رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی علیه خبرنگاران در بامیان را محکوم می کنیم

رفتار خشونت آمیز نیروهای امنیتی علیه خبرنگاران در بامیان را محکوم می کنیم

۸ سنبله۱۳۹۵

بامیان: مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت یک خبرنگار و لت وکوب دو خبرنگار دیگر از سوی نیروهای امنیتی در بامیان را محکوم می کند و خواستار رسیدگی حکومت به این قضایا است.

شام روز گذشته، زمان احمدی خبرنگار رادیو صدای آلمان(دویچوله) از سوی نیروهای امنیتی در شهر بامیان بازداشت شد.

همچنان، امروز در جریان تظاهرات"جنبش روشنایی" در شهر بامیان که همزمان با سفر محمد اشرف غنی رئیس جمهور برگزار شده بود، الیاس طاهری، خبرنگار رادیو سلام وطندار و سید محمد هاشمی، خبرنگار خبرگزاری جمهوری هنگام پوشش صحنه های خشونت با تظاهرکنندگان، از سوی نیروهای ویژه حفاظت رئیس جمهور، مورد لت وکوب قرار گرفتند.

ظفر بامیانی، مسؤل ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان در بامیان می گوید که زمان احمدی عصر امروز آزاد شده است و مسؤلان امنیتی مدعی شده اند که نامبرده در حالی که در موتر هواداران جنبش روشنایی بود و شعار می داد بازداشت شده است.

به گفته بامیانی، نیروهای امنیتی ضمن حذف عکس های گرفته شده از سوی خبرنگار خبرگزاری جمهوری، کمره وی را شکسته اند اما کمره خبرنگار رادیو صدای آلمان را پس داده اند.

اما با وصف بروز این قضایا، عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان می گوید که با هیچ از خبرنگاران و معترضان برخورد خشونت آمیز نشده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، برخورد های خشونت آمیز با خبرنگاران در بامیان را خلاف قانون اساسی، قانون رسانه های همگانی و قانون حق دسترسی به اطلاعات می داند و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد از محمد اشرف غنی رئیس جمهور می خواهد تا مطابق با تعهدی که در راستای حمایت از آزادی بیان و حمایت از خبرنگاران داده است، هدایت دهد تا این قضایا  به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرند و عاملان آنها مجازات شوند.