بزرگداشت قربانیان حمله انتحاری به مو‌تر کارمندان تلویزیون طلوع در کابل

بزرگداشت قربانیان حمله انتحاری به مو‌تر کارمندان تلویزیون طلوع در کابل

۴ دلو ۱۳۹۴

کابل: مراسم فاتحه‌خوانی و یادبود ٧ کارمند تلویزیون طلوع که چهار روز پیش در حمله انتحاری در مرکز کابل کشته شدند، امروز در مسجد عیدگاه این شهر برگزار شد.

در این مراسم محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و صد‌ها تن از مقام‌های دولتی، فعالان مدنی، نمایندگان رسانه‌ها و شهروندان افغان شرکت کرده بودند.

گروه طالبان مسئولیت حمله به می‌نی‌بوس گروه رسانه‌ای موبی را که مالک تلویزیون طلوع و چند رسانه دیگر در افغانستان، بر عهده گرفته است.

به گزارش بی‌بی سی، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پس از پایان این مراسم به خبرنگار طلوع گفت: «کسانی که دست به چنین فجایعی می‌زنند نه افغان هستند و نه مسلمان، نه به خدا باور دارد و نه به این ملت.»

این گروه چند ماه پیش تلویزیون طلوع و تلویزیون یک افغانستان را به دلیل آنچه عدم بی‌طرفی این دو رسانه در جریان سقوط شهر قندوز به دست این گروه خوانده بود، تهدید کرده و گفته بود که به دفا‌تر و کارمندان آن‌ها حمله خواهد کرد.

حمله روز چهارشنبه به کارمندان طلوع که ٢۵ زخمی نیز به جا گذاشت با واکنش گسترده مردم، فعالان مدنی، رسانه‌های افغانستان و همچنین شماری از نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر و حقوق خبرنگاران روبرو شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان و شماری دیگر از مقام‌های افغان این حمله را به شدت محکوم کردند.

فدراسیون خبرنگاران افغانستان روز چهارشنبه را به عنوان «چهارشنبه سیاه در تاریخ رسانه‌ای افغانستان» نام گزاری کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با محکوم کردن این حمله، خواهان پی‌گرد جدی عاملان آن شد و سازمان‌های دیدبان حقوق بشر، عفو بین‌الملل و خبرنگاران بدون مرز نیز این رویداد را محکوم کرده‌اند.