جایـزه آزادی بیـان باز هم به افغانستان تعلق گرفت

۱۴ ثور ۱۳۹۴

کابل: به استقبال از سوم می‌، روز جهانی آزادی مطبوعات، کمیته گزارش گران بدون مرز و شهرداری پاریس، مدال افتخار را به چهار ژورنالیست از کشور‌های افغانستان، ایران، ترکیه و بروندی اعطا کرد. در مراسمی که روز دوشنبه از سوی شهرداری پاریس و کمیته گزارشگران بدون مرز برگزار شد، لطف‌الله نجفی‌زاده، رییس نشرات تلویزیون طلوع در کنار سه روزنامه‌نگار مطرح کشور‌های ایران، ترکیه و بروندی، مدال افتخار را به گردن آویخت.

رضا معینی از مسوولان کمیته گزارشگران بدون مرز به روزنامه ۸صبح گفت که وضعیت روزنامه‌نگاری در افغانستان برای گزارشگران بدون مرز یک وضعیت خاص است. افغانستان به‌دلیل شرایط خاصی که با آن روبه‌رو است، مورد توجه گزارشگران بدون مرز بوده و این کمیته علاقه داشته است تا وضعیت روزنامه‌نگاران در افغانستان را در عرصه بین‌المللی، بیشتر مطرح کند. آقای معینی می‌گوید‌: خطر و تهدید بر روزنامه‌نگاران در افغانستان، روز‌به‌روز بیشتر می‌شود، چنان‌چه حمله انتحاری‌ای که بر بس حامل کارمندان تلویزیون طلوع صورت گرفت، بخشی از این تهدید بود که به مرحله بالا‌تری رسیده بود.

بنابراین، تلویزیون طلوع به‌عنوان نماد رسانه‌های مطرح و مورد تهدید از سوی کمیته گزارشگران بدون مرز، مورد تصویب قرار گرفت و اینجایزه به لطف‌الله نجفی‌زاده، رییس نشرات تلویزیون طلوع تعلق یافت. به‌گفته آقای معینی کمیته گزارشگران بدون مرز در سال ۱۹۹۲ به سازمان ملل متحد پیشنهاد داد تا روز سوم می‌به‌عنوان روز جهانی آزادی مطبوعات به رسمیت شناخته شود و این پیشنهاد از سوی سازمان ملل متحد تصویب شد و هر ساله رسانه‌هایی که در راستای اطلاع‌رسانی فعالیت بیشتر دارند، صاحب جایزه گزارشگران بدون مرز می‌شوند.

رضا معینی می‌گوید آنان همواره در کنار روزنامه‌نگاران افغان بوده و از جهان نیز تقاضا دارند تا در کنار رسانه‌های افغانستان قرار بگیرند. آقای معینی می‌گوید تهدید‌ها و خطر‌ها برای روزنامه‌نگاران افغان، به یک مساله جدی تبدیل شده است. از یک‌سو طالبان، داعش، نیرو‌های زورمند محلی و هرازگاهی خود حکومت، رسانه‌ها را تهدید به سانسور می‌کنند و از سوی دیگر این رسانه‌ها را هدف می‌گیرند، در حالی که برای تامین صلح و آرامش در افغانستان، نه تنها که رسانه‌ها نباید مورد تهدید قرار بگیرند، بلکه باید مورد حمایت و تقویت قرار بگیرند.

در همین لطف‌الله نجفی‌زاده، رییس نشرات تلویزیون طلوع که برای گرفتن جایزه گزارشگران بدون مرز به فرانسه و شهر پاریس رفته است، گفت که آنان منافع شخصی خود را همیشه فدای آزادی بیان در افغانستان کرده‌اند. نجفی‌زاده گفت آنان هیچ‌گاه حاضر نخواهند شد تا آزادی بیان در افغانستان به معامله گذاشته شود. به گفت نجفی‌زاده، رسانه‌ها در افغانستان با چالش‌های فراوان، از جمله تهدید و حمله‌های تروریستی روبه‌رو‌اند، ولی هیچ‌گاه این تهدید‌ها باعث نشده تا رسانه‌ها آزادی بیان را برای منافع شخصی خود معامله کنند و به‌سوی سانسور رو بیاورند.

در پنج سال گذشته دو رسانه معتبر افغانستان توانسته‌اند که جایزه جهانی کمیته گزارشگران بدون مرز را به دست بیاورند. بر علاوه تلویزیون طلوع، روزنامه ۸صبح در سال ۲۰۱۲ میلادی توانست جایزه آزادی بیان گزارشگران بدون مرز را در میان ده‌ها رسانه نامزد کسب اینجایزه، از آن خود کند. با این‌که افغانستان در رده‌بندی آزادی بیان در میان ۱۸۰ کشور رتبه ۱۲۰ را دارد، ولی نسبت به اکثر کشور‌های همسایه خود در عرصه آزادی بیان از وضعیت بهتری برخوردار است. با این حال تهدید‌های تروریستی و خشونت‌های اعمال شده علیه رسانه‌ها، به یک نگرانی جهانی نسبت به دست‌آورد مهم یک‌و‌نیم دهه گذشته افغانستان که همانا رشد رسانه‌های مستقل در افغانستان است، تبدیل شده است.