جایزه بین المللی مبارزه با فساد به ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز اعطا شد

۱۲ قوس ۱۳۹۹

سازمان شفافیت بین‌الملل، ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز از افغانستان و بوتاکوز کوپبایوا، معاون سابق امور مالی و اقتصادی هنرستان ملی قزاقستان را به عنوان برندگان جایزه مبارزه با فساد سال ۲۰۲۰ این سازمان اعلام کرد.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز، برندگان نهایی این جایزه امروز در نزدهمین دور کنفرانس بین‌المللی مبارزه با فساد معرفی شد. در ۲۹ عقرب سال جاری فهرست چهار نامزد نهایی این جایزه را اعلام کرده بود که ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز نیز در میان آنان شامل بودند.

سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است که امسال ۲۲۸ فرد و نهاد برای دریافت این جایزه نامزد بودند. این جایزه به‌منظور قدردانی و به رسمیت شناختن شجاعت و تلاش افراد و سازمان‌های سراسر جهان که برای جهانِ عاری از فساد کار و مبارزه می‌کنند، اهدا می‌شود.

‌جایزه‌ی مبارزه با فساد در سال ۲۰۰۰ به نام «جایزه شفافیت» راه‌اندازی شد و در سال ۲۰۱۶ به «جایزه مبارزه با فساد» تغییر نام یافت.

سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است که ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز به رغم وضعیت بسیار بحرانی خبر‌نگاران مستقل و آزادی بیان در افغانستان، نقش برجسته‌ای در به چالش کشیدن فساد حکومتی دارند.

این سازمان گفته است: «اطلاعات روز به رغم مشکلات اقتصادی، روزنه‌ی امید را فراهم و پیام روشنی از شجاعت، فداکاری و عزم راسخ در تلاش برای تحقیق، افشاگری و به چالش کشیدن فساد را ارسال می‌کند.»

سازمان شفافیت بین‌الملل در مورد بوتاکوز کوپبایوا نیز گفته است که او نشان داده است که مبارزه با فساد حتا در یک فضای کاملا سرکوب‌گرایانه و استبدادی نیز ممکن است.

سازمان شفافیت بین‌الملل گفته است: «او [بوتاکوز کوپبایوا» حتا در برابر تهدیدها، خشونت‌ها و خطر از دست دادن شغلش، به ارزش‌ها و اصول خود وفادار ماند. اقدامات او برای افشای فساد مالی منجر به استعفای مقامات و محکومیت‌ها شد.»

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن تبریک گفتن  به برندگان این جایزه، گفت:« آقای دریابی و همکارانش با وجود شرایط ناگوار امنیتی و تهدیدهایی که با آن مواجه بوده اند، با نشر گزارش‌های تحقیقی، نقش مهمی در افشای فساد و مقام های فاسد و در مجموع  مبارزه با پدیده فساد افسار گریخته در افغانستان داشته اند.»

وی افزود:« کسب جایزه بین المللی مبارزه با فساد نه تنها یک موفقیت به آقای دریابی و همکاران پرتلاشش در روزنامه اطلاعات روز است، بلکه به نوعی شناسایی خبرنگاری تحقیقی تازه بنیاد افغانستان در سطح بین‌المللی است که باید به شکل جدی مورد حمایت قرار بگیرد."

در گزارش اطلاعات روز آمده است که در کنار ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز و بوتاکوز کوپبایوا، انا گومز از پرتگال و بولورتویا چولوون باتور از مغولستان نیز از نامزدان نهایی دریافت جایزه‌ی مبارزه با فساد سازمان شفافیت بین‌الملل بودند.

براساس معلومات سازمان شفافیت بین‌الملل، انا گومز، سفیر و نماینده‌ی سابق پارلمان اروپا از کشور پرتگال طی دهه‌ها فعالیت حرفه‌ای در برابر بی‌عدالتی و فساد، مثال مثبتی از فردی پرشور در سیاست است که حکومت‌داری خوب را ترویج می‌کند.

این سازمان گفته است که انا گومز «مایل است اصل عدالت و حساب‌دهی را بالاتر از منابع دیپلماتیک کوتاه مدت قرار دهد».

 سازمان شفافیت بین‌الملل در مورد بولوتویا چولوون باتور، روزنامه‌نگار از مغولستان نیز گفته است: «بولورتویا چولوون باتور از طریق کارزارها و روزنامه‌نگاری‌اش نیرویی محرکه تلاش‌ها برای پاسخ‌گو نگهداشتن مقامات سطح‌ بالا بوده است. کارهای او واکنش‌های عظیمی را در میان مردم برانگیخته است.»