مرکز خبرنگاران افغانستان در راستای حمایت از آزادی رسانه‌ها در امریکا از نامه سرگشاده به دونالد ترامپ حمایت کرد

۲۶ جوزا ۱۳۹۹

کابل - مرکز خبرنگاران افغانستان از نامه سرگشاده خبرنگاران ونهادهای بین‌المللی مدافع آزادی بیان و رسانه‌ها به دونالد ترامپ حمایت کرد. در این نامه از رئیس جمهور امریکا خواسته شده است با جدیت علیه حمله‌ به رسانه‌ها در امریکا و در حمایت از گزارش‌دهی آزادانه خبرنگاران در این کشور صحبت کند.

 

این نامه به ابتکار کمیته بین‌المللی حفاظت از خبرنگاران(CPJ) تهیه شده و از سوی ۷۲ شخصیت و نهاد حامی خبرنگاران از جمله مرکز خبرنگاران افغانستان امضاء‌ شده است.

در این نامه گفته شده است که پیشینه ایالات متحده امریکا در حفاظت از آزادی بیان و دفاع از حقوق خبرنگاران در خارج از مرزهای این کشور همواره مورد تحسین بوده است. این موضوع ناشی از این واقعیت است که خبرنگاران به عنوان ناظران مستقل تحولات اجتماعی و سیاسی عمل می‌کنند و برای دموکراسی، شفافیت و پاسخ‌گویی ضروری هستند. در نامه  اما تصریح شده است که حمله بر خبرنگاران در امریکا، تعهدات ایالات متحده را در این زمینه  زیر سؤال میبرد.

کمیته بین‌المللی حفاظت از خبرنگاران خاطر نشان کرده است که از۶ جواز ۱۳۹۹( ۲۶ ماه می ۲۰۲۰ ) که تظاهرات مردم علیه رفتار خشونت آمیز پولیس در این کشور آغاز شد، ۳۲۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران در سراسر امریکا به ثبت رسیده است. در نامه سرگشاده به دونالد ترامپ تاکید شده است که این یک مساله حیاتی است که دولت امریکا و مقام های محلی بخاطر این که این خشونت‌ها دیگر هرگز رخ نخواهند داد، گام‌هایی را بردارند و عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

در ادامه نامه از دونالد ترامپ خواسته شده است که به جای محکوم کردن خبرنگاران و رسانه ها، از آن‌ها مطابق با متمم اول قانون اساسی امریکا(که آزادی بیان و رسانه‌ها و حق مردم برای برپایی تظاهرات و دادخواهی از حکومت را محترم شمرده) که بسیاری از کشورهای جهان به آن غبطه می‌خورند، تقدیر و گرامی داشت کند.

برای دسترسی به اصل نامه و امضاء کنندگان به این نشانی مراجعه کنید