نامه دادخواهی بیش از ۱۵۰ خبرنگار افغان به حکومت افغانستان؛ به معافیت از مجازات پایان دهید

۱۰ عقرب ۱۳۹۶

کابل: در آستانه روز بین المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، بیش از ۱۵۰ خبرنگار افغان با امضای نامه ای سرگشاده خطاب به رهبران حکومت وحدت ملی، خواستار پایان فرهنگ معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران در کشور شدند.

سه سال پیش، اعضای سازمان ملل متحد در واکنش به افزایش خشونت‌ها علیه خبرنگاران در جهان، در قطعنامه‌ای، ۲ نوامبر(۱۱ عقرب) را به عنوان روز بین‌المللی پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران اعلام کرد و خواستار اقدام جدی کشور‌های عضو در زمینه تامین امنیت و مصونیت این قشر شد.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نهاد نشان می‌دهد از سال ۱۳۷۳ هجری خورشیدی تا سال ۱۳۹۶،  ۷۳ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان و همچنان دو خبرنگار افغان در پاکستان کشته شده اند.

۵۷ تن از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای کشته شده شهروندان افغانستان هستند و در مجموع ۱۴ تن قربانیان، زن هستند.

میرویس جلیل، خبرنگار بی بی سی نخستین خبرنگاری است که در سال ۱۳۷۳ پس از مصاحبه با گلبدین حکمتیار، از رهبران جهادی در راه برگشت از سروبی به کابل، به قتل رسید و چهار سال بعد، طالبان با تسلط بر شهر مزار شریف محمود صارمی، خبرنگار آژانس خبری ایرنا متعلق به ایران را با شماری از دیپلمات‌های این کشور کشتند.

با آغاز حمله امریکا و کشورهای هم پیمان در اواخر سال ۱۳۸۰ به افغانستان و افزایش شمار رسانه‌های آزاد، تعداد قربانیان جامعه رسانه‌ ای نیز به شکل قابل ملاحظه‌ ای افزایش یافت.

اولف استرامبرگ، ماریا گارسیا کتولی، جولیو فیونتز، عزیزالله حیدری، هری بورتون، کریستین استرو، کارن فیشر، شیما رضایی، شکیبا سانگه آماج، اجمل نقشبندی، رحمان قل، ذکیه ذکی، عبدالصمد روحانی، جاوید احمد، سلطان محمدمنادی، سید حامد نوری، امید خپلواک، سادم خان بهادورزوی، مزمل صادقی، محسن هاشمی، نوراحمد نوری، نیلز هونر، احمد سردار، آنیا نیدرینگهاس، خالد آگاه یعقوبی و پلوشه توخی، عاقل محمد وقار، ذبیح الله پشتون یار، امان الله عطایی، علی محمدی، حسین امیری، جواد حسینی، محمد حسین، مهری عزیزی، مریم ابراهیمی، زینب میرزایی، زبیر خاکسار، یعقوب شرافت، دیوید گیلکی، ذبیح الله تمنا، نعمت الله زهیر، نصیر مدثر، نورالله، فریده، عبدالطیف، محمد امیر، عبدالغنی، زین الله، حبیب الله حسین زاده، محمد نذیر و عزیز نوین و عمر ارغندی وال دیگر خبرنگاران و فعالان رسانه یی هستند که در جریان سقوط رژیم طالبان و سال‌های بعد از آن کشته شده اند.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، طالبان، به کشتن ۳۹ تن،  گروه ها و یا افراد مسلح غیر مسؤل، ۲۱ تن، داعش، هشت تن، نیروهای ناتو، سه تن، اعضای خانواده، سه تن، و پولیس ملی افغانستان نیز به کشتن یک تن مظنون و یا متهم هستند.

در حالی که به گفته کمیته مصونیت و امنیت خبرنگاران( کمیته مشترک حکومت و نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه ها)، در یک سال اخیر با اقدامات این کمیته به نه قضیه رسیدگی شده است اما با وصف آن دیده می شود که عاملان اکثر این جنایات از مجازات معاف بوده‌اند.

در پیوند به ادامه روند معافیت از مجازات، مرکز خبرنگاران افغانستان، ۱۱ ثور سال جاری مصادف ) 1 May2017) برنامه دادخواهی شش ماهه را به منظور آگاهی دهی در مورد جرایم علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه ای در کشور را آغاز کرد و در همین راستا با برگزاری گردهمایی های اعتراضی در ولایات مختلف کشور، از خبرنگاران خواست تا از این دادخواهی حمایت کنند.

۱۵۰ تن از خبرنگاران با امضای این نامه که نسخه ای از آن به دفتر رئیس جمهور و رئیس اجرایی حکومت فرستاده شده است، از حکومت افغانستان خواسته اند رسیدگی به پرونده های خبرنگاران و کارمندان رسانه ای کشته شده را در اولویت کاری خود قرار داده و به فرهنگ معافیت از مجازات در کشور پایان دهد.