بیانیه حامد کرزی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات

بیانیه حامد کرزی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات

۱۱ ثور ۱۳۹۳

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدالله رب العالمین والصلوه والسلام علی خاتم النبیین

هموطنان عزیز، خواهران و برادران گرامی!

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته،

تحقق و نهادینه کردن مردم سالاری در جامعه، تقویت و حمایت نهادهای مدنی، دفاع از مصالح علیای کشور و اطلاع رسانی سالم از اهداف اساسی و بنیادی مطبوعات و انواع رسانه های جمعی رسالتمند در هر جامعه شمرده میشود. رسالت مطبوعات و رسانه ها زمانی در جامعه معنی پیدا میکند که آزادیهای آن در قوانین تسجیل شده باشد. تضمینهای قانونی به حیث پشتوانهء نیرومند به گرداننده گان رسانه ها توان می بخشد تا مانند دیگر نهادهای ملی جامعه برای رفاه مردم کار ارزشمند نمایند و در برابر نا بسامانیهای موجود به مبارزه بپردازند.

خواهران و برادران عزیز!

طی سیزده سال گذشته یکی از دست آوردهای بزرگ مردم ما، گسترش وپیشرفت بی سابقه رسانه ها و مطبوعات آزاد در کشور بوده است. آزادی مطبوعات و رسانه های ما در منطقه کم نظیر بوده، در ابعاد گوناگون زندگی جامعه برای تقویهء ارزشهای دیموکراتیک آزادانه کار کرده اند و روز تا روز به پیشرفت های تازه ئی دست مییابند.

ما در این مدت با وجود همه دشواریهای موجود، برای حفظ و گسترش آزادی بیان و آزادی مطبوعات تلاشهای فراوانی کردیم و نگذاشتیم آزادی نوپای مطبوعات و رسانه های ما صدمه ببیند، شخصی و یا نهادی سد راه پیشرفت آن شود.

در اینجا از تمام کارمندان رسانه ها و مطبوعات کشور میطلبم که برای نگهداشت آزادی های شان در چهارچوب قانون، ارزشهای اسلامی و ملی هوشمندانه کار کنند. از منافع ملی کشور دفاع نموده و برای حفظ وحدت ملی، تحکیم هرچه بهتر و بیشتر صلح و ثبات در کشور هدفمندانه تلاش ورزند، حریم شخصی و خانواده گی مردم و آزادی های فردی را احترام کامل بگذراند.

اعضای محترم رسانه های کشور!

شما در سیزده سال گذشته با قبول زحمات، خطرات و در شرایط دشوار برای اطلاع رسانی و آگاهی دادن به مردم و بلند کردن صدای افراد و خانواده های زیر فشار و ظلم تلاش خسته گی ناپذیر نمودید. این همه تلاشهای شما برای سازنده گی، قابل قدر و احترام همه گان بوده، در رشد کار رسانه یی در کشور با ارزش می باشد. در جریان همین سالها شماری از اهل رسانه های ما مورد خشونت نیز واقع شده اند وشماری از خبرنگاران و کارمندان رسانه ها در جریان اجرای وظیفهء شان جانهای شان را از دست داده اند و یا صدمه دیده اند. مردم افغانستان به تمام قربانیهای اعضای رسانه ها ارج فراوان میگذارند.

هموطنان عزیز!

در فرجام، گسترش و موفقیت هرچه بیشتر مطبوعات و رسانه های کشور، توام با حفظ ارزشهای والای انسانی آرزوی من است.

تا صحبت آینده خدا نگهدارتان

شاد و آباد باشید به امید پیشرفت هر چه خوبتر و عمیقتر رسانه ها و مطبوعات آزاد کشور خدا حافظ

!