طرح طرز العمل تامین مصونیت رسانه ها و خبرنگاران از سوی شورای امنیت کشور نهایی شده است

طرح طرز العمل تامین مصونیت رسانه ها و خبرنگاران از سوی شورای امنیت کشور نهایی شده است

۲ ثور ۹۵

کابل:شورای امنیت ملی می‌گوید که طرح طرزالعمل تامین مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران نهایی شده و به زودی به منظور تصویب به نشست عالی این شورا فرستاده خواهد شد.

تواب غورزنگ، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: «بعد از حمله(طالبان) بر کارمندان کابورا پرودکشن (تلویزیون طلوع)، مجلس عالی شورای امنیت به دفتر این شورا هدایت داد تا روی طرح طرزالعمل تامین مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران کار کند.»

۳۰ ماه جدی سال گذشته، بر اثر حمله انتحاری یک عضو طالبان بر موتر حامل کارمندان طلوع در کابل، هفت تن از کارمندان این رسانه کشته و حداقل ۱۶ تن دیگر آنان زخمی شدند.

غورزنگ افزود: «اکنون ما در روزی قرار داریم که آخرین مسوده طرزالعمل مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران نهایی شده و به منظور تصویب به مجلس عالی شورای امنیت ملی فرستاده خواهد شد.»

وی طرزالعمل یاد شده را به عنوان تضمین کننده تعهد حکومت نسبت به مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران یاد کرد و گفت که با تصویب آن در دو تا سه هفته آینده، اقداماتی جدی‌تر در این راستا روی دست گرفته می‌شود.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی رئیس جمهور گفت که تامین امنیت خبرنگاران از اولویت‌های حکومت وحدت ملی است و اجرای این طرزالعمل مشکلات خبرنگاران در این زمینه را حل خواهد کرد.

وی با اشاره به گزارش تازه سازمان گزارشگران بدون مرز گفت: «  خوشبختانه افغانستان در قسمت آزادی بیان نسبت به کشورهای همسایه و منطقه پیشرفت خوبی داشته که نشان می‌دهد حکومت به تعهد خود در قسمت آزادی بیان پایبند می‌باشد. «

سازمان گزارشگران بدون مرز، در رده بندی خود از شاخص آزادی رسانه‌ها در جهان در سال ۲۰۱۶، که روز گذشته منتشر شد گفته است که افغانستان جایگاه خود را نسبت به سال گذشته، با پیشرفت اندکی حفظ کرده است.

در این گزارش آمده است که افغانستان در میان ۱۸۰ کشور جهان، در رتبه ۱۲۰ قرار گرفته است که نسبت به سال ۲۰۱۵، دو رتبه صعود کرده و همچنان در جایگاه بالاتری نسبت به هر پنج کشور همسایه اش داشته است.

اما گزارشگران بدون مرز ضمن استقبال از پیشرفت افغانستان در زمینۀ آزادی اطلاع رسانی، نسبت به میزان بالای تهدید و خشونت علیه رسانه ها و خبرنگاران ابراز نگرانی کرده است.

معاون سخنگوی رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌هایش، از خبرنگاران خواست که با توجه به وضعیت کشور در گزارش‌های خود منافع ملی را در نظر بگیرند.پژواک