دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه در حمله تروریستی کابل جان باختند

دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه در حمله تروریستی کابل جان باختند

۲۲ جدی ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله تروریستی خونین روز گذشته کابل که در آن شمار زیادی از هموطنان از جمله دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه جان باختند و سه  کارمند رسانه ای دیگر زخمی شدند به شدت محکوم می‌کند

برپایه معلومات مسؤلان امنیتی در حمله‌های انتحاری روز گذشته در مقابل ساختمان الحاقیه شورای ملی، حداقل ۳۸ تن کشته و حدود ۸۶ تن دیگر زخمی شدند.

حلیم تنویر مشاور ارشد امور فرهنگی و سرپرست رادیو و تلویزیون ولسی جرگه به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که در این رویداد نورالله، خبرنگار  و فریده، مستخدم این رسانه جان باخته است.

به گفته وی، نورالله ۲۳ ساله متولد پنجشیر و مجرد بود و حدود سه ماه پیش به طور رسمی به عنوان خبرنگار این تلویزیون استخدام شده بود.

تنویر افزود که بر اثر این انفجار انتحاری دو تن از کارمندان این رسانه نیز زخمی شده‌اند.

taregh paiman

یک منبع دیگر نیز گفت که در این رویداد طاهر پیمان خبرنگار  نشریه خرد نیز زخمی شده است

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت این رویداد تروریستی که طالبان مسؤلیت آن‌ را برعهده گرفته‌اند، برای جان باختگان از خداوند متعال بهشت برین، برای بازماندگان شان صبر جمیل و برای زخمی شدگان شفای عاجل استدعا می‌کند.

این نهاد از حکومت افغانستان و جامعه بین المللی می خواهد که در راستای پیگرد قانونی و مجازات عاملین این گونه جنایات با جدیت عمل کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال با ابراز نگرانی نسبت به افزایش رویدادهای امنیتی و قربانی شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در کشور، از همه همکاران می‌خواهد در جریان کار و یا تردد به نکات ایمنی به خاطر مصونیت بیشتر خود به صورت جدی توجه کنند.

آمار ثبت شده نشان می دهد که در جریان سال ۱۳۹۵، شش خبرنگار و کارمند رسانه‌ای مختلف کشور جان خود را از دست داده‌اند.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در ۱۵ سال اخیر، ۶۷ خبرنگار و کارمند رسانه در کشور کشته شده‌اند که در اکثر موارد-حدود ۹۰ درصد- عوامل این رویداد‌ها از مجازات معاف بوده‌اند.