انفجار در رادیو قلم را به شدت محکوم می کنیم

انفجار در رادیو قلم را به شدت محکوم می کنیم

جلال آباد:۵ حمل ۱۳۹۳

مرکز خبرنگاران افغانستان  انفجار ماین در رادیو قلم را که منجر به وارد شدن خسارت جدی به  این رادیو و توقف نشرات آن شده است، به شدت محکوم می کند و از اداره محلی ولایت ننگرهار می خواهد عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قراردهد.

انعام الله میاخیل، مدیر مسئول رادیو قلم به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ساعت شش و نیم صبح دوشنبه رخ داده است.

وی گفت در این انفجار به کسی آسیب نرسیده اما تمام تجهیزات رادیو از جمله فرستنده و استدویو خبر از بین رفته است و این رادیو از فعالیت بازمانده است.

میاخیل افزود که تا اکنون چگونگی بروز این رویداد مشخص نشده است و شخص و یا گروهی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.

به گفته مدیر مسئول رادیو قلم، سه ماه پیش یک فرد ناشناس که خود را از افراد طالبان خوانده بود در تماس تلفونی تهدید کرده بود چنان چه پخش موسیقی از این رادیو متوقف نشود علیه آن اقدام خواهد کرد.

اما انعام الله میاخیل افزود که طالبان بعد از بروز این رویداد به خبرنگاران گفته اند که در آن نقشی نداشته اند.

رادیو قلم که یک رسانه خصوصی است در ابتدای ماه حمل ۱۳۹۲ در ولسوالی کامه ننگرهار راه اندازی شد.

این دومین رادیو محلی است که در ننگرهار هدف یک اقدام خشونت آمیز قرار می گیرد.

۲۸ عقرب سال گذشته  چندین فرد مسلح با حمله به رادیو همیشه بهار در شهر جلال آباد، کارکنان آن را به شدت لت و کوب نمودند و ضمن وارد کردن خسارت زیاد به تجهیزات رادیو، تهدید کردند در صورتی که به شکل کنونی به نشرات خود ادامه دهند کشته خواهند شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان اقدامات خشونت آمیز اخیر علیه رسانه ها و خبرنگاران را در ننگرهار نشانه افزایش تهدیدات علیه رسانه های خبری می پندارد و از اداره محلی می خواهد با پیگیری این رویدادها و مجازات عوامل آن اجازه ندهد فعالیت رسانه های آزاد و خبرنگاران در این ولایت زیر بار تهدید و فشار محدود شود.