جان باختن یک خبرنگار و جراحت حداقل ۱۱ خبرنگار و کارمند دیگر رسانه‌ای در حمله انتحاری کابل

جان باختن یک خبرنگار و جراحت حداقل ۱۱ خبرنگار و کارمند دیگر رسانه‌ای در حمله انتحاری کابل

۷ جدی ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله انتحاری مرگبار به ساختمان خبرگزاری صدای افغان/مرکز فرهنگی تبیان در کابل که بر اثر آن یک خبرنگار کشته و دست کم ۱۱ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای دیگر زخمی شدند، به شدت محکوم می‌کند.

سید حسن حسینی، مسؤل خبرگزاری صدای افغان (آوا) به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که حوالی ساعت ۳۰:۱۰ صبح ابتدا یک مهاجم انتحاری مواد همراهش را در نشست علمی و پژوهشی گروهی ازمحصلان در ساختمان این خبرگزاری، انفجار داد.

به گفته وی، این نشست برای بحث روی سال روز ششم جدی (هجوم نیروهای ارتش سرخ شوروی به افغانستان) در دفتر مرکز فرهنگی تبیان که در ساختمان خبرگزاری صدای افغان قرار دارد، برگزار شده بود و شماری از خبرنگاران نیز به منظور تهیه گزارش در آن جا حضور داشتند.

حسینی افزود که در پی این انفجار، دو انفجار دیگر در بیرون از ساختمان نیز رخ داده است.

DSJSf6VW4AEDepG

مسؤل خبرگزاری صدای افغان خاطر نشان کرد که بر اثر این حمله سید مهدی حسینی خبرنگار خبرگزاری جمهور کشته و ۱۱ خبرنگار از جمله نه خبرنگار این رسانه و دو خبرنگار تلویزیون شمشاد نیز زخمی شده اند.

وزارت امور داخله گفته است که حداقل ۴۰ تن بر اثر این انفجار‌ها کشته و ده‌ها تن دیگر زخم برداشته اند.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان در بیانیه‌ای گفت: «این حمله وحشیانه نه تنها بر خبرگزاری صدای افغان، بلکه حمله به تمام رسانه‌ها در افغانستان می‌باشد و آن را به شدت محکوم می‌کنیم .»

وی افزود: «ضمن ابراز همدری با همکارانمان در صدای افغان و بازماندگان سایر قربانیان، از حکومت افغانستان می‌خواهیم تدابیر لازم را برای حفاظت و مصونیت خبرنگاران و رسانه‌های کشور روی دست بگیرد .»

این رویداد در حالی رخ می‌دهد که در نیمه ماه عقرب در حمله ای مشابه، ساختمان تلویزیون شمشاد در کابل هدف مهاجمان انتحاری قرار گرفت که بر اثر آن یکی ازمحافظان این رسانه جان باخت و شماری از کارمندان آن زخمی شدند.