بی بی سی از برجسته سازی اختلاف های مذهبی خودداری کند

۲۷ جوزا ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، با انتقاد شدید از شیوه اطلاع رسانی بی بی سی از رویداد حمله مهاجمان انتحاری بر مسجدی در کابل، از این رسانه می خواهد به اطلاع رسانی حرفه ای متعهد بماند و از برجسته سازی اهداف حمله های تروریستی با عناوین مذهبی، که نوعی تفرقه پراکنی است خودداری کند.

دو شب قبل، سه مهاجم انتحاری به مسجد الزهرا در کابل حمله کردند که به گفته وزارت امور داخله بر اثر آن حداقل سه غیر نظامی و یک افسر پولیس جان باختند و هشت تن دیگر زخمی شدند.

اما بی بی سی فارسی بجای تمرکز بر مورد حمله قرار گرفتن یک مسجد و البته مکانی غیر نظامی، با ذکر تعلق مسجد به یک مذهب خاص در عنوان و متن خبر تلاش کرده است تا این حس را به مخاطب القاء‌ کند که دلیل حمله مهاجمان نفرت با مذهب مذکور بوده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که با توجه به سابقه خونین جنگ داخلی در کشور و تشدید مداخله های بیرونی و جنگ نیابتی، اشاره مستقیم به مذهب قربانیان یک حمله تروریستی می تواند به نوعی به جنگ تبلیغاتی و روانی تروریست ها کمک کند و باعث ترویج نفرت پراکنی مذهبی در کشور شود.

این نهاد از تمام رسانه هایی که در افغانستان فعالیت دارند و یا از بیرون کشور رویدادهای جاری را پوشش می دهند می خواهد از دقت بیشتر کار بگیرند و از بزرگنمایی انگیزه و یا هویت مذهبی و یا قومی عاملان رویدادها و آسیب دیدگان خودداری کنند.