جهانی در نمایشگاه رسانه‌ای: رسانه‌ها موثر بوده‌اند

جهانی در نمایشگاه رسانه‌ای: رسانه‌ها موثر بوده‌اند

دوشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۴

برای نخستین بار در افغانستان، شماری از رسانه‌های تصویری، صوتی، چاپی و آنلاین نمایشگاه دو روزه‌ای را در کابل راه‌اندازی کردند.

این نمایشگاه که روز یک‌شنبه، هجدهم اسد، افتتاح شده، در آن ده‌ها رسانه‌ داخلی شرکت دارند. رسانه‌های شرکت‌کننده در این نمایشگاه مهم‌ترین دست‌آوردهای خود را به نمایش گذاشته‌اند. این نمایشگاه به‌منظور حمایت از نهادینه شدن آزادی بیان در افغانستان و ستایش از قربانی‌ها و هم‌چنین فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران برای گردش آزاد اطلاعات توسط نهادهای رسانه‌ای با همکاری مرکز هماهنگی خبرنگاران و وزارت اطلاعات و فرهنگ برگزار شده است.
عبدالباری جهانی، وزیر اطلاعات و فرهنگ، در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت که گسترش فعالیت رسانه‌ها در افغانستان طی بیش از یک دهه گذشته مهم‌ترین دست‌آورد دولت به شمار می‌رود. آقای جهانی افزود که طی بیش از یک دهه اخیر در افغانستان بیش از یک هزار عنوان نشریه چاپی، ۱۶۰ دستگاه رادیویی، شصت‌و‌هفت شبکه تلویزیونی و صدها مرکز مطبوعاتی آغاز به فعالیت کرده‌اند.
وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت که رسانه‌ها در افغانستان موثریت خود را ثابت کرده‌اند. عبدالباری جهانی می‌گوید که گسترش فعالیت رسانه‌ها در افغانستان به رشد و نهادینه شدن آزادی بیان نیز کمک کرده است. به‌گفته او، آزادی بیان در افغانستان نسبت به خیلی از کشورهای منطقه افتخارآفرین است. وی گفت: «ما در راه آزادی بیان در یک فرصت کم پیشرفت زیاد کرده‌ایم. در این زمینه از یک‌سو همکاری حکومت و جامعه جهانی زیاد بود، از جانب دیگر خبرنگاران افغانستان با دادن قربانی‌های زیاد آزادی بیان را با افتخار حفظ کردند. ناامنی، زورگویی و تهدیدها افغانستان را برای خبرنگاران به خطرناک‌ترین محل تبدیل کرده است. هر سال صدها خبرنگار ما در افغانستان با خشونت‌ها و تهدیدها مواجه می‌شوند، اما باآنهم از آزادی بیان حفاظت می‌کنند.»
عبدالباری جهانی هم‌چنین گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد مسوول در قبال رسانه‌ها، از آزادی بیان حمایت می‌کند. وی افزود که بیشتر رسانه‌ها از آزادی بیان به‌گونه درست استفاده کرده‌اند.
وزیر اطلاعات و فرهنگ تاکید کرد که رسانه‌ها مسوولیت دارند تا رویدادها را انعکاس دهند، اما در انعکاس وقایع به بی‌اتفاقی دامن نزنند.
در همین‌حال، محمدقربان حقجو، رییس اداره حمایت از سرمایه‌گذاری، آیسا، می‌گوید که رسانه‌ها از جمله سکتورهای مهمی بوده که در حمایت از سکتورهای امنیتی و اقتصادی کشور نقش مهمی داشته‌اند. آقای حقجو گفت که با گسترش فعالیت رسانه‌ها در کشور، «به قدر کافی» فرصت‌های شغلی درازمدت در افغانستان ایجاد شد. وی گفت: «بخشی از دست‌آوردهایی که ما در طول چهارده سال گذشته داشته‌ایم، یکی از سنگ‌های تهداب رشد این‌ها نقش رسانه‌ها بوده است. در بخش‌‌های سیاست، فرهنگ و دیگر بخش‌هایی که روی زندگی مردم تاثیر داشته مثل حقوق بشر، آگاهی‌دهی و بلاخره در بخش اقتصادی رسانه‌ها نقش داشته‌اند. رسانه‌ها در افغانستان یکی از سکتورهای مهمی است که به قدر کافی جای کار را در اقتصاد افغانستان ایجاد کرده است. نه تنها این‌که جای کار باثبات را ایجاد کرده بلکه یک فرصت خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های چند صد میلیون دالری در داخل افغانستان فراهم کرده‌اند.» آقای حقجو هم‌چنین افزود: «سکتور رسانه‌ای یکی از سکتورهایی است که در عین زمان برای بقیه سکتورها نقش حمایتی و بین‌سکتوری را داشته‌ است. یعنی تمام رشد سکتورهای دیگری که ما داریم در حقیقت مدیون رشد سکتور مطبوعات در افغانستان است. بنا از نظر اقتصادی مطبوعات و رسانه‌ها در حقیقت یک پیش‌شرطی برای ساختن یک اقتصاد خوب در افغانستان بوده‌اند.»
رییس اداره آیسا در عین حال افزود که رسانه‌ها نباید در «گرد و غبار» حوادث روز‌مره گیر بمانند. به‌گفته او، رسانه‌ها مسوولیت دارند تا مردم را به سمتی جهت دهند تا از جنجال‌های روز‌مره نجات یابند. وی تاکید کرد: «بخشی از آوردن ثبات در گرو کار رسانه‌ای است. یعنی چطور مردم را به سمت مثبت سوق داد. این کار در نحوه ارایه گزارش، خبر و میزگردها و هم‌چنین انتخاب سوژه‌ها ممکن است.»
محمدقربان حقجو تاکید کرد که بهبود وضعیت اقتصادی به نحوه پرداختن و انعکاس رویدادها توسط رسانه‌ها بستگی دارد. او گفت برخی از رسانه‌ها خبرها و گزارش‌هایی منتشر می‌کنند که باعث نگرانی سرمایه‌گذاران و فرار سرمایه‌ از کشور می‌شود.
هرچند رشد رسانه‌ها طی سال‌های اخیر در افغانستان چشم‌گیر بوده، اما کاهش کمک‌های بین‌المللی در این اواخر برخی از این رسانه‌ها را از نگاه مالی نگران ساخته است. برخی از آگاهان معتقدند که فعالیت‌های رسانه‌ها پس از این در افغانستان محدودتر خواهد شد. هشت صبح