نادر نادری به عنوان «سفیر حمایت از آزادی بیان» افغانستان تعیین شد

نادر نادری به عنوان «سفیر حمایت از آزادی بیان» افغانستان تعیین شد

۱۴ ثور ۱۳۹۵

کابل: رئیس جمهور در حکمی به مناسبت سوم می‌، روز جهانی آزادی رسانه‌ها، نادر نادری را به عنوان «سفیر حمایت از آزادی بیان» افغانستان تعیین کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی بیانیه رئیس جمهور را به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه‌ها منتشر کرده است.

رئیس جمهور گفته است: «از آنجایی که دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره از دستاورد سترگ آزادی مطبوعات حمایت نموده و قانون اساسی و قانون رسانه‌ها، آزادی بیان و فعالیت آزاد رسانه‌ها را تضمین کرده است، ما با درک اهمیت فعالیت آزاد رسانه‌ها وآزادی بیان، از این ارزش بزرگ پاسداری و درچارچوب قانون از آن حمایت می‌کنیم.»

به گفته محمد اشرف غنی، رشد رسانه‌های آزاد و نهادینه شدن آزادی بیان نیاز به همکاری جمعی حکومت، دست اندرکاران رسانه‌ها و مردم دارد.

رئیس دولت افزوده است: «جای بس افتخار است که به رغم شرایط ناگوار امنیتی براساس تازه‌ترین گزارش در باره رده‌بندی آزادی مطبوعات، افغانستان در جایگاه بهتری نسبت به کشورهای منطقه قرار دارد و در تازه‌ترین مورد، مدال قهرمان آزادی اطلاع رسانی از سوی گزارشگران بدون مرز به یکی از رسانه‌های افغانستان اعطا گردید. اما به باور وی، این وضعیت کافی نیست و رسانه‌های جمعی با کارهای معیاری وحرفه‌ای سعی مضاعف نمایند، تا جایگاه افغانستان را به مرحله‌ای بالاتری صعود دهند.»

رئیس جمهور در بخش دیگری از بیانیه خود خاطر نشان کرده است که با تعهدی که در جریان انتخابات به اصحاب رسانه‌ها ومردم داده بود، در راستای حمایت از رسانه‌ها ونهادینه شدن آزادی بیان گام‌های ارزندۀ برداشته است. توشیح قانون دسترسی به اطلاعات، تهیۀ مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌های خصوصی، تهیۀ طرزالعمل تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه‌ها، بررسی پرونده‌های قتل خبرنگاران از جمله اقداماتی بوده که انجام شده است.

محمد اشرف غنی در عین حال تصریح کرده است که دولت افغانستان از رهبری رسانه‌ها انتظار دارد، تا به منظور حمایت از خبرنگاران در اجرایی شدن مقررۀ طرز تأسیس رسانه‌های خصوصی پیش‌گام شوند.

رئیس جمهور با تاکید بر آزادی رسانه‌ها به عوان یکی از پایه‌های اصلی دموکراسی نوپای افغانستان، گفته است خبرنگارانی که با تحمل دشواری وقبولی خطرات به تدوین گزارش‌های تحقیقی متوازن و موثق می‌پردازند، در نهادینه نمودن پایه‌های دموکراسی نقش مؤثر دارند، بنابراین ادارات حکومتی مکلف‌اند تا در زمینۀ اجرایی شدن گزارش‌های تحقیقی اقدامات لازم را انجام دهند.

محمد اشرف غنی در پایان با اتحاف دعا به روح شهدای راه آزادی واطلاع رسانی، از کارکرد شجاعانه و خلاق خبرنگاران در عرصه‌های مختلف ستایش کرده است و گفته است که به منظور به منظور حمایت و تقویت آزادی رسانه‌ها، نادر نادری را به حیث «سفیر حمایت از آزادی بیان» از جانب خود و بانوی اول کشور معرفی می‌کند.

نادر نادری یکی از چهره های شناخته شده در زمینه فعالیت های مدنی و حقوق بشری کشور است، نادری قبلا به عنوان کمشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان و رئیس واحد نظارت وارزیابی افغانستان کار کرده است.