آغاز فعالیت نخستین تلویزیون علمی در افغانستان

آغاز فعالیت نخستین تلویزیون علمی در افغانستان

۸ سرطان ۱۳۹۵

کابل: فعالیت نخستین تلویزیون علمی افغانستان به نام «پیشگام» با هدف تدریس سواد آموزی و برنامه تحصیلی تا درجه ماستری آغاز شد

به گزارش دویچوله، عبدالقدیر میرزایی یکی از مسئولان تلویزیون پیشگام در مراسم راه اندازی این تلویزیون گفت: «تلویزیون پیشگام، تدریس رایگان برای مردم افغانستان می‌باشد. وجود جنگ‌های فراوان که هنوزهم به نام تروریسم گلوی ملت را می‌فشارد، بستری برای بی‌سوادی ۷۰ درصد، کم سوادی و کمبود ظرفیت‌ها در کشور شده است.»

در حال حاضر ده‌ها تلویزیون خصوصی در افغانستان نشرات دارند و بیشتر این تلویزیون‌ها در کابل و شهرهای کلان فعال هستند. اکثر این تلویزیون‌ها مصروف نشر خبرها و گزارش‌های روزمره اند و نشر موسیقی و سریال‌های هندی و ترکی بیشترین وقت نشراتی تلویزیون‌های افغانستان را پر می‌کند. برنامه‌های آموزشی در تلویزیون‌های افغانستان بسیار اندک است.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور که در این مراسم حضور یافته بود، ضمن استقبال از راه اندازی این تلویزیون گفت که امیدوار است مسئولان پیشگام همان گونه که وعده داده‌اند، دانش و آگاهی را به خانه‌های مردم ببرند: «اگر فرزند خاک توانمند نبود، کار برای خود نمی‌کرد. پس افتتاح تلویزیون پیشگام را به خصوص با شعار زیبای که در هر خانه ما یک پوهنتون است، مبارک باد می‌گویم.»

در عین حال جاوید سنگدل مؤسس این تلویزیون گفت هدف این نیست که همه مردم تحصیل کنند تا صاحب کار و شغل شوند؛ بلکه مهم این است که سطح دانش مردم بلند برود: «برای ما مهم نیست که کسی کار دارد یا ندارد. مهم این است مردم خوب و خراب و سود و ضرر و انتحاری را فرق کنند. ما می‌خواهیم در دورترین خانه‌ها مردم به تعلیم دسترسی داشته باشند تا به سود خود، کشور خود و جهان بیندیشند.»

سنگدل افزود: «جنگ را به نام دین و مذهب و سیاست و اقتصاد بر ما تحمیل کردند. جهان در این مدت ترقی کرد. ما تلاش می‌کنیم که چطور این فاصله را بپیماییم و یک جامعه با سواد داشته باشیم.»

این تلویزیون در هماهنگی با موسسات تحصیلی دنیا و یومف سوئیس که در کابل فعال هستند، خدمات خود را ارایه می‌کند. طوری که دانشجویان می‌توانند برنامه‌های درسی را از راه دور و در خانه‌های خود تعقیب کنند و برای امتحان به این دو موسسه تحصیلی مراجعه نمایند.

سید مخدوم رهین وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ گفت: «۴۰ سال است که این ملت از سواد آموزی به دور بوده است. بنابراین باید کوشش فراوان کرد که این کمبود وحشتناک را هرچه زودتر جبران کنیم.»

جوانان محصل در رابطه به آغاز نشرات این تلویزیون گفتند در صورتی که مسئولان آن به وعده‌های شان عمل کنند و برنامه‌های خوب تحصیلی داشته باشند، سویه تحصیلی در بین جوانان بلند خواهد رفت. شاهدالله یک محصل گفت: «داشتن تلویزیونی که به ما محصلین در قسمت تحقیق و تشریح مسایل علمی کمک کند، برای ما بسیار مفید است.»