جایزه "دستاورد یک عمر خبرنگاری" در سال ۱۳۹۳ به مجاهد کاکر اعطا شد

جایزه "دستاورد یک عمر خبرنگاری" در سال ۱۳۹۳ به مجاهد کاکر اعطا شد

۲۷ حوت ۱۳۹۳

کابل: مجاهد کاکر، خبرنگار نام آشنای تلویزیون طلوع به پاس سال ها کار حرفه ای خبرنگاری، جایزه دستاورد یک عمر خبرنگاری در سال ۱۳۹۳ افغانستان را از آن خود کرد.

 

این جایزه ویژه امروز در مراسمی بزرگ به مناسبت گرامی داشت روز خبرنگار و در غیاب آقای کاکر به نماینده تلویزیون طلوع اعطا شد. مجاهد کاکر که از چندی به این سو به دلیل بیماری در آلمان بستری است.

مرکز خبرنگاران افغانستان از دو سال به این سو از ٢٧ حوت بنام روز خبرنگار گرامی داشت به عمل می آورد. همزمان به مناسبت این روز، ضمن ارایه گزارش سالانه از وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران درکشور، جوایز خبرنگار سال افغانستان و دستاورد یک عمر خبرنگاری نیز به برندگان اعطا می شود.

احمدقریشى رئیس مرکزخبرنگاران افغانستان در این مراسم گفت که سال روان به دلیل برگزارى انتخابات، خروج نظامیان بین المللى وشدت یافتن حملات مخالفان مسلح سالى پرچالش براى جامعه رسانه‌ای کشور بود.

به گفته وى، آمار به ثبت رسیده ازسوى این نهاد نشان می‌دهد که خشونت علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در کشور نسبت به سال گذشته ٢٩ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: "درسال ١٣۹٣ دست کم ١٠٣ مورد خشونت دربرابرخبرنگاران ثبت شده درحالی که این رقم درسال ١٣٩٢ ٨٠ مورد بود."

قریشی افزود که درسال جاری شش خبرنگار و فعال رسانه ای جان باخته اندکه پنج تن آنان ازجمله دوزن به قتل رسیده‌اند و یک تن دیگر براثرجراحات ناشى از یک حمله انتحارى جان خود را از دست داده است.

براساس گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، درسال روان خورشیدى، ١۶ خبرنگار نیز براثرحملات مسلحانه و یا درجریان درگئرى و یا انفجار زخمى شده‌اند، ١٧ تن بازداشت موقت را تجربه کرده‌اند، و چهارتن نیز حبس کوتاه داشته‌اند.

افزون براین، بر پایه معلومات قریشی، ۴٠ مورد خشونت فزیکى بویژه لت و کوب، ١٣ مورد خشونت لفظى و توهین و هفت مورد تهدید نیز در این سال به ثبت رسیده است که بیشتر آن ازسوى مقام‌ها و مسؤلین حکومتى و نیروهاى امنیتى بوده است.

سیمین حسن‌زاده معین نشراتى وزارت اطلاعات و فرهنگ دیگر سخنران مراسم روز خبرنگار گفت که درکنار چالش‌ها در برابر خبرنگاران باید پیشرفت‌ها و دست آوردهاى کاررسانه‌ای نیز اعلام شود.

به گفته وی، برای رفع تمام چالش‌ها نیاز است که همبستگى محکم وقوى میان خبرنگاران و نهادهاى رسانهٔ به میان آید تا به صورت مؤثر تری در این زمینه اقدام شود.

در پایان این مراسم که با حمایت شرکت هوایی صافی و صافی لند مارک برگزار شده بود، جایزه دستاورد یک عمر خبرنگاری به تشخیص هیات داوران  به مجاهد کاکر خبرنگار تلویزیون طلوع به پاس سال ها کار حرفه ای خبرنگاری او اعطا شد.