معاون رئیس جمهور: رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران زن از اولویت‌های کمیته مشترک خواهد بود

۲۵ جدی ۱۳۹۸

کابل-- سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری که قبل از ظهر امروز در کنفرانس تحت عنوان «خبرنگاران زن، فرصت‌ها و چالش‌ها» در کابل سخنرانی می کرد به پیگیری جدی قضایای خشونت علیه خبرنگاران زن در افغانستان تأکید کرد.

به گزارش دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری، معاون رئیس جمهور که مسؤلیت رهبری کمیته مشترک حکومت و رسانه ها را نیز به عهده دارد گفت: « پس ازاین رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان خبرنگار از اولویت‌های کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها خواهد بود. »

کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها از حدود سه سال پیش به هدف مبارزه با خشونت علیه خبرنگاران، تأمین مصئونیت و امنیت خبر نگاران و رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران تأسیس شده و به ریاست معاون رئیس جمهور فعالیت می‌کند.

دانش از زنان خبرنگار درافغانستان و نهادهای حامی حقوق خبرنگاران خواست که موضوع‌های مرتبط به خشونت علیه خبرنگاران زن و سایر مشکلات و چالش‌های مرتبط به آن‌ها را از طریق فدراسیون خبرنگاران افغانستان با کمیته مشترک حکومت و رسانه‌های شریک سازند.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت که در صورت نیاز، کمیته مشترک حکومت و رسانه‌ها از زنان خبرنگار دعوت خواهد کرد که با شرکت در جلسات این کمیته مشکلات، دیدگاه ها و پیشنهاد های خود را در زمینه های که لازم می بینند مطرح کنند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به گزارش‌های مبنی براینکه حقوق زنان خبرنگار از سوی مالکان رسانه ها نیز نقض می گردد گفت: دفاع از حقوق زنان خبرنگار یک امر فردی نیست، این مسئولیت جمعی است که از طریق ایجاد تشکل های لازم باید به صورت سازمان یافته برای دفاع از حقوق زنان خبر نگار تلاش صورت گیرد.

وی با تأکید بر اینکه هیچ رسانه‌ای بدون حضور خبرنگار زن نمی‌تواند بقا و ادامه کارش را حفظ کند افزود که باید تأمین حقوق قانونی زنان خبرنگار در رأس اولویت نهاد های رسانه‌ای باشد.