جایزه "دستاورد یک عمر خبرنگاری" در سال ۱۳۹۲ به صدیق الله توحیدی اعطا شد

جایزه "دستاورد یک عمر خبرنگاری" در سال ۱۳۹۲ به صدیق الله توحیدی اعطا شد

۲۷ حوت۱۳۹۲

کابل: همزمان با گرامی داشت روز خبرنگار، جایزه دستاورد یک عمر خبرنگاری  به پاس سال ها خبرنگاری حرفه ای به صدیق الله توحیدی خبرنگار پیشکسوت کشور اعطا شد.

 

در مراسمی که به مناسبت روز خبرنگار امروز در کابل برگزار شد،  جلال نورانی، مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ، شماری از مسئولان نهادهای خبرنگاری، مسئولان رسانه ها، نمایندگان مردم در شورای ملی و خبرنگاران شرکت کرده بودند.

جلال نورانی، ضمن خواندن پیام وزیر اطلاعات و فرهنگ در حمایت و پشتیبانی از آزادی بیان و فعالیت آزاد خبرنگاری در کشور، از روز ۲۷ حوت که به ابتکار مرکز خبرنگاران افغانستان به نام "روز خبرنگار" نام گزاری شده است، استقبال کرد.

وی گفت:" ما از نام گذاری ۲۷ حوت به نام روز خبرنگار حمایت می کنیم و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا آن را در تقویم ملی نیز به ثبت برسانیم."

احمد قریشی، رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان نیز گفت که ۲۷ حوت به ابتکار این نهاد و در راستای پاسداشت از نقش ارزنده و خستگی ناپذیرخبرنگاران افغانستان، به نام روز خبرنگار نام گزاری شده است و امسال برای نخستین بار است از آن تجلیل می شود.

به گفته وی، آزادی بیان، ایجاد و توسعه رسانه های آزاد خبری از دستاورد های مهم دموکراسی جوان افغانستان در بیشتر از یک دهه اخیر بوده است و خبرنگاران با وجود تهدیدها، فشارها، خشونت ها و آسیب های جسمی و روحی از تلاش خستگی ناپذیر خود برای پوشش و بازتاب موضوعات و رویدادهای مختلف کشور دست برنداشته اند و حتی شمار زیادی از همکاران خود را تا اکنون در این راه از دست داده اند.

طبق معلومات مرکز خبرنگران افغانستان، در ۲۰ سال گذشته ۴۲ خبرنگار، نویسنده و دست اندرکار رسانه های خبری جان خود را در افغانستان از دست داده اند که از آن جمله ۲۵ تن هدف قرار گرفته اند و به قتل رسیده اند و ۱۸ تن از آنان بر اثر انفجار و یا در جریان درگیری کشته شده اند.

۱۶ تن از خبرنگاران و فعالان امور رسانه ای به قتل رسیده شهروندان افغانستان هستند و افزون برآن در این مدت ۲ خبرنگار آزاد که تبعه افغانستان بوده اند نیز در پاکستان هدف قرار گرفته و به قتل رسیده اند و در این مدت صدها مورد خشونت فیزیکی، جراحت، بازداشت، تهدید و توهین نیز رخ داده است.

رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" با در نظرداشت این وضعیت و احترام به همه خبرنگاران، هیات اجرایی مرکز خبرنگاران به اتفاق آرا تصمیم گرفت تا روز ۲۷ حوت را به عنوان روز خبرنگار نام گزاری کند وخوشبختانه این ابتکار با استقبال زیادی مواجه شده است."

قریشی افزود که پس از این، رسانه ها و نهادهای خبرنگاری می توانند ضمن ارایه گزارش سالانه خود در آخر سال هجری خورشیدی، برنامه هایی نیز برای تقدیر خبرنگاران و  دست اندرکاران امور رسانه ای روی دست بگیرند و خبرنگاران نیز به نوبه خود از این روز تجلیل کنند.

رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال با اشاره به دیگر مشکلات خبرنگاران و رسانه ها در کشور گفت که در حالی که زمان برگزاری انتخابات مهم و تاریخی کشور نزدیک می شود و روند خروج نیروهای خارجی نیز ادامه دارد احتمال می رود با افزایش ناامنی ها، تهدیدات علیه خبرنگاران نیز افزایش یابد.

وی افزود که از روز خبرنگار در شرایطی گرامی داشت به عمل می آوریم که هنوز خشونت ها علیه خبرنگاران به میزان زیادی وجود دارد و تنها در سال جاری، پنج خبرنگار جان خود را از د ست داده اند و افزون برآن، دست کم ۷۰ مورد  خشونت فیزیکی، جراحت، بازداشت، تهدید و توهین نیز در سال جاری به ثبت رسیده است .

در ادامه این مراسم، قریشی گفت که مرکز خبرنگاران افغانستان از دولت افغانستان می خواهد تا به بی سرنوشتی قانون حق دسترسی به اطلاعات که از دو سال پیش در ادارات مختلف دولتی دست به دست می شود پایان دهد و به خواسته های خبرنگاران در مورد قانون رسانه های همگانی نیز که به دلیل کارشکنی های وزارت اطلاعات و فرهنگ به طور کامل عملی نشده است، رسیدگی کند.

افزون براین، رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان از عدم تصویب مقرره اشتغال خبرنگاران که در برگیرنده حقوق خبرنگاران و نهادهای استخدام کننده می باشد نیز انتقاد کرد و خواستار توجه دولت نسبت به این قضیه شد.

سرانجام در پایان این مراسم، نتیجه رای هیات داوران که متشکل از ۱۸ خبرنگار شناخته شده و با سابقه کشور است، اعلام شد و جایزه " دستاورد یک عمرخبرنگاری" به صدیق الله توحیدی، مسئول دیدبان رسانه ها در مؤسسه نی، به پاس سال ها کار حرفه ای اش اعطا شد.

همچنان، ملیار صادق آزاد خبرنگار بی بی سی در افغانستان به خاطر گزارش تحقیقی در مورد یک مدرسه دینی دخترانه در کندز، جایزه "خبرنگار سال افغانستان" در سال ۱۳۹۲  را دریافت کرد. این مراسم از سوی شرکت هوایی صافی تمویل شده بود.