه شده بود، زمینه دسترسی به منابع مختلف اطلاع رسانی را فراهم سازد.

خبریال( خبرنگار) از طریق دفتر مرکزی اش در شهر لندن انگلستان فعالیت می کند. این رسانه بر پوشش رویدادها و وضعیت افغانستان تمرکز دارد و در عین حال رویدادهای بین المللی به ویژه پاکستان که بخش قابل توجه از جمعیت آن پشتو زبان هستند، و همچنان مهاجرین افغان در این کشور را نیز پوشش می دهد.

بخش عمده مخاطبان پاکستانی خبریال در ایالت خیبرپختوا زندگی می کنند. مردم این ایالت بارها حکومت مرکزی پاکستان را به "تبعیض سیستماتیک" و " نقض گسترده حقوق پشتون ها" متهم کرده اند و گفته اند که رسانه های عمده پاکستانی به حرکت های گسترده مردمی که علیه این وضعیت شکل گرفته است توجه نکرده و آن را پوشش نمی دهند.