روزنامه " راه ماندگار" آغاز به فعالیت کرد

 

نظری پریانی، مدیر مسؤل روزنامه راه ماندگار در مراسم آغاز به کار این روزنامه در تالار مطبوعات وزارت اطلاعات و فرهنگ

۱۲ دلو ۱۳۹۹

کابل- روزنامۀ غیر دولتی "راه ماندگار" به عنوان یک رسانه تازه در مراسمی در کابل آغاز به فعالیت کرد.

نظری پریانی، صاحب امتیاز و مدیر مسؤل روزنامۀ راه ماندگار در مراسم آغاز به  کار این رسانه که در تالارمطبوعات وزارت اطلاعات و  فرهنگ برگزار شده بود گفت:" ما در شرایطی پا به عرصۀ فعالیت می‌گذاریم که حکومت، هیچ‌نوع مسؤلیتی در قبال حمایت از رسانه‌های آزاد در افغانستان ندارد و در مواردی هم سدهایی سر راه خبرنگاران می‌گذارد."

وی در عین حال از وضع مالیات بر رسانه‌های چاپی انتقاد کرد و گفت:" آن‌چه به‌عنوان مالیات بر روزنامه‌های افغانستان اعمال می‌شود، خلاف قانون رسانه‌هاست، در قانون چیزی به‌نام مالیات بر رسانه‌های چاپی وجود ندارد و باید به این مسأله توجه شود."

مدیر مسؤل راه ماندگار از حکومت خواست تا  از رسانه‌های چاپی با ارایه یارانه‌، حمایت کند تا  به خودکفایی برسند و فعالیت خود را به طور منظم پیش ببرند. همچنان، پریانی با اشاره به افزایش موارد حمله به خبرنگاران و تهدید آن‌ها، خواستار توجه جدی حکومت  به نگرانی‌های امنیتی جامعه رسانه‌ای  کشور شد.

وی که پیش از این مسؤلیت روزنامه "ماندگار" را به عهده  داشت. این روزنامه که صاحب امتیاز آن احمدولی مسعود بود، حدود یک سال قبل همزمان با شیوع بیماری کرونا پس از ۱۱ سال فعالیت، از ادامه  کار بازماند. پریانی  خاطر نشان کرد که روزنامه  جدید  با روی‌کردی متفاوت و مستقل وارد عرصه کار رسانه‌ای  شده است.

طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ

طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت:" ما در کنار رسانه‌های کشور قرارداریم و سیاست وزارت اطلاعات و فرهنگ بر توسعۀ فرهنگی تاکید دارد، ما بدون توسعۀ فرهنگ، نمی‌توانیم به پیش‌رفت برسیم."

وی افزود:" رسانه‌ها در فضای کنونی نعمت هستند و این، از برکت فضای فرهنگی است که در مدت ۲۰ ‌سال گذشته به وجود آمده است. ریشۀ این اصل در قانون اساسی است و ما می‌خواهیم در عمل هم فضای بازتری را مساعد سازیم."

عین الدین بهادری رئیس کمیسیون دست‌رسی به اطلاعات گفت:" در شرایطی قرار داریم که عده‌ای فکر می‌کنند رفتن از افغانستان راه حل است و روزنامۀ راه ماندگار، در چنین شرایطی با دست اندرکارانش، با اقدامی فوق‌العاده امیدوارکننده، در زمینۀ آزادی بیان وارد عمل می‌شود که این جرأت کاری و اخلاقی را خیلی‌ها ندارند."

وی با تاکید بر آزادی بیان افزود:" بدون آزادی بیان نه دموکراسی معنایی دارد و نه جمهوریت. آزادی بیان بنیاد تمام آزادی‌ها پنداشته می‌شود و بدون آزادی، نمی‌توانید انتخابات درست داشته‌باشید، نمی‌توانید در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی نیز فعالیتی داشته باشید."

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آغاز فعالیت روزنامه راه ماندگار، گفت:" فعالیت رسانه‌های مستقل و آزاد با کار حرفه‌ای، نیاز مبرم یک جامعه باز و متکثر است که می تواند به حکومتداری خوب، پاسخ‌گو و حساب‌ده به مردم کمک کند."

وی گفت که انتظار میرود مدیریت راه ماندگار با استفاده از تجربه کاری گذشته و ارایه فرصت  به نسل نو و با انگیزه، به نهادینه سازی روزنامه نگاری مستقل و حرفه‌ای در کشور کمک کند.