از یک قرن فعالیت روزنامه اتفاق اسلام تجلیل شد

Etefaq e Islam 7 Copy

 ۱۵ سنبله ۱۳۹۹

کابل- وزارت اطلاعات و فرهنگ ضمن برگزاری نمایشگاه مطبوعات کشور، از ۱۰۰ سالگی روزنامه اتفاق اسلام هرات در مراسمی با حضور شماری از فرهنگیان و اعضای جامعه رسانه‌ای کشور در کابل تجلیل کرد.

روزنامه اتفاق اسلام یک سال پس از اعلام استقلال افغانستان در سنبلۀ ۱۲۹۹ هجری شمسی با مدیر مسؤلی عبدالله قانع هروی شروع به فعالیت کرد.

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ در این مراسم گفت:" زمانی که درافغانستان سراج الاخبار دردورۀ حبیب الله خان  درسال ۱۹۱۱ میلادی به کار آغاز کرد،  دردهلی، سمرقند و بخارا مشترک داشت و به هرطرف روشنی پخش می کرد و مایۀ نگرانی روسیۀ تزاری و شماری ازکشورها شده بود."
به گفته وی، اگر این تحولات تا اکنون ادامه می‌یافت، امروز افغانستان درراستای مطبوعات و روزنامه‌نگاری ازجایگاه بهتری قرار می‌داشت.

سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، جنگ و نابسامانی‌های ناشی از آن را مانع رشد و فعالیت بهتر رسانه‌ها در افغانستان عنوان کرد اما در عین حال خاطر نشان کرد که کارکرد خبرنگاران و رسانه‌ها در کشور قابل قدردانی است.

امروز، همزمان با گرامی‌داشت یک قرن فعالیت روزنامه اتفاق اسلام، نمایشگاه مطبوعات افغانستان که با همکاری"فرهنگ‌سرای دوربین" آماده شده است، در باغ بابر گشایش یافت.
آریا رؤفیان، رئیس اطلاعات وفرهنگ هرات گفت که دراین نمایشگاه نشریه‌های مختلف افغانستان، به ویژه نشریه‌هایی که نزدیک به ۱۵۰ سال قدمت دارند، به نمایش گذاشته شده است.

وی ضمن با اهمیت خواندن نقش مطبوعات در افغانستان گفت که مطبوعات در تحولات کشور نقش ارزشمندی داشته‌اند.

در بخشی از این مراسم، وزارت اطلاعات و فرهنگ با اهدای" لوح آزادی" از شماری از مسؤلان روزنامه‌ها و خبرنگاران تقدیر کرد.