افغانستان امسال نیز به درخواست برای حمایت از قطعنامه سازمان ملل در مورد خبرنگاران بی اعتنایی کرد

افغانستان امسال نیز به درخواست برای حمایت از قطعنامه سازمان ملل در مورد خبرنگاران بی اعتنایی کرد

۱۷ میزان ۱۳۹۷

کابل- با وجود تعهد رهبران حکومت افغانستان مبنی بر حمایت از آزادی بیان و تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران در کشور، افغانستان از پیشنویس قطعنامه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این زمینه که تعهدی برای پایان دادن به معافیت جرایم علیه خبرنگاران است، حمایت نکرده است.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد از سال ۱۳۷۳ هجری خورشیدی تا سال ۱۳۹۷، بیشتر از ۹۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شده‌اند و افزون بر این در این مدت دو خبرنگار افغان نیز در پاکستان کشته شده‌اند.

با این حال، هرچند با ایجاد کمیته مشترک حکومت و فدراسیون خبرنگاران برای تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران و تلاش های صورت گرفته از سوی کمیته در این زمینه، متاسفانه به اکثریت قریب به اتفاق این پرونده‌ها رسیدگی نشده است و عاملان آنها از مجازات معاف بوده‌اند.

با در نظرداشت این وضعیت، مرکز خبرنگاران افغانستان در اقدامی مشترک با سازمان بین المللی «آرتیکل ۱۹» در نامه‌ای سرگشاده از حکومت افغانستان خواست تا از این پیشنویس قعطنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که کشورهای عضو را ملزم می کند بخاطر تامین امنیت ومصونیت خبرنگاران اقدام کنند و به معافیت از جرایم در این زمینه پایان دهند، حمایت کند.

این نامه ۵ میزان سال جاری( ۲۷ سپتامبر۲۰۱۸)خطاب به صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه، ثریا دلیل نماینده افغانستان در شورای حقوق بشر و محمود صیقل نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد فرستاده شد.

این چهارمین قطعنامه از سال ۲۰۱۲ است که در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ارتباط با مصونیت خبرنگاران مطرح می شود و حاوی تعهدات مهمی از سوی جامعه بین المللی برای در نظرگرفتن اقدامات بیشتر بخاطرتامین امنیت خبرنگاران، پیشگیری جرایم علیه خبرنگاران و تعقیب قضایی این جرایم می باشد و این که کشورهای عضو اقداماتی را برای اطمینان از فراهم سازی محیط امن برای آزادی بیان روی دست بگیرند.

احمد قریشی، رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید که در این نامه آمده است که با بخاطر بهبود مصونیت خبرنگاران و مبارزه با معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، افغانستان از پیشنویس قطعنامه(A/HRC/39/L.7 )  حمایت کند و همکار قطعنامه( Co-sponsor) شود اما متاسفانه نماینده افغانستان در آن نشست حضور نیافته و به این مساله بی اعتنایی کرده است.

وی افزود: « سال گذشته نیز درخواست مشابهی داشتیم که متاسفانه به آن بی اعتنایی شد اما انتظار می‌رفت در سال جاری با توجه به ادامه تاکید رهبران حکومت افغانستان مبنی بر حمایت از خبرنگاران و آزادی بیان، افغانستان تعهد خود را در این زمینه در سطح بین المللی نشان دهد اما متاسفانه با وجود درخواست رسمی و تاکید بر اهمیت موضوع، حکومت افغانستان از این قطعنامه پشتیبانی نکرد که مایه نگرانی جدی ما می‌باشد . »

اما به گفته وی، با وجود این،  تا(۲۰ میزان ) ۱۲ اکتبر فرصت است که افغانستان به جمع همکاران این قطعنامه بپیوندد و مرکز خبرنگاران افغانستان امیدوار است مقام های حکومت به این مساله رسیدگی کنند.

دفتر نمایندگی دایم افغانستان در سازمان ملل متحد در واکنش به نگرانی مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که در صورت هدایت وزارت امورخارجه در این زمینه اقدام خواهد شد.

رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که مقام‌های حکومت افغانستان باید در این زمینه پاسخ گو باشند و واضح سازند که چرا با وصف این که همواره از تعهدشان در زمینه تامین امنیت و مصونیت خبرنگاران و پایان دادن به معافیت جرایم علیه خبرنگاران سخن می‌زنند، اما حکومت افغانستان در سطح بین المللی در راستای این تعهد اقدام نمی کند.