اعتراض کارمندان 'صدای هموطن'، کار رادیو تلویزیون ملی را مختل کرد

اعتراض کارمندان 'صدای هموطن'، کار رادیو تلویزیون ملی را مختل کرد

۲۹ جدی ۱۳۹۴

کابل: اعتراض کارمندان برنامه 'صدای هموطن' موجب اخلال در پخش برنامه‌های ازبکی، ترکمنی، بلوچی، پشه‌ای و نورستانی رادیو تلویزیون ملی شده است.

فرید توغری، مسئول تلویزیونی اداره 'صدای هموطن' در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که حدود ۳۰ تن از کارمندان تلویزیونی و رادیویی صدای هموطن در اعتراض به شرایط نامساعد کاری، برخورد نامناسب مدیریت، کمبود کارمند و تجهیزات، مشکلات حمل و نقل و افزایش نیافتن زمان برنامه‌های ازبکی و ترکمنی، امروز حاضر نشدند کار انجام دهند.

'صدای هموطن' نام بخشی از برنامه‌های رادیو تلویزیون ملی است که به ۵ زبان ذکر شده برنامه‌های خبری و غیرخبری پخش می‌کند و به گفته مسئولان آن امروز مجموعه‌های خبری این زبان‌ها پخش نشدند و برنامه‌های غیرخبری نیز از آرشیو پخش شده است.

زرین انزور، رئیس رادیو تلویزیون ملی می‌گوید او از مسئولان نشراتی (پخش) این اداره خواسته است تا با کارمندان معترض صحبت کنند و اگر مشکلی در ارتباط به حقوق یا اضافه‌کاری داشته باشند، در صورت امکان به آن رسیدگی شود.

راحله بلوچ، مدیر بخش بلوچی رادیو تلویزیون ملی که از معترضان است، به بی‌بی‌سی گفت: "تقریبا ۲۵ سال می‌شود که در اداره کارمند هستم، از همان سالی که آمدم تا امروز در حق و حقوق ما هیچ تغییری نیامده است، دفتر نداریم، استودیو نداریم، در ضبط برنامه‌ها مشکل داریم، گزارش‌گر نداریم و برای ضبط یک برنامه نیم‌ساعته روزانه رادیویی و ۲۰ دقیقه‌ای روزانه تلویزیونی، فقط سه نفر کار می‌کنند".

توغری نیز می‌گوید که کارمندان برنامه صدای هموطن ۹ ماه پیش نیز خواسته‌هایشان را با رئیس رادیو تلویزیون ملی افغانستان مطرح کرده بودند. او وعده حل آنها را داده بود اما به گفته او تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

او افزود که یکی از خواسته‌های اصلی آنها این است که اداره صدای هموطن که ۱۰ مدیریت عمومی زیرمجموعه آن است، به ریاست مستقل تبدیل شود و مدت زمان برنامه ازبکی و ترکمنی با توجه به حجم مخاطبی که این زبان‌ها در افغانستان دارند، از ۳۰ دقیقه کنونی در روز افزایش بیابد.

او با بیان اینکه مسئولان اداره رادیو تلویزیون افغانستان، برنامه‌های غیرفارسی و غیرپشتوی این اداره را "انگشت ششم" می‌پندارند، مدعی شد که کارمندان اداره صدای هموطن به این دلیل دست به اعتصاب زده‌اند که مسئولان به آنها گفته‌اند "به شما و نشراتتان ضرورت نداریم".

رئیس رادیو تلویزیون ملی با رد این ادعا، می‌گوید او می‌داند که کارمندان بخش‌های مختلف اداره رادیو تلویزیون افغانستان با محدودیت‌ها و چالش‌هایی مواجهند و او مرتبا در تلاش برای رسیدگی به این مشکلات بوده است.

انزور گفت که او دو ماه پیش شخصا به ریاست رادیو تلویزیون ملی افغانستان طرحی را به ریاست جمهوری پیشنهاد کرده که بر اساس آن "برای زبان‌های رسمی سوم، کانال مستقل ساخته شود" و بدین ترتیب به گفته او برای ایجاد یک اداره مستقل، پیشاپیش درخواست شده‌ است.

وی از معترضان دعوت کرد که به کارهای خود بازگردند و برنامه‌های خود را به روال عادی تولید کنند.

قانون اساسی افغانستان زبان‌های پشتو و دری/فارسی را به عنوان زبان‌های رسمی این کشور به رسمیت شناخته و زبان‌های ازبکی، ترکمنی، بلوچی، پشه‌ای، نورستانی و پامیری را در محلاتی که با آنها صحبت می‌شود، به عنوان "زبان سوم رسمی" به رسمیت می‌شناسد.